skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس‌کل بیمه مرکزی:‌ هدف از ایجاد سوییچ مرکزی بیمه، نظارت است

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۹ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۳ آذر ۱۴۰۱

نشست خبری بیمه مرکزی

رئیس‌کل بیمه مرکزی می‌گوید هدف از ایجاد سوییچ مرکزی بیمه، اعمال نظارت است با این‌ حال این نهاد حاضر است تا جایی‌ که خدشه‌ای به چارچوب‌های نظارتی وارد نشود، شنوای راهکارهای کارگزاری‌های آنلاین باشد.

به گزارش پیوست، خبر راه‌اندازی سوییچ بیمه مرکزی و سامانه آمیتیس در ماه‌های گذشته حواشی زیادی در پی داشت و کسب‌وکارهای اینشورتک ضمن انتقاداتی که از فعالیت مجموعه آمیتیس و سوییچ مرکزی داشتند، بارها نسبت به ورود نهاد تنظیم‌گر به بازار و تصدی‌گری در این حوزه ابراز نگرانی‌ کرده بودند. حال مجید بهزادپور، رئیس‌کل بیمه مرکزی، در نشست خبری این نهاد تاکید می‌کند پروژه سوییچ یکی از گام‌های نظارت هوشمند است و این سوییچ اصلاً متعلق به مجموعه آمیتیس نیست.

او در این‌ باره توضیح داد: این پروژه در گذشته شروع شده بود و ما تلاشی جدی انجام دادیم تا بتوانیم این پروژه را به بهره‌برداری و مرحله اجرا برسانیم. نکات زیادی در این رابطه مطرح شد و سوالاتی وجود داشت که ما با کمال احترام انتقادات را شنیدیم و توضیح دادیم.

مدیرکل بیمه مرکزی در این‌ باره گفت: وصل کردن موضوع سوییچ به آمیتیس یکی از مواردی بود که ذهن برخی را به اشتباه کشاند. فکر کردند موضوعیت کار با آمیتیس است در حالی‌ که این‌طور نبود و موضوعیت کار برقراری سوییچ بود. اینجا برخی انتقادات وارد شد که این شرکت اطلاعات مردم را در اختیار می‌گیرد. پاسخ ما این است که اگر قرار است شرکتی اطلاعات مردم را در اختیار بگیرد، بهتر است که شرکت خود بیمه مرکزی و زیر نظر خود ما باشد.

بهزادپور ادامه داد: گفته می‌شد این شرکت قصد تصدی‌گری و رقابت دارد که اصلاً این‌طور نبود. این مسیر تنها یک هاب است که اطلاعات از طریق آن گردش پیدا می‌کند. ما نیز هیچ‌ کار دیگری نداریم و تنها قصد داریم بدانیم هر شرکت چه میزان بیمه فروخته، چه میزان پول گرفته و چه میزان رسوب کرده و این موضوع کاملاً نظارتی است.

مدیرکل بیمه مرکزی در پایان تاکید کرد به کارگزاران آنلاین اعلام شده است در صورتی که به چارچوب‌های نظارتی خدشه‌ای وارد نشود، بیمه مرکزی آماده‌ است راهکارهای کارگزاران آنلاین را بشنود.

۵ محور اصلی سند توسعه

بهزادپور در ادامه با اشاره به سند تحول این نهاد گفت: هرچند نکات و جزئیات بسیاری وجود دارد،‌ این سند را می‌توان در پنج محور اصلی خلاصه کرد. اصلی‌ترین بحث مبارزه با فساد است. محور دوم توسعه، ارتقا و اندازه و جایگاه صنعت بیمه و بحث سوم تحول دیجیتالی چه در فرایندها و چه در محصولات است.

او ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌هایی که بیمه مرکزی در نظر دارد و بر اساس محتوایی که در سند آمده و تکلیفی که برای بیمه مرکزی در نظر گرفته شده است، نظارت موثر است. کاهش تصدی‌گری و مقررات‌زدایی به معنای تسهیل فرایندها و دسترسی‌ها از محورهای اصلی آن است. در ادامه نیز شاید بتوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین محورهایی را که در سند مطرح شده مردمی شدن سند دانست که توضیحات آن در محورهای سند آورده شده است.

بیمه مرکزی و ایجاد مرکز نوآوری برای صنعت بیمه

مدیرکل بیمه مرکزی در ادامه با بیان اینکه ۱۵ پروژه جدید برای این نهاد تعریف شده است گفت: برخی از این پروژه‌ها، پروژه‌هایی بودند که در گذشته شروع شده بودند و بنا بر دلایلی متوقف شده بودند. برنامه ما این است که در یک افق چهارساله بتوانیم سطح خدمات صنعت را ارتقا بدهیم.

او توضیح داد:‌ اولین موضوع ما ایجاد فضایی برای ورود نیروهای جوانی است که قصد نوآوری در این صنعت را دارند. به همین دلیل ایجاد مرکز نوآوری صنعت بیمه را با همکاری صندوق نوآوری در نظر داریم و در کنار آن قرار است با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تفاهمنامه‌ای را امضا و فعالیت خود را شروع کنیم. در همین ساختمان پیش‌بینی فضای فیزیکی را انجام داده‌ایم تا با استفاده از ایجاد این مرکز از افکار نویی که برای پیشبرد اهداف صنعت به کمک صنعت می‌آیند و ممکن است منابع لازم را نداشته باشند حمایت کنبم.

بهزادپور ادامه داد: یکی از موضوعات دیگر پروژه بیمه آنی است که به لحاظ نرم‌افزاری و عملیاتی آماده است و در این رابطه در حال هماهنگی با شرکت‌های بیمه‌ای هستیم. تاکنون نیز پنج شرکت برای اتصال به این اپلیکیشن اعلام آمادگی کرده‌اند. از طریق این اپلیکیشن مردم قادر خواهند بود خسارت‌های تصادفات زیر ۲۰ میلیون تومان را به شرکت‌های بیمه منتقل کنند و خسارت از طریق این اپ و به وسیله سیستم شرکت مربوطه به حساب آنها واریز می‌شود.

نظارت اصلی‌ترین پروژه بیمه ‌مرکزی

او در ادامه با اشاره به اینکه سامانه تقلب و تخلف یکی از وظایف بیمه مرکزی بود که حالا آماده شده است توضیح داد:‌ این پروژه هم به وظایف نظارتی ما کمک خواهد کرد و هم از بسیاری از هزینه‌های اضافه‌ای که در حوزه‌های مختلف در پرداخت خسارت صرف می‌شود جلوگیری خواهد کرد.

رئیس‌ کل بیمه مرکزی با تاکید بر اینکه نظارت هوشمند از اصلی‌ترین پرو‌ژه‌هایی است که در اهداف کلان ابلاغ شده است گفت: لازم بود در ابتدا پلتفرم مورد نیاز این کار طراحی شود. در نهایت ما با افراد مختلف موضوع را به بحث گذاشتیم و در رابطه با پلتفرم به جمع‌بندی رسیدیم. با توجه به اینکه پروژه پروژه بزرگی است، تا پایان سال فاز اول را اجرایی خواهیم کرد که به نظر من شاید اصلی‌ترین کار بیمه مرکزی همین پروژه است و اگر ما بتوانیم بحث نظارت را ساماندهی و هوشمند کنیم، به نظرم توانسته‌ایم بخش عمده‌ای از وظایف خودمان را به اجرا برسانیم.

مدیرکل بیمه مرکزی در پایان خبر داد میزان سرمایه‌‌گذاری در صنعت بیمه در سال گذشته نزدیک به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان و مجموع دارایی شرکت‌های بیمه به اضافه بیمه مرکزی در حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان ارزیابی می‌شود.

https://pvst.ir/d3j
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو