skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دیسنترالند (Decentraland) چیست؟ نگاهی به قابلیت‌ها و امکانات ویژه این پلتفرم

۱۴ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

دیسنترالند به عنوان یک دنیای مجازی مبتنی‌بر بلاک‌چین با هدف ایجاد محتوای واقعیت مجازی به کاربران ساخته شده است. این فضا که روی بلاک‌چین اتریوم سوار شده تمامی ویژگی‌های بلاک‌چین اتریوم را به ارث برده است و به همین دلیل کاربران می‌توانند ضمن ایجاد محتوای واقعیت مجازی از این فضا درآمد هم کسب کنند.

ایده شکل‌گیری دیسنترالند به ایجاد یک دنیای مجازی غیرمتمرکز برمی‌گردد که در آن کاربران مالکیت و کنترل فضا را برعهده بگیرند. به دلیل همین مالکیت و کنترل فضاست که کاربران می‌توانند در دیسنترالند آواتارهای خود را ایجاد و شخصی‌سازی کنند یا علاوه‌بر کاوش نقاط مختلف به انجام تعاملات با دیگر کاربران بپردازند.

نگاهی به دیسنترالند، پلتفرمی پرکاربرد

ایجاد پلتفرم غیرمتمرکزی مانند دیسنترالند با هدف تولید محتوای واقعیت مجازی نیازمند توجه به موضوع مالکیت است. برای مثال در این پلتفرم کاربران تمامی عناصر موجود را ایجاد می‌کنند که می‌تواند شامل زمین، ساختمان‌ها یا اشیا باشد؛ به همین دلیل در دیسنترالند امکان ایجاد حق مالکیت با استفاده از NFTها ممکن شده است. برای مثال مالکیت هر قطعه زمین در این فضا با استفاده از یک توکن NFT نشان داده می‌شود و کاربران می‌توانند با خرید و فروش این توکن‌ها مالکیت را انتقال دهند.

در دنیای دیسنترالند کاربران می‌توانند بعد از تهیه یک قطعه زمین، سفارشی‌سازی زمین خود را آغاز کنند. این فضا به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از ابزارهای ایجاد محتوا مبتنی بر وب، تقریبا هر عنصری را در این فضا بسازند. این عناصر شامل طرح‌های دو یا سه بعدی است و می‌توان با آنها محیط‌های ساده یا پیچیده‌ای را خلق کرد. همچنین علاوه‌بر این عناصر، کاربران بعد از ایجاد یک طرح کلی می‌توانند برای افزایش جذابیت و بهبود تجربه بازدیدکنندگان، از عناصر تعاملی مانند بازی‌ها، بازل‌ها یا هدایا استفاده کنند.

اما شاید یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های دیسنترالند جنبه اجتماعی آن باشد. کاربران این پلتفرم می‌توانند با استفاده از چت صوتی و متنی همزمان با استفاده از کاراکتر مجازی خود، تعاملات اجتماعی را برقرار کنند. تعاملاتی که در این پلتفرم صورت می‌گیرد شاید در دنیای واقعی امکان شکل‌گیری آنها برای بسیاری از افراد وجود نداشته باشد اما دیسنترالند باعث شکل‌گیری یک جامعه پر جنب‌وجوش برای تولید محتوای جذاب و ساخت تجربیات جدید شده است.

درآمدزایی هم در پلتفرم دیسترالند باز تعریف شده است و می‌توان با استفاده از خلق محتوای مجازی، کالاهای مجازی، برگزاری رویدادها یا استفاده از تبلیغات به کسب درآمد در این فضا پرداخت. به طور کلی پلتفرم دیسنترالند با محوریت خلاقیت و هیجان شکل گرفته است و به روش جدید برای تجربیات مختلف و تعامل با محتوای مجازی تبدیل شده است. معماری غیرمتمرکز دیسنترالند در کنار تمرکز این پلتفرم بر مالکیت و کنترل کاربران، باعث شده است دیسنترالند به عنوان یکی از منحصر به‌ فرد ترین محصولات واقعیت مجازی در بازار شلوغ این محصولات تبدیل شود.

دیسنترالند چگونه کار می‌کند؟

دنیای مجازی دیسنترالند به عنوان یک پلتفرم واقعیت مجازی که روی اتریوم سوار است و امکان مالکیت کامل کاربران روی دارایی‌هایشان را فراهم می‌کند، با استفاده از دو مفهوم قرارداد هوشمند و NFT بنیان‌گذاری شده است. درحقیقت می‌توان گفت مهفومی به نام متاورس از دل قراردادهای هوشمند و NFT بیرون آمده است. دیسنترالند یکی از ۱۰ پلتفرم برتر متاورس است.

فضای دیسنترالند به قطعات مختلفی از زمین تقسیم می‌شود که با یک الگوی شبکه‌ای کنار هم چیده شده‌اند و هر کدام از این قسمت‌ها علاوه‌بر اینکه شامل قطعات کوچک و بزرگی می‌شوند شامل مجموعه‌ای از مختصات منحصر به فرد هستند. با خرید هر یک از این قطعات زمین، کاربران در حقیقت NFT مرتبط با آن زمین دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده مالکیت است و به آنها Land هم گفته می‌شود. کاربران می‌توانند این مالکیت ثبت شده روی بلاک‌چین اتریوم را به راحتی به سایر کاربران منتقل کنند یا بفروشند.

پلفترم دیسنترالند دارای یک توکن به نام MANA است که عملیات خرید و نقل‌ و انتقالات درون پلتفرمی با استفاده از این توکن انجام می‌شود. این توکن تقریبا در تمامی صرافی‌های شناخته شده و قابل خرید است و کاربران می‌توانند به راحتی این ارز را تهیه کنند.

استفاده دیسنترالند از بلاک‌چین اتریوم به این معنی است که تمامی محتوای ایجاد شده در این پلتفرم ایمن و بدون دستکاری ثبت می‌شود به این معنی که هر تراکنش از خرید اولیه زمین یا ایجاد و توزیع کالای مجازی به‌صورت شفاف و قابل بررسی ثبت می‌شود. علاوه‌بر این ویژگی‌ها، برای دیسنترالند یک سیستم میزبانی غیرمتمرکز طراحی شده است که  انجام پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها به جای یک سرور متمرکز از طریق چندین سرور انجام شود.

بازی در دیسنترالند

بازی بخش عمده‌ای از تجربیات دیسنترالند را تشکیل می‌دهد. این بازی‌ها معمولا با استفاده از زبان DCL Script ساخته می‌شوند که زبانی توسعه یافته مخصوص دیسنترالند است. توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از این زبان، بازی‌هایی پیچیده و تعاملی را با منطق و مکانیک منطبق با فضای متاورس بسازند.

یکی از محبوب‌ترین انواع بازی‌ها در دیسنترالند، گنج‌یابی است. این بازی شامل جستجو و کاوش فضای این پلتفرم برای پیدا کردن NFTهای با ارزش می‌شود. همچنین در این بازی پازل‌ها و چالش‌های متفاوتی وجود دارد که برای پیدا کردن گنج مورد نظر باید حل شوند. علاوه‌بر این بازی انواع دیگری از بازی‌ها مانند مسابقات و بازی‌های ورزشی مجازی نیز در این پلتفرم وجود دارد.

می‌توان گفت دیسنترالند با طیف گسترده‌ای از بازی‌ها و تجربیات دنیای مجازی، به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین مقاصد گیمرها و توسعه‌دهندگان است.

آموزش ورود دیسنترالند

دسترسی و استفاده از فضای واقعیت مجازی دیسنترالند راحت است. کاربران در ابتدا باید از یک مرورگر وب سازگار استفاده کنند. بعد از انتخاب مرورگر، کاربران می‌توانند به راحتی و در چند مرحله به این فضا دسترسی پیدا و از تجربه یک متاورس لذت ببرند.

  • ایجاد حساب کاربری: مانند بسیاری از پلتفرم‌ها، برای استفاده از دیسنترالند هم نیاز است کاربران ابتدا یک حساب کاربری ایجاد کنند که این حساب به آدرس ایمیل، نام کاربری و رمز عبور نیاز دارد. همچنین کاربران می‌توانند بین استفاده از نرم‌افزار (کلاینت) یا استفاده از مرورگر برای شروع تجربه خود یکی را انتخاب کنند.
  • کاوش: بعد از انتخاب نوع دسترسی، کاربران می‌توانند با استفاده از حساب‌کاربری یا به عنوان یک مهمان وارد دیسنترالند شوند و قسمت‌های متفاوت را کاوش کنند. در این مرحله می‌توان با کلیک روی عناصر مختلف و همچنین آواتارها، اقدام به برقرای تعامل کرد.

کسب درآمد از Decentraland

در متاورس دیسنترالند به عنوان یک دنیای کامل برای انجام تعاملات، روش‌های درآمدزایی هم در نظر گرفته شده است. درحالی که این پلتفرم در نگاه اول برای سرگرمی و تعاملات اجتماعی استفاده می‌شود، امکان کسب درآمد هم دارد که این رو‌ش‌ها شامل ۵ بخش می‌شود.

۱- خرید و فروش زمین: یکی از ساده‌تری روش‌های کسب درآمد در پلتفرم Decentraland خرید و فروش زمین است. این زمین‌ها در غالب NFT عرضه می‌شوند و می‌توان NFTهای این زمین‌ها را که نشانه مالکیت است در مارکت‌ها و صرافی‌های مختلف خرید و فروش کرد.

۲- ایجاد و فروش تجربیات: پلتفرم Decentraland به کاربران اجازه می‌دهد تا طیف وسیعی از فضاهای مجازی مانند بازی‌ها، تعاملات اجتماعی و هنری را ایجاد و تجربه کنند به همین دلیل اگر این تجربه، تجربه محبوب و جذابی شود دیگر کاربران برای استفاده از این بازی‌ها و فضا‌ها حاضر به پرداخت هزینه خواهند بود.

۳- شرکت و برگزاری رویدادها: در این پلتفرم می‌توان رویدادهای متفاوتی مانند کنسرت موسیقی یا نمایشگاه‌های هنری را برگزار کرد. در همین راستا اگر کاربری دارای مهارتی مشابه با رویدادهای قابل برگزاری در Decentraland است می‌تواند از مهارت خود کسب درآمد کند.

۴- ایجاد و فروش کالاهای مجازی: در Decentraland می‌توان کالاهای مجازی مانند لباس، مبلمان و سایر عناصر مورد نیاز کاربران را تولید کرد. این کالاها را می‌توان در ازای ارز مانا به فروش گذاشت و از این طریق نیز کسب درآمد کرد.

۵- ارائه خدمات: یکی دیگر از راه‌های درآمدزایی در Decentraland ارائه خدمات به دیگر کاربران است. این خدمات می‌تواند انواع مختلفی مانند برنامه ریزی یک رویداد مجازی یا خدمات املاک برای کاربرانی باشد که به دنبال خرید و فروش زمین مجازی هستند.

توکن‌ MANA چیست؟

پلتفرم دیسنترالند از دو بخش اصلی فضای متاورس Decentraland و توکن MANA تشکیل شده است و محیطی به شمار می‌رود که با فراهم کردن امکاناتی چون واقعیت مجازی به کاربران امکان ایجاد تولید محتوا، تجربه حضور و فعالیت در چنین فضا و کسب درآمد را می‌دهد. توکن MANA به عنوان ارزش رایج این فضا ساخته شده است. توکنی که به واسطه‌ آن می‌توان تقریبا از تمامی عناصر و تجربیات موجود در این پلتفرم استفاده کرد. استفاده‌هایی مانند خرید و فروش زمین، کالا یا خدمات که با استفاده‌ از این توکن انجام می‌شود.

کیف پول‌ مناسب

استفاده از دیسنترالند به عنوان یکی از پلتفرم‌هایی که روی بسیاری از مفاهیم بلاک‌چین و رمزارزها ساخته شده است، نیاز به استفاده از یک کیف پول برای انجام نقل و انتقالات مالی دارد. از طرفی کیف پول انتخابی برای استفاده در این پلتفرم بهتر است از NFT و توکن مانا به عنوان ارز رایج Decentraland پشتیبانی کند.

به همین دلیل در بین کیف پول‌ها MetaMask برای استفاده در این پلتفرم بسیار محبوب است. این کیف‌پول که به صورت منبع باز عرضه شده است، امکان پشتیبانی از NFT مرتبط با زمین‌های Decentraland و همچنین امکان واریز و برداشت مانا را دارد.

بعد از راه‌اندازی MetaMask می‌توان ارز مانا را از صرافی‌های رمزارزی تهیه کرد و با استفاده از این توکن به خرید اقلام مورد نیاز در متاورس Decentraland پرداخت. همانطور که گفته شد در این پلتفرم تمامی قطعات زمین به صورت NFT در دسترس است که می‌توان این NFTها را از مارکت‌های مختلفی مانند Opensea یا بازار داخلی Decentraland تهیه کرد.

قابلیت‌های کلکسیونی Decentraland

همچنین Decentraland بازاری به نام کلکسیون را به اقلام دیجیتالی مختلف اختصاص داده است. این کلکسیون‌ها مجموعه‌هایی از دارایی‌های دیجیتالی منحصر به فرد مانند لباس، لوازم جانبی یا حتی سلاح را می‌توانند شامل شوند. از این کلکسیون‌ها می‌توان برای بازی‌های درون پلتفرمی یا دیگر تجربیات تعریف شده استفاده کرد. همچنین امکان خرید و فروش و درآمدزایی برای این کلکسیون‌ها هم فراهم شده است.

پیش بینی قیمت MANA

پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتالی به دلیل آزادی‌های موجود در بازار این دارایی‌های دیجیتالی و همچنین فاکتورهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارای مولفه‌های بسیاری است و نمی‌توان روند قیمتی تضمین شده‌ای را تعریف کرد. با این حال ویژگی‌های پروژه‌های مختلف و همچنین بررسی روند قیمت گذشته پروژه می‌تواند حدودی را برای تصمیم‌گیری بهتر در مورد سرمایه‌گذاری مشخص کند.

قیمت توکن مانا تا ابتدای سال ۲۰۲۲ زیر نیم دلار معامله شد اما این روند با بولران و رشد کل بازار رمزارزها تغییر کرد و توکن مانا در اواخر سال ۲۰۲۱ به حدود پنج دلار هم رسید. هرچند که این روند همانند رشد شدید با افت شدیدی هم روبرو شد و تقریبا تمام افزایش ارزش مانا در طی بولران ازدست رفت، اما قیمت این توکن دیگر به روند سال ۲۰۲۱ و پیش‌تر برنگشت و با قیمت‌های بالاتری معامله شد.

برای آینده این توکن قیمت‌های متفاوتی پیش‌بینی شده است. برای مثال CoinsKid قیمت مانا را برای سال ۲۰۲۳ حدود ۰.۹ دلار مشخص کرده و ارزش این توکن را حدود یک دلار برآورد می‌کند. در عین حال DigitalCoinPrice ارزش و قیمت این توکن را کمی بیشتر پیش‌بینی می‌کند و به ترتیت اعداد ۱.۳ و ۰.۹۹ تحلیل DigitalCoinPrice را شامل می‌شود. PricePrediction در مقابل دو مورد پیش‌بینی دیگر نظر متفاوتی دارد. براساس پیش‌بینی PricePrediction مانا در سال ۲۰۲۳ قیمتی معادل ۰.۸ دلار را خواهد داشت.

تاریخچه دیسنترالند

آغاز شکل‌گیری ایده ایجاد پروژه دیسنترالند به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد. در ابتدا قرار بود این پلتفرم روی بلاک‌چین بیت‌کوین ساخته و توسعه داده شود. با این حال خیلی زود محدودیت‌های بلاک‌چین بیت‌کوین برای اجرای این پروژه آشکار شد و تیم توسعه‌دهنده آن تصمیم گرفت که به جای استفاده از بیت‌کوین به اتریوم روی آورد.

در سال ۲۰۱۷ و بعد از تصمیم تیم توسعه‌دهنده دیسنترالند به استفاده از اتریوم، عرضه اولیه سکه (ICO) برگزار شد و این پروژه توانست ۲۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند که  این سرمایه بودجه مورد نیاز ساخت پلتفرم واقعیت مجازی دیسنترالند را فراهم کرد.

سال ۲۰۱۸ تیم توسعه‌دهنده دیسنترالند نسخه آزمایشی پلتفرم خود را منتشر کرد. این نسخه به کاربران اجازه می‌داد بخش کوچکی از دنیای مجازی را کاوش کنند و تعاملاتی را با یکدیگر شکل دهند. انتشار این نسخه آزمایشی در بین کاربران هیجان زیادی ایجاد کرد و به ایجاد و شکل‌گیری جامعه مخاطب اولیه برای انتشار نسخه اصلی کمک کرد.

انتشار نسخه اصلی دیسنترالند به سال ۲۰۲۰ برمی‌گردد. زمانی که امکان خرید، فروش و مالکیت در این پلتفرم در اختیار کاربران قرار گرفت. موفقیت انتشار این نسخه در حدی بود که بیش از ۹۰ هزار قطعه زمین در چند ماه اول به فروش رفت.

با این حال توسعه پلتفرم غیرمتمرکز دیسنترالند و تکامل آن همواره ادامه پیدا کرد و ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه شد که اضافه شدن مارکتی برای خرید و فروش زمین و عناصر درون برنامه یکی از آنهاست. از دیگر توسعه‌های دیسنترالند می‌توان به معرفی زبان برنامه‌نویسی DCL Script اشاره کرد. زبانی که به کاربران اجازه می‌دهد تا تجربیات پیچیده‌تر و تعاملات بیشتری را در دنیای واقعیت مجازی دیسنترالند ایجاد کنند.

همچنین این پلتفرم به یکی از محل‌های برگزاری بسیاری از رویداد‌ها، کنسرت‌های مجازی، نمایشگاه‌های هنری و برنامه‌های مرتبط با NFTها تبدیل شده که به ارتقا پلتفرم و ورود کاربران بیشتر کمک کرده است.

https://pvst.ir/eiz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو