skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ایلان ماسک پروژه TruthGPT را آغاز می‌کند ماسک: باید به دنبال هوش مصنوعی‌ای باشیم که برای انسان‌ها خطرناک نباشد

۲۹ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ایلان ماسک، مالک توییتر و مدیرعامل تسلا، که پیشتر در مورد هوش مصنوعی و آینده آن اظهار نگرانی کرده بود در حال ساخت رقیبی برای ChatGPT است. ماسک می‌گوید هوش مصنوعی ساخت او که TruthGPT نام دارد با درک حقیقت هستی خطر کمتری برای انسان‌ها خواهد داشت و به دنبال اصلاح سیاسی انسان‌ها نیست.

به گزارش پیوست، ماسک در مصاحبه با شبکه فاکس گفته در حال ساخت چت‌بات هوشمندی حقیقت‌جو به نام TruthGPT است. به گفته ماسک، در حال حاضر بازار چت‌بات‌های هوشمند و آینده آنها در انحصار گوگل و مایکروسافت است و چنین چیزی می‌تواند نگران‌کننده باشد. او همچنین با اشاره به خطرات جدی هوش مصنوعی گفت به فکر ساخت ابزاری است که به درک هستی اهمیت دهد و از آنجا که انسان بخش مهمی از هستی است تمایلی به نابودی آن پیدا نکند.

رد پای هوش مصنوعی در شرکت‌های بزرگ تکنولوژی

اوپن‌ای‌آی، شرکت سازنده ChatGPT، از حمایت تمام‌قد مایکروسافت برخوردار است و به گفته ماسک، این شرکت تحت نفوذ بالا و حتی کنترل کامل این غول نرم‌افزاری است.

گوگل هم به عنوان ستون دیگری در دنیای هوش مصنوعی از عرضه محصولات مختلف از جمله چت‌بات بارد (Bard) خبر داده است. این شرکت همچنین قصد دارد موتور جست‌وجوی خود با میلیارد‌ها کاربر در سراسر جهان را با تمرکز بر هوش مصنوعی متحول کند.

ماسک، به دنبال تعادل بازی است

ماسک که پیش از این در مورد سو‌گیری سیاسی چت‌بات‌های هوشمند از جمله ChatGPT اظهار نگرانی کرده بود می‌گوید به بازیگر سومی در این بازار نیاز است تا بتوان زمین بازی را متعادل‌تر کرد. مالک توییتر معتقد است ChatGPT گرایش بالایی به جبهه چپ سیاسی داشته و در موارد مختلف دیدگاه‌های جبهه راست سیاسی را سانسور و محدود می‌کند.

نگرانی ایلان ماسک و دغدغه‌اش پیرامون پیشرفت هوش مصنوعی و تبعات آن موضوع جدیدی نیست. از زمانی که ماسک سهامدار شرکت اوپن‌ای‌آی بود تاکنون اظهارنظرها و فعالیت‌های مختلفی درباره این موضوع کرده است. انتشار نامه‌ای به نوشته او و چندین فعال حوزه تکنولوژی مبنی بر نوقف موقت توسعه این فناوری یکی از برجسته‌ترین این اقدامات است. 

از اوپن‌ای‌آی تا ساخت TruthGPT در جهان هوش مصنوعی

ماسک که در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از اولین سرمایه‌گذاران اوپن‌ای‌آی وارد این شرکت شد سه سال بعد به دلیل اختلافاتی از این شرکت فاصله گرفت.

سم‌ آلتمن، مدیرعامل اوپن‌ای‌آی، معتقد است ایلان ماسک رویکرد خوبی نسبت به اوپن‌ای‌آی ندارد و همواره از توییتر برای ضربه زدن به آنها استفاده می‌کند. او همچنین در پاسخ به نامه ایلان ماسک گفت با وجود اینکه خودش هم در مورد آینده هوش مصنوعی نگران است اما برخی از موضوعات مزبور در این نامه صحت ندارند. پس از آنکه وال‌استریت ژورنال خبر تاسیس شرکت X.AI را منتشر کرد، آلتمن به کنایه گفت: «نگران‌کننده است.»

پیش از انتشار خبر وال‌استریت ژورنال هم شایعات زیادی درباره خرید تعداد زیادی پردازنده گرافیکی GPU از سوی ایلان ماسک رواج یافته بود و او در مصاحبه‌ای با خبرنگار BBC خبر خرید تعداد زیادی از این پردازنده‌ها را تایید کرد. او گفت همه شرکت‌ها در حال حاضر مشغول خرید پردازنده گرافیکی هستند و توییتر و تسلا هم از این قاعده مستثنی نخواهند بود.

ماسک در مصاحبه خود با شبکه فاکس با اشاره به لزوم ساخت یک گزینه سوم در جهان هوش مصنوعی اظهار کرد: «من تلاش می‌کنم گزینه سومی را ایجاد کنم.» او با اشاره به اینکه هدف از ساخت هوش مصنوعی همواره خوب بوده اما مشخص نیست در عمل به نفع جامعه باشد یا خیر. ماسک همچنین افزود: «من می‌خواهم چیزی به نام TruthGPT را آغاز کنم.»

 

 

https://pvst.ir/en9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو