skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ایلان ماسک شرکت هوش مصنوعی خود را تاسیس کرده است

تحریریه پیوست

۲۶ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

ایلان ماسک، که به تازگی درمورد پیشرفت سریع و کنترل نشده هوش مصنوعی هشدار داده است، شرکت هوش مصنوعی خاص خود را راه‌اندازی کرده است. طبق گزارش وال‌استریت ژورنال این شرکت X.AI نام داشته و ماسک رئیس و جرد بیرچال، مدیر دفتر خانوادگی ماسک، به عنوان معاون آن ثبت شده‌اند.

به گزارش پیوست، شایعات درمورد راه‌اندازی یک شرکت هوش مصنوعی زمانی قوت گرفت که وبسایت بیزنس اینسایدر در گزارشی اعلام کرد ماسک هزاران واحد پردازنده گرافیکی (GPU) را برای تامین قدرت یک محصول هوش مصنوعی خریداری کرده است. فایننشال تایمز نیز در گزارش دیگری گفت که ماسک قصد دارد برای رقابت با اوپن‌ای‌آی، شرکت تحت حمایت مایکروسافت، یک شرکت هوش مصنوعی را راه‌اندازی کرده و از سرمایه‌گذاران تسلا و اسپیس‌اکس برای تامین بودجه خود کمک گرفته است.

ایلان ماسک چند روز پیش در مصاحبه‌ای با خبرنگار BBC نیز بدون اشاره به راه‌اندازی یک شرکت هوش مصنوعی گفت که همانند دیگران او هم مشغول خرید پردازنده‌های گرافیکی است. ماسک در تازه‌ترین مصاحبه خود با تاکر کارلسون، مجری معروف طیف راست سیاسی آمریکا، نیز با اشاره به خطر جدی هوش مصنوعی گفت که این تکنولوژی می‌تواند بشریت را منقرض کند. ماسک در توییتر نیز گفت هرکسی خیال می‌کند که هوش مصنوعی هیچ خطری ندارد ساده‌لوح است.

شرکت هوش مصنوعی ماسک که براساس گزارش وال‌استریت ژورنال X.AI نام گرفته با برندینگ شرکت X که پیشتر توییتر در آن ادغام شده است همخوانی دارد. مستندات دادگاهی در کالیفرنیا نشان می‌دهد که شرکت توییتر دیگر وجود نداشته و در شرکتی به نام X ادغام شده است. ماسک همچنین در پاسخ به یکی از کاربران خود حرکت به سمت سوپر اپلیکیشین X در ادامه مسیر این پلتفرم شبکه اجتماعی را تایید کرده است.

ماسک که در سال ۲۰۱۵ شرکت اوپن‌ای‌آی را هم‌بنیان‌گذاری کرده است در سال ۲۰۱۸ مسیر خود را از این شرکت جدا کرد و به تازگی طی نامه‌ای که به امضای هزاران محقق و فعال فناوری دیگر نیز رسید از آنها خواست تا «آزمایش‌های بزرگ هوش مصنوعی» را متوقف کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا ماسک برای عرضه رقیبی برای ChatGPT، زاده شرکت سابقش، تلاش می‌کند یا خیر و جزئیات چندانی از پیشرفت او در این حوزه در دست نیست. براساس گزارش‌ها او دو محقق هوش مصنوعی دیپ‌مایند از جمله ایگور بابوسکین، که باور می‌رود رهبر پروژه هوش مصنوعی ماسک باشد، را برای همکاری در این حوزه استخدام کرده است.

منبع: Engadget, Verge

https://pvst.ir/elw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو