skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اعتراض نصر تهران نسبت به الزام کسب‌وکارها به امضای تعهدنامه برای وصل پنل پیامکی

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۰ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در نامه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به الزام کسب‌وکارها به امضای تعهدنامه مبنی بر رعایت الزامات سایبری برای وصل پنل پیامک خدماتی اعتراض کرد.

به گزارش پیوست، علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر سازمان نظام صنفی نصر تهران در نامه‌‌ای به حامد حاجی ملا میرزایی، رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی درخواست کرد تا جلسه‌ای برای تجدید نظر در رویکرد اتخاذ شده در رابطه با الزام کسب‌وکارها به امضای تعهدنامه‌ای مبنی بر رعایت الزامات سایبری برای وصل پنل پیامکی خدماتی برگزار شود و در فضایی فنی به توسعه راهکارهایی برای پوشش این دغدغه‌ها به صورت مشترک دست یافت.

در نامه نصر تهران به مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی آمده است:‌ یکی از موضوعاتی که  در پی ناآرامی‌های اخیر در کشور باعث ایجاد مشکلات فراوان برای کسب‌وکارهای فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال شد، قطع و انسداد سرویس پنل پیامکی خدماتی بود. پس از پیگیری‌ها مشخص شد که برای وصل دوباره این خدمات نیاز به امضای تعهدنامه‌ای مبنی بر رعایت الزامات سایبری وجود دارد. در شرایطی که کسب‌وکارهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات با چالش‌های جدی مانند قطعی و اختلال در اینترنت، مشکلات ناشی از نوسانات ارز، مشکلات حاد جذب و نگهداشت سرمایه انسانی مواجه بوده و برای حفظ و بقای خدمات خود با این مشکلات دست به گریبان هستند، اتخاذ سیاست‌هایی برای فشار هرچه بیشتر این بدنه نحیف جای سوال و ابهام دارد.

نصر تهران در ادامه اشاره کرده است: متهم انگاری صاحبان کسب‌وکارها و در نظر گرفتن عواقب کیفری و قضایی برای موضوعاتی که اساسا فنی است و راهکارهای آن نیز باید فنی باشند، موثر نبوده و چه بسا اثرات معکوس خواهد داشت. بسیاری از کسب‌وکارها به صورت خودخواسته و نه مبتنی بر الزامات به جهت توسعه امنیت در فرایندهای خود جنبه‌های تکمیلی احراز هویت مشتریان را به کار بسته‌اند که ممکن است با در نظر گرفتن چنین طبعات سنگینی که به صراحت اجازه برخورد قضایی با مدیران‌عامل کسب‌وکارها را می‌دهد از بسیاری از این فرایند‌ها صرف‌نظر کرده و زمینه ایجاد تخلف‌ و تقلب‌های دیگر را فراهم آورد.

بنابر اطلاع واصله این تعهدنامه تنها در برخی از اپراتورها به عنوان الزام ارائه خدمات برای شرکت‌ها ارسال شده که در صورت صحت این موضوع، شائبه برخورد سلیقه‌ای با موضوعی فنی در این سطح را افزایش خواهد داد.

در انتهای این نامه درخواست شده است: براین اساس با درک دغدغه‌مندی‌های حاکمیتی در این حوزه، خواهشمند است برای تجدید نظر در رویکرد اتخاذ شده جلسه مشترکی برگزار شود تا در فضای فنی به توسعه راهکارهایی برای پوشش این دغدغه‌ها به صورت مشترک دست یافت و همچنین با توجه به ظرفیت‌های صنفی موجود، زمینه بحث و بررسی در خصوص سایر موضوعات نیز ایجاد شود.

https://pvst.ir/dez
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو