skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پیمایش مشترک جاب‌ویژن و پیوست بر تاثیر اختلال اینترنت و فیلترینگ روی مشاغل حوزه فناوری اطلاعات نشان می‌دهد:

۳۳ درصد بیکارشدگان پاییز ۱۴۰۱ در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کردند

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۴ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تعدیل نیروی انسانی

حوزه فناوری اطلاعات بیشترین میزان تعدیل نیروی انسانی طی سه ماه گذشته را به خود اختصاص داده است. پیمایش مشترک پیوست و جاب‌ویژن نشان می‌دهد از هر سه فرد تعدیل‌شده در سه ماه اخیر، یک نفر در حوزه فناوری اطلاعات مشغول به کار بوده است و ۳۳ درصد بیکارشدگان در این حوزه کار می‌کردند.

مجموعه جاب‌ویژن اخیراً در همکاری با پیوست، پیمایشی در رابطه با تاثیر اختلال و محدودیت‌های اینترنتی روی تعدیل نیروی کار در مشاغل حوزه فناوری اطلاعات انجام داده و تلاش کرده است تا به کمک دو هزار نفری که در این پیمایش شرکت کرده‌اند به سوالاتی از جمله وضعیت سن، جنسیت و سابقه تعدیل‌شدگان پاسخ دهد.

۳۳درصد از تعدیل‌شدگان سه ماه اخیر در حوزه فناوری مشغول به کار بوده‌اند.

نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش نشان می‌دهد ۳۳ درصد از افرادی که به علت محدودیت‌های اینترنتی اخیر تعدیل شده‌‌اند در این حوزه مشغول به کار بوده‌اند. و از هر سه نفر تعدیل‌شده در سه ماه گذشته یک نفر در مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات فعالیت داشته است.

از این میان گروه شغلی طراحان گرافیک، طراحی انیمیشن و موشن گرافیک با سهم ۴۰ درصدی از این آمار بیشترین سهم تعدیل را به خود اختصاص داده‌اند.

مشاغل حوزه فناوری اطلاعات و مارکتینگ که بیشترین میزان تعدیل را داشته‌اند.

زنان بیشتر آسیب دیده‌اند

این پیمایش در ادامه به جنسیت افراد تعدیل‌شده در این حوزه پرداخته است که به نظر می‌رسد زنان شاغل در این حوزه بیشتر از مردان شغل خود را از دست داده‌ یا در معرض بیکاری هستند. بر این اساس در سه ماه گذشته ۲۹ درصد از زنان فعال در این حوزه با شرکت در پیمایش جاب‌ویژن و پیوست گفته‌اند تعدیل شده‌اند و ۱۸ درصد نیز خود را در شرف تعدیل دانسته‌اند.

این آمار در بین مردان شاغل در این حوزه اندکی متفاوت است و به نظر می‌رسد محدودیت‌های اینترنتی به مشاغل ۴۴ درصد از مردان حوزه فناوری اطلاعات آسیب زده است و ۲۲ درصد از آنها تعدیل شده‌اند و ۲۲ درصد خود را با از دست دادن شغل مواجه می‌دانند.

نتایج این پیمایش نشان می‌دهد در سه ماه گذشته خانم‌ها بیشتر مشاغل خود را از دست داده‌اند.

مسن‌ترها و باسابقه‌تر‌ها در ساحل امن

در بخش دیگری از این پیمایش به شرایط سنی افراد شرکت‌کننده در این پیمایش پرداخته شده است و نتایج نشان می‌دهد افراد جوان‌تر اکوسیستم فناوری اطلاعات در سه ماه گذشته بیشتر در معرض خطر از دست دادن شغل خود بوده‌اند. بر این اساس ۵۳ درصد از شاغلانی که ۲۰ تا ۳۰ سال دارند شغل خود را از دست داده‌اند یا در معرض از دست دادن آن هستند و این در حالی است که تنها ۴۰ درصد از کسانی که ۳۰ تا ۴۰ سال دارند دچار چنین شرایطی هستند.

بیشتر جوان‌ترها بیکار شده‌اند یا مسن‌ترها؟

اطلاعات به‌دست‌آمده از این پیمایش نشان می‌دهد کارمندان و کارشناسان بیشتر از سایر گروه‌ها به دلیل اختلال در اینترنت تعدیل شده‌اند و در سطوح کارمندی ۲.۴ برابر بیشتر تعدیل نسبت به سطوح مدیریت ارشد گزارش شده است.

وضعیت تعدیل در حوزه فناوری اطلاعات در سطوح مختلف ارشدیت

تخصص خود را تغییر می‌دهیم

اما نکته مهم اینجاست که برخی از فعالان این حوزه معتقدند اختلال سه‌ماهه در اینترنت و فیلتر شدن مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران، سبب خواهد شد مشاغل ازدست‌رفته نتوانند در کوتاه‌مدت احیا شوند و به نوعی نیاز شرکت‌ها هم به این مشاغل کاهش خواهد یافت.

تصمیم کارجویان حوزه فناوری اطلاعات برای آینده

داده‌های کسب‌شده از پیمایش مشترک پیوست و جاب‌ویژن در این‌ باره نشان می‌دهد تنها ۱۷ درصد از کسانی که شغل خود را از دست داده‌‌اند اعلام کرده‌اند در زمینه شغلی فعلی خود به دنبال کار خواهند بود. ۱۷ درصد گفته‌اند زمینه شغلی خود را تغییر خواهند داد و ۶۶ درصد از آنها نیز اعلام کرده‌اند فعلاً به دنبال کار نخواهند بود.

https://pvst.ir/dva
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو