skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شبکه بی‌سیم نسل ششم از انسان به‌عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند

آرین جهان پناه آرین جهان پناه نویسنده میهمان

۱۸ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱ بهمن ۱۴۰۱

فناوری شبکه بی‌سیم 5G مدت زمان زیادی نیست که در سرتاسر جهان آغاز به کار کرده است، دانشمندان مثل همیشه به فکر نسل بعدی شبکه بی‌سیم هستند. محققان دانشگاه ماساچوست امهرست آمریکا اعلام کردند که برخلاف تمام نسل‌های گذشته، نسل بعدی می‌تواند از کاربران به عنوان آنتن استفاده کند.

پیش‌بینی می‌شود که شبکه بی‌سیم 6G بتواند از فناوری ارتباط با نور مرئی (VLC) استفاده کند. فناوری ارتباط با نور مرئی را می‌توان نسخه بی‌سیم فیبر نوری نام برد. در حال حاضر، فیبر نوری از رشته‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی بسیار نازک برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. این سیم‌ها بسیار کوچک و شکننده هستند و این موضوع می‌تواند هزینه‌های تعمیر آن‌ها سرسام‌آور کند.

با استفاده از کاربران به عنوان آنتن اتلاف انرژی که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فناوری ارتباط با نور مرئی هست، برطرف می‌شود. همچنین فناوری نسل ششم با استفاده از این مکانیزم ارزان‌تر و قابل‌دسترس‌تر از شبکه‌های بی‌سیم گذشته می‌شود.

فناوری ارتباط با نور مرئی

جی شیونگ؛ استاد اطلاعات و علوم کامپیوتر در دانشگاه ماساچوست می‌گوید: “فناوری ارتباط با نور مرئی  بسیار ساده و جالب است.” این فناوری به‌جای استفاده از سیگنال‌های رادیویی برای ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم، از نور LED استفاده می‌کند که می‌تواند تا یک میلیون بار در ثانیه روشن و خاموش شود.

چیزی که فناوری ارتباط با نور مرئی را برای آینده فناوری بی‌سیم جذاب می‌کند این واقعیت است که زیرساخت استفاده از آن از قبل وجود دارد. به لطف فناوری مدرن و دستگاه‌های هوشمند، خانه‌ها، وسایل نقلیه، چراغ‌های خیابان و دفاتر ما همگی با لامپ‌های LED روشن می‌شوند.

شیونگ توضیح می‌دهد: «هر چیزی که دارای دوربین باشد، مانند گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها یا لپ‌تاپ‌های ما، می‌تواند به عنوان یک گیرنده عمل کند.»

استفاده از انرژی نشتی فناوری VLC، برای نسل ششم شبکه‌های بی‌سیم

 

تیم تحقیقاتی امهرست در ادامه توضیح می‌دهد که فناوری VLC میزان قابل‌توجهی انرژی را از خود نشت می‌دهند. LED ‌ها در کانال جانبی امواج رادیویی را منتشر می‌کنند و اگر دانشمندان بتوانند این انرژی امواج رادیویی را ذخیره کنند، می‌توانند از آن بهره ببرند. برای عملی‌کردن این ایده، محققان آنتنی از سیم مسی سیم‌ پیچی برای جمع‌آوری امواج رادیویی نشت داده شده طراحی کردند. از آنجا به بعد، بزرگ‌ترین سؤال این بود که چه نوع جسمی جمع‌آوری این انرژی را به حداکثر خود می‌رساند.

محققان با انواع سطوح و ضخامت‌های سیم آزمایش کردند. پس از قراردادن سیم‌پیچ در برابر پلاستیک، مقوا، چوب، و فولاد، و همچنین تلفن‌ها و سایر دستگاه‌های دیجیتالی که روشن و خاموش می‌شوند، یکی از محققان سعی کرد سیم ‌پیچ را دور بدن انسان بپیچد.

نتایج نشان می‌دهد که کاربران در واقع بهترین رسانا برای تقویت توانایی سیم پیچ در جمع آوری انرژی امواج رادیویی نشت شده هستند. اتصال سیم پیچ به یک فرد تا 10 برابر بیشتر از استفاده از یک سیم پیچ خالی انرژی جمع آوری می‌کند.

 

یک دستبند ارزان‌قیمت؛ فاصله شما تا نسل ششم شبکه بی‌سیم

 

بر اساس نتایج گفته شده، محققان یک دستگاه پوشیدنی ارزان‌قیمت به نام “Bracelet+” ساخته‌اند که کاربران می‌توانند آن را روی ساعد خود ببندند تا توانایی استفاده از 6G را پیدا کنند. محققان به این موضوع نیز اشاره کردند که دستبند بهترین شکل برای بهترین کارایی این محصول است؛ اما این دستگاه می‌تواند به‌صورت حلقه، کمربند یا حتی یک گردن‌بند نیز، باشد.

 

 

منبع:

Studyfinds

 

https://pvst.ir/dwb

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو