skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

درج آگهی خودرو بالاتر از قیمت اتحادیه نمایشگاه‌داران ممنوع شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در نامه‌ای به پلتفرم‌های آنلاین فروش خودرو، درج قیمت‌های بالاتر از میزان مصوب اتحادیه نمایشگاه‌داران را ممنوع کرده است. این در حالی است که سایت این اتحادیه از سال ۹۹ قیمت‌ خودرو را به‌روز نکرده است.

به گزارش پیوست، چندی پیش بود که در جلسه‌ای با حضور وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسکن و تعدادی از پلتفرم‌های آنلاین مساله حذف قیمت خودرو از این پلتفرم‌ها مطرح شد که مخالفت آنها را در پی داشت. حال دستور دیگری در این زمینه به پلتفرم‌ها داده شده است.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، زیرمجموعه وزارت صمت، در نامه‌ای که خطاب به پلتفرم‌هایی مانند دیوار، باما، شیپور، کارنامه و همراه‌مکانیک نوشته است از آنها خواسته است تا اطلاع ثانوی و به منظور ساماندهی بازار خودرو قیمت‌ خودروهای صفرکیلومتر تولید داخل را زیر قیمتی که در سایت اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل درج شده ثبت کنند.

همچنین دستور داده شده قیمت سایر خودروهای صفر و کارکرده‌ای که در سایت اتحادیه نیامده به شکل توافقی یا بدون قیمت درج شود.

نامه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان به پلتفرم‌های آگهی آنلاین

نکته جالب توجه اینکه اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل در سایت خود از اردیبهشت‌ماه ۹۹ قیمت‌ها را به‌روز نکرده و مشخص نیست پلتفرم‌ها باید به چه نرخی استناد کنند.

آخرین قیمت خودروهای داخلی در سایت اتحادیه که بیش از سه سال از آن می‌گذرد.

پیش از این در اردیبهشت‌ماه ۹۸ نیز این مساله مطرح شده بود. آن زمان پلتفرم‌های آگهی آنلاین با حذف قیمت خودرو، عبارت توافقی را جایگزین آن کردند که نهایتاً با طی شدن یک دوره یک‌ساله به آن پایان داده شد.

روئین صمدزاده، مشاور مدیرعامل شیپور، پیش از این درباره جلسه نامبرده به پیوست گفته بود: «این بار جمع‌بندی این بود که تجربه حذف قیمت‌ها اشتباه بوده و باید به راهکارهای دیگری فکر کرد. قرار شد از سوی دست‌اندرکاران این موضوع زیرساخت‌هایی فراهم شود تا شفافیت بیشتری به وجود آید. در این جلسه، هم شیپور و هم دیوار اعلام کردند که امسال قیمت‌ها حذف نمی‌شوند.»

پلتفرم‌های آگهی آنلاین غالباً با حذف قیمت چه در دسته خودرو چه مسکن مخالف‌اند و باور دارند این اقدام دردی را درمان نمی‌کند. حال باید دید با این دستور وزارت صمت، تاثیری در کنترل تورم خودرو مشاهده خواهد شد یا خیر.

https://pvst.ir/euc
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو