skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی و خدمات اینترنتی در ایران؛ اینستاگرام و واتس‌اپ هم فیلتر شدند

۳۰ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ آذر ۱۴۰۱

فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی و خدمات اینترنتی در ایران؛ اینستاگرام و واتس‌اپ هم فیلتر شدند

نت بلاکس اعلام کرده است که اینستاگرام یکی از آخرین شبکه‌های اجتماعی در دسترس ایرانی‌ها از عصر امروز از دسترس خارج شده است.

به گزارش پیوست، طبق اعلام نت بلاکس اینستاگرام روی هیچ کدام از ارائه دهندگان خدمات اینترنت باز نمی‌شود. از عصر امروز ۳۰ شهریور برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر از فیلتر شدن اینستاگرام داده‌اند.

نت بلاکس خبر از فیلتر اینستاگرام داد
طبق اعلام نت بلاکس اینستاگرام روی هیچ کدام از ارائه دهندگان خدمات اینترنت باز نمی‌شود.

ابتدا فقط این شبکه اجتماعی روی اینترنت همراه قطع بود اما پس از مدتی دسترسی به این شبکه اجتماعی از روی تمامی سرویس‌دهندگان محدود شد. قطع دسترسی به اینستاگرام به صورت رسمی از سوی هیچ کدام از نهادهای رسمی اعلام نشده است.

هر چند اختلال در این شبکه اجتماعی بارها ایجاد شده است اما همواره دولتمردان برنامه برای فیلتر اینستاگرام را رد کرده‌اند. هنوز مشخص نیست که اینستاگرام فقط به دلیل اعتراض‌های اخیر فیلتر شده است یا فیلتر این شبکه اجتماعی برای همیشه اتفاق افتاده است.

واتس‌اپ فیلتر شد

همزمان با فیلتر شدن اینستاگرام، پیام‌رسان واتس‌اپ هم در ایران فیلتر شد و این پیام‌رسان که متعلق به شرکت متا (فیسبوک سابق) است، بدون فیلترشکن قابل استفاده نیست. از طرف دیگر هم استفاده از این پیام‌رسان حتی با فیلترشکن با اختلال شدید همراه است. نت‌بلاکس نیز وجود اختلال شدید روی این پیام‌رسان را تایید کرده است.

اختلال شدید واتس‌اپ در ایران

سال ۱۳۸۸ و پس از اعتراضات گسترده مردم بود که شبکه اجتماعی توییتر فیلتر شد و همچنان پس از ۱۳ سال این شبکه اجتماعی در ایران فیلتر است. حال باید دید واتس‌اپ و اینستاگرام که در جریان اعتراضات اخیر مردمی فیلتر شده‌اند، برای همیشه فیلتر می‌مانند یا پس از مدتی به حال سابق باز می‌گردند.

البته چند روز بعد در تاریخ ۲ مهر به دستور مقامات نامعلوم، شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ از مارکت‌های ایرانی مانند بازار و مایکت نیز حذف شدند که این موضوع، بر شایعه فیلترینگ دائمی این اپلیکیشن‌ها دامن می‌زند.

گوگل‌پلی و اپ‌استور؛ اختلال یا فیلتر؟

پس از فیلتر شدن واتس‌اپ و اینستاگرام، اپ‌استور و پلی‌استور، ۲ پلتفرم رسمی برای گوشی‌های اندرویدی و iOS در ایران با اختلال شدید مواجه شدند. این دو پلتفرم از شب ۳۱ شهریور با مشکل روبه‌رو شدند و کاربران با اینکه می‌توانند در این پلتفرم‌ها جست‌وجو کنند، اما امکان نصب و دانلود برنامه‌ را ندارند. فیلتر شدن یا ایجاد اختلال شدید در پلتفرم‌های رسمی دانلود اپلیکیشن موبایل، بدون شک باعث افزایش فایل‌های مخرب، بدافزار و باج‌افزار‌ها خواهد شد و صدمات جبران‌ناپذیری به امنیت کاربران وارد می‌کند.

فیلترینگ به لینکدین رسید

قطار فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌ها، به ایستگاه لینکدین رسید. شنبه ۲ مهر، شبکه اجتماعی لینکدین که یک شبکه اجتماعی مخصوص کسب‌وکار‌ها و ساخت پروفایل‌های حرفه‌ای کاری و رزومه است، توسط مقامات بالادستی حاکمیت فیلتر شد. لینکدین از آخرین شبکه‌های اجتماعی فیلتر نشده در ایران بود که این پلتفرم هم به لیست بلندبالای فیلتر شده‌ها پیوست. به نظر می‌رسد این شبکه اجتماعی نیز در راستای اعتراضات اخیر مردم فیلتر شده و رفع فیلتر شدن آن در روزهای آینده، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

فیلترینگ در روزهای اخیر محدود به پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی نبوده و حالا بازی محبوب کلش‌آف کلنز نیز در ایران فیلتر شده است. گفته می‌شود به جهت اینکه کاربران ایرانی زیادی از این بازی استفاده می‌کنند و همچنین قابلیت چت‌کردن این بازی بوده که دستور فیلتر آن صادر شده است. هنوز هیچ مقام رسمی در خصوص فیلتر شدن این بازی یا پلفترم‌های ذکر شده در بالا توضیحی ارائه نداده‌اند.

البته وزیر کشور به‌صورت کلی به این موضوع اشاره کرده است که محدودیت‌های اخیر اینترنت در کشور برای امنیت مردم است و تا زمانی که ناآرامی‌ها ادامه پیدا کند، این محدودیت‌ها پابرجاست!

https://pvst.ir/d7n

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو