skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خدمات پیامک از این پس مسئولیت کیفری دارند

۲۵ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ آذر ۱۴۰۱

کاربران خدمات ارسال پیامک انبوه ملزم به امضای تعهد‌نامه رعایت الزامات امنیت سایبری و پایش محتوایی شدند.

به گزارش پیوست، تعهد‌نامه‌ای از سوی پلیس فتا برای ارائه‌دهندگان سرویس‌‌های پیامک ارسال شده است که آنها را در قبال رفتار کاربران با عواقب حقوقی و کیفری مواجه می‌کند و این در حالی است که پیش از این هم برای دریافت سرویس‌های پیامک خدماتی، کاربران ملزم به ارائه تعهدنامه محضری از سوی صاحبان امضا در روزانه رسمی و ارائه سفته بودند. در این تعهدنامه مشخص شده است سوءاستفاده از سامانه‌های پیامکی دارای مسئولیت کیفری است و شخص مسئول نیز مدیرعامل مجموعه خواهد بود.

در تعهدنامه الزامات امنیت سایبری به مواردی مانند احراز هویت قابل پیگیری کاربران، حفظ داده‌ها حداقل تا ۶ ماه و حفظ محرمانگی روش‌های ورود به سامانه ارسال پیامک اشاره شده است. این تعهدنامه در چهار بند تنظیم شده و علاوه بر الزام قبول این بندها و پذیرش کلیه مسئولیت‌های کیفری آن، حق هرگونه اعتراض سلب شده است.

پیش از این استفاده از خطوط خدماتی از سوی کاربران با شرایط سخت‌گیرانه‌ای همراه بود و اکنون با الزامات ایجادشده توسط این تعهدنامه مسئولیت‌های کیفری و ملاحظات امنیتی نیز با این سرویس‌ها همراه شده است. این اقدامات در حالی انجام شده که مواردی مانند نفوذ و هک سامانه‌ها که حتی سازمان‌های بزرگی چون صداوسیما و زندان اوین نیز از گزند آن در امان نمانده‌اند به کلی نادیده گرفته می‌شود.

در بندهای یک و دو این تعهدنامه، شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس ارسال پیامک انبوه موظف به احراز هویت کامل و قابل استناد از کاربران و استفاده‌‌کنندگان سرویس‌های پیامک هستند. ضمن اینکه باید تمامی لاگ‌های سامانه‌های خود را حداقل ۶ ماه نگهداری کنند.

در بند سوم شرکت‌ها و افرادی که از سرویس‌های ارسال پیامک (تبلیغاتی و خدماتی در قالب پنل یا وب سرویس) استفاده می‌کنند باید محرمانگی اطلاعات شامل نام کاربری و کلمه عبور یا هرگونه توکن و شناسه یکتا را تامین کنند. این اطلاعات باید به حداکثر یکی از پرسنل آن مجموعه تحویل و این موضوع در صورت‌جلسه ثبت شود. شرکت‌ها از ارائه این اطلاعات به افراد مختلف منع شده‌اند و هرگونه قصور باعث معرفی مدیر و بالاترین فرد مسئول آن شرکت به عنوان متهم به مراجع قضایی می‌شود.

بند چهارم این تعهدنامه به سابقه سوء‌استفاده «دشمنان و معاندین» از سرویس‌های ارسال پیامک انبوه در ایجاد موج روانی و التهاب‌آفرینی در جامعه از قبیل دعوت به فراخوان، تجمع و غیره، شرکت‌های ارسال‌کننده پیامک انبوه اشاره و مدیران شرکت‌های ارائه‌دهنده ملزم به پایش ۲۴ ساعته محتوایی و سایبری روی سامانه‌های خود شده‌اند. در صورت سوءاستفاده از سامانه‌های پیامکی، مسئولیت کیفری آن بر عهده مدیرعامل مجموعه خواهد بود.

روز جمعه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۱ سرویس‌های ارسال پیامک‌های خدماتی به دنبال یک فراخوان حضور پیامکی در روز چهارشنبه هفته گذشته مسدود شد و وزارت ارتباطات اعلام کرد با پیگیری‌های این وزارتخانه این محدودیت‌ها برطرف شده است.

https://pvst.ir/dcu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو