skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بهمن ۱۴۰۱ در یک نگاه

عیسی زارع‌پور

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

در مصادیق فیلترینگ بازنگری می‌شود

پیوست: وزیر ارتباطات اعلام کرد با دستور رئیس‌جمهوری و با همکاری کمیته فیلترینگ، در مصادیق سایت‌های و پلتفرم‌هایی که در سال‌های گذشته فیلتر شده‌اند بازنگری خواهد شد تا آن دسته از سرویس‌هایی که دلایل فیلترینگ‌شان برطرف شده، در دسترس قرار گیرند. زارع‌پور درباره علل نارضایتی مردم از وضعیت اینترنت کشور گفت: پس از دستور رئیس‌جمهوری درباره کیفیت اینترنت، هفته گذشته کارگروهی در وزارت ارتباطات برای بررسی علل نارضایتی مردم از وضعیت اینترنت تشکیل شد که بر اساس بررسی‌ها بخشی‌هایی از مشکلات موجود به زیرساخت‌های ارتباطاتی کشور مربوط است که در تلاش برای برطرف کردن آنها هستیم.

امیر خوراکیان

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی

تاکنون ۵۷ درصد پیشرفت شبکه ملی اطلاعات احراز شده است

مهر: سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی از پیشرفت ۵۷ درصدی شبکه ملی اطلاعات بر اساس شاخص‌های مورد ارزیابی خبر داد. خوراکیان گفت: بررسی‌های فنی و کارشناسی بیانگر ۲۳ درصد پیشرفت این شبکه در ابتدای دولت سیزدهم است که بر همین اساس میزان پیشرفت این شبکه در سال جاری بسیار مطلوب و رضایت‌بخش ارزیابی شده است. او با بیان اینکه شکل‌گیری و استقرار مدل و شاخص‌های ارزیابی شبکه ملی اطلاعات موجب بهبود فرایند برنامه‌ریزی و طراحی پروژه‌ها و طرح‌ها شده است اضافه کرد: از این‌ پس می‌توانیم به‌ صورت مداوم و بر اساس شاخص‌های توافق‌شده و گزارش‌های دقیق و به‌روز میزان پیشرفت این شبکه را نظارت و ارزیابی کنیم که این مهم دستاورد بزرگی است.

محمد خوانساری

رئیس سازمان فناوری اطلاعات

قابلیت‌های جدید در پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد می‌شود

مهر: رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: در پیام‌رسان‌های داخلی قابلیت‌هایی در حال شکل‌گیری است که موارد مشابه خارجی فاقد آن هستند. خوانساری گفت: در حال حاضر به حد نیاز، زیرساخت‌های فنی فراهم است اما دستیابی به وضعیت مطلوب چه برای این سکوها اعم از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی و چه برای کسب‌وکارهایی که به سکوهای داخلی مهاجرت کرده‌اند، زمان بیشتری می‌برد. او بهبود وضعیت ابزارها، ویژگی‌ها و خدمات سکوهای داخلی را عامل مهمی در توسعه و گسترش کاربری آنها دانست و بر برگزاری منظم نشست‌های هم‌افزایی در راستای حل مشکلات کسب‌وکارهای دیجیتالی روی این سکوها تاکید کرد.

امیر محمدزاده لاجوردی

مدیرعامل شرکت زیرساخت

ایران به هاب ترانزیت داده در منطقه تبدیل می‌شود

ایسنا: مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار پستی در یک پیام‌رسان داخلی گفت: با حضور موثر شرکت ارتباطات زیرساخت در عرصه بین‌الملل طی ۱۸ ماه گذشته، میزان ترانزیت داده از مسیر ایران عزیز اسلامی از ۱.۳ ترابیت ‌بر ثانیه به بیش از ۲.۹ ترابیت ‌بر ثانیه رسید. او افزود: با تلاش شبانه‌روزی، ایران به هاب ترازیت داده در منطقه تبدیل خواهد شد.

ابراهیم رئیسی

رئیس‌جمهوری

برای مسدودسازی پلتفرم‌ها با حضور همه قوا تصمیم‌ گرفته شد

پیوست: ابراهیم رئیسی اعلام کرد مخاطب موضوع اینترنت فقط وزارت ارتباطات نیست، بلکه در جلسات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و با حضور همه قوا موضوع مسدودسازی پلتفرم‌هایی که بستر ناامنی می‌شوند مورد بررسی قرار گرفته است. او گفت: قبل اغتشاشات محدودیتی برای برخی پلتفرم‌های خارجی ایجاد نشده بود. این پلتفرم‌ها بستری برای ایجاد ناامنی شدند. کجا اجازه می‌دهند یک پلتفرم خارجی بستری برای ایجاد ناامنی باشد؟

احسان خاندوزی

وزیر امور اقتصادی و دارایی

اصناف می‌توانند به درگاه ملی مجوزها متصل شوند

پیوست: وزیر اقتصاد درباره اتصال اصناف به درگاه ملی مجوزها گفت: در مورد اصناف تقریباً تمامی مراحل در درگاه ملی مجوزها طی شده است. با همکاری اتاق اصناف و وزارت صمت رویه چنددهه‌ای در اقتصاد ایران را تغییر دادیم تا درگاه ملی مجوزها به صدور و تمدید مجوزهای صنفی کمک کند. به لحاظ فنی باید دستورالعملی به اشتراک گذاشته می‌شد. این دستورالعمل ۱۷ بهمن‌ماه صادر شده و امیدواریم ظرف چند روز پیش رو کارهای فنی‌ای که لازم است صورت بگیرد تا طی یکی دو هفته آینده این بخش نیز نهایی شود.

هاشم کارگر

رئیس سازمان ثبت احوال

بیش از ۵ میلیون نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت‌نام نکرده‌اند

پیوست: رئیس سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد همچنان پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت‌نام نکرده‌اند و از ۱۰ میلیون کارت هوشمند معوقه بیش از ۹ میلیون کارت صادر شده است. کارگر از صدور یک‌روزه شناسنامه‌های جدید در میز خدمت حضوری خبر داد و گفت: صدور شناسنامه‌های جدید در راستای خدمات روزانه سازمان ثبت احوال به مناسبت‌های گوناگون برای افرادی که عجله بیشتری دارند فراهم شده است.

حسین فلاح جوشقانی

رئیس اسبق رگولاتوری

نهادهای تنظیم‌گر در ایران اقتدار و استقلال ندارند

پیوست: فلاح جوشقانی که در دولت قبل ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را عهده‌دار بود می‌گوید نهادهای تنظیم‌گر در ایران آن‌طور که باید اقتدار و استقلال ندارند. او گفت: در نوع مدرن، رگولاتور واسطه بین حاکمیت و فعالان و ذی‌نفعان است. در ایران به‌رغم تجربیاتی که کسب شده تنظیم‌گری هنوز به بلوغ نرسیده است. رئیس اسبق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات در پاسخ به پرسشی درباره استقلال سازمان تنظیم مقررات گفت: من اصلاً فکر نمی‌کنم نهاد مستقلی در ایران فعال باشد. سازمان تنظیم مقررات باید هم مقتدر باشد و هم مستقل؛ مثلاً در ترکیه به این سازمان می‌گویند اتوریته که به معنی اقتدار است. قطعاً سازمان تنظیم مقررات هنوز نتوانسته از نهاد بالادستی‌اش مستقل شود.

عدد خبر

۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

ایسنا: محمدجعفر صدیق، رئیس پارک فاوای کشور گفت: حجم بازار شبکه جهانی اطلاعات پنج هزار میلیارد دلار است. ما یک درصد جمعیت جهانیم و سهم یک درصدی ما ۵۰ میلیارد دلار می‌شود که با دلار ۴۰ هزار تومانی معادل ۲ هزار همت است؛ اما اکنون این مقدار ۲۰۰ همت است. شبکه ملی اطلاعات برنامه اصلی دولت سیزدهم است.

٪۳۷

پیوست: گزارش تاخیر در صدور مجوزها نشان می‌دهد در مجموع ۲۳۰ هزار مجوز در درگاه ملی مجوزها معطل صدور مانده‌اند و از مجموع ۶۰۹ هزار و ۳۵۳ درخواست مجوز، تنها ۱۹۹ هزار و ۲۸۲ مجوز معادل ۳۷ درصد درخواست‌ها به مرحله صدور رسیده‌اند.

٪۶۳

ایسپا: نتایج نظرسنجی ایسپا از کاربران فیلیمو نشان می‌دهد عضویت در این پلتفرم باعث شده کاربرانش به میزان قابل توجهی کمتر ماهواره تماشا کنند و ۳۰ درصدشان پس از عضویت در این VOD، تماشای ماهواره را کنار گذاشته‌اند. بر این اساس، ۶۳ درصد کاربران فیلیمو گفته‌اند در حال حاضر از ماهواره استفاده نمی‌کنند.

۳۱۸۸۰۰۰۰۰۰۰۰۰

پیوست: گزارش‌های صندوق نوآوری و شکوفایی تا پایان آذر ۱۴۰۱ نشان می‌دهد این صندوق طی ۹ماهه ابتدایی امسال مبلغ سه هزار و ۱۸۸ میلیارد تومان تسهیلات در قالب قرارداد به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت کرده است. داده‌های صندوق نشان می‌دهد طی چهار سال اخیر، ۳۲ هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان انواع خدمات و تسهیلات به این شرکت‌ها پرداخت شده است. همچنین در سال ۱۴۰۱ مبلغ دو هزار و ۶۰۷ میلیارد تومان ضمانت‌نامه از طریق بانک‌های عامل صادر شده است. شرکت‌های دانش‌بنیان طی چهار سال اخیر توانسته‌اند بیش از ۴۸ هزار میلیارد تومان قرارداد با دستگاه‌های اجرایی و کارفرمایان دولتی منعقد کنند.

دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی تعیین شد

ایسنا: سید محمد امین آقامیری به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی جانشین سید ابوالحسن فیروزآبادی شد. معاونت فناوری و نوآوری وزرات ارتباطات و ریاست سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از سوابق مدیریتی او در دولت سیزدهم است.

آیین‌نامه حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی ابلاغ شد

ایسنا: هیات وزیران به منظور تامین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و رفع مغایرت قانونی در خصوص «آیین‌نامه اجرایی حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک»، با اصلاح آیین‌نامه مذکور موافقت کرد. منابع این آیین‌نامه از حقوق ورودی واردات گوشی‌های همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار تامین می‌شود. این مبالغ پس از واریز به ردیف درآمدی مربوطه در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، صد درصد آن به منظور حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک (میکرو الکترونیک)، به منظور افزایش سرمایه صندوق اختصاص‌یافته و مطابق این آیین‌نامه مصرف شود.

سامانه‌ها‌ی برتر پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اعلام شدند

ایسنا: مجید فولادیان، مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیکی، با اشاره به اینکه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به عنوان یک پلتفرم ملی یکپارچه بسیاری از خدمات دولتی و عمومی کشور را با یک بار احراز هویت به مردم ارائه می‌دهد، به تبیین آخرین وضعیت ارائه خدمات از سوی این درگاه پرداخت. او پنج سامانه برتر ملی و استانی از منظر میزان مخاطب را معرفی کرد و گفت: پنجره واحد خدمات هوشمند وزارت راه و شهرسازی، سامانه حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی، درگاه ملی مجوزهای کشور و پنجره واحد خدمات شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران جزو سامانه‌های برتر ملی و استانی هستند که بالاترین میزان ورود مردم برای دریافت خدمات را به خود اختصاص داده‌اند.

این مطلب در شماره ۱۱۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۱۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/e9o

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو