skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بلواسکای چیست؟ جایگزین نامترکز توییتر به اندروید آمد

۳۱ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

بلواسکای چیست؟

شبکه اجتماعی بلو اسکای که از آن به عنوان همزاد نامتمرکز توییتر یاد می‌شود و بسیاری آن را بهترین جایگزین پرنده آبی می‌دانند، اپلیکیشین اندرویدی خود را عرضه کرد. برای ورود به این شبکه اجتماعی که هنوز در انتظار عرضه عمومی است به یک کد دعوت نیاز دارید و در غیر این صورت باید در لیست انتظار آن بمانید.

بلواسکای این شبکه اجتماعی که از آن با نام جایگزین توییتر یاد می‌شود با عرضه عمومی و کامل فاصله دارد اما به تازگی نسخه اندرویدی آن عرضه شده است.

بلو‌اسکای چیست؟

بلواسکای (Bluesky) یا آسمان آبی، یک شبکه اجتماعی نامترکز است که براساس پروتکل انتقال معتبر (AT Protocol) فعالیت دارد و سرور‌ها روی همین پروتکل با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. این شبکه اجتماعی که از پشوانه جک‌دورسی، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق توییتر، برخوردار است طرفداران بسیاری بین کاربران پرنده آبی پیدا کرده است.

هنوز با عرضه کامل این شبکه اجتماعی فاصله داریم اما پس از عرضه اپلیکیشن iOS در اواخر ماه فوریه، امروز اپلیکیشین اندرویدی بلواسکای نیز عرضه شد. کاربران این شبکه اجتماعی امکان انتشار متن و تصویر را داشته و همانند توییتر می‌توانند پست‌های یکدیگر را لایک کرده و آن را بازنشر کنند. درست شبیه به توییتر شما می‌توانید یک تصویر هدر، یک تصویر پروفایل و یک بیو برای خودتان انتخاب کنید و تعداد دنبال کننده‌های یکدیگر را ببینید.

بلو‌اسکای می‌گوید پروتکل «AT» آن به کاربران اجازه می‌دهد که هویت آنلاین خود را تحت مالکیت خود گرفته و درنتیجه حساب کاربری را از یک ارائه دهنده به دیگری منتقل کنند. براساس وبلاگ بلواسکای، کاربران کنترل کامل الگوریتم را در اختیار داشته و درنتیجه آزادی عمل کامل دارند.

چطور حساب بلو‌اسکای بسازیم؟

شرایط فعلی بلواسکای درست شبیه به اولین روزهای کلاب‌هاوس است. در حال حاضر تنها از طریق دعوت می‌توانید به این شبکه اجتماعی ملحق شوید و بدون دعوت امکان استفاده از آن وجود ندارد. با این حال برای تست و آزمایش نسخه اولیه این شبکه اجتماعی می‌توانید به لیست انتظار بلو‌اسکای ملحق شوید.

هنوز تاریخ مشخصی برای عرضه عمومی اعلام نشده است اما عرضه اپلیکیشنی اندرویدی را می‌توان گام بزرگی در این راستا دانست.

چرا شبکه اجتماعی نامتمرکز؟

ماهیت نامتمرکز یک شبکه اجتماعی آزادی عمل و اختیارات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. چند ماه پیش خبری مبنی بر تلاش شرکت متا برای ساخت یک اپلیکیشن نامتمرکز برای رقابت با توییتر منتشر شد. پیش از آن هم شاهد مهاجرت بسیاری از کاربران توییتر به ماستودون بودیم.

بلو‌اسکای یکی از پروژه‌های قدیمی برای ساخت شبکه اجتماعی نامتمرکز است و زمانی زمزمه‌های مدیریت جک‌ دورسی بر توییتر  به گوش می‌رسید و حتی از آن به عنوان نسخه نهایی توییتر یاد می‌شد.

با این حال جدایی جک دورسی به جدایی این پروژه از توییتر منجر شد و بلو‌اسکای حالا به رقیبی برای توییتر تبدیل شده است.

https://pvst.ir/enx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو