skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نرم‌افزار تعیین اجاره‌بها در مشهد به کار گرفته می‌شود

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۲۷ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که سامانه تعیین اجاره‌بها و رهن مسکن به صورت پایلوت در مشهد اجرایی می‌شود. در این سامانه، یک نرم‌افزار بر اساس منطقه و شاخص‌های مختلف قیمت کف و سقف برای اجاره و رهن تعیین می‌کند.

به گزارش پیوست، بعد از افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر راه‌های مختلفی توسط مسئولان برای کنترل بازار مسکن پیشنهاد شده است. از مالیات بر خانه‌های خالی تا تلاش برای حذف قیمت‌ها از پلتفرم‌های خرید و فروش. در یک نمونه جدید، نرم‌افزاری طراحی شده است که براساس شاخص‌های مختلف برای اجاره و رهن خانه‌ها قیمت تعیین می‌کند و قیمت تعیینی باید در مبایعه‌نامه درج شود. این نرم‌افزار قرار است به صورت پایلوت در مشهد مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته محسن داوری، فرماندار مشهد، این نرم‌افزار، مشهد را به ۱۳ منطقه و ۲۷۰ بلوک تقسیم می‌کند و بر اساس شاخصه‌های موجود، کف و سقف برای ملک تعیین و با توجه به مشخصات ملک، مبلغی برای مبایعه‌نامه مشخص می‌شود.

به گفته او، همه مبایعه‌نامه‌ها حتما باید هولوگرام داشته باشند، اگر بنگاهی بدون هولوگرام معامله‌ای صادر کند تخلف است. داوری مدعی است که این اقدام باعث می‌شود روند نرخ گذاری هوشمند و کارشناسی شده انجام و از تعیین نرخ سلیقه‌ای جلوگیری شود. این نرم‌افزار روند رویه رشد اجاره را کاهش می‌دهد تا هم موجر و مستاجر ضرر نکند.

محمدعلی منصوری، معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان خراسان رضوی، نیز اعلام کرده است که  چند مولفه در تعیین نرخ گذاری در نظر گرفته شده است، مهمترین مولفه، قیمت منطقه تعیین شده در سنوات گذشته است.

به گفته او هرچه سال ساخت ساختمان بالا باشد، ضریب کمتری دارد. امکاناتی که در واحد مسکونی تعبیه شده در قیمت‌گذاری تاثیر‌گذار است و هرچه امکانات بیشتر باشد در نرخ‌گذاری افزایش ضریب دارد و در نهایت حاصل این سه، ضریب قیمت نهایی را تعیین می‌کند.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان خراسان رضوی مدعی شده است که این نرم‌افزار قرار است در دسترس عموم قرار گیرد.

 

https://pvst.ir/fgx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو