skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سهم برابر ایران با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در اینترنت اشیا

۲ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ خرداد ۱۴۰۱

سهم ایران در اینترنت اشیا

سهم ایران از اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۵، تقریباً برابر با کشورهای عربی شورای خلیج فارس خواهد بود.

به گزارش پیوست، طبق گزارش انجمن جهانی موبایل، اتصالات اینترنت اشیای سلولی مجوزدار در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) تا سال ۲۰۲۵ به ۶۵ میلیون می‌رسد. نیمی از این اتصالات سهم کشور ترکیه خواهد بود و ایران تقریباً سهمی برابر با کشورهای عربی شورای خلیج فارسی خواهد داشت.

نمایه:
اینترنت اشیای سلولی:

فناوری‌های ارتباطی IoT به‌طور گسترده‌ای به دو دسته شبکه‌های سلولی و شبکه‌های LPWAN بدون مجوز تقسیم می‌شوند. تکنولوژی شبکه‌های سلولی IoT ، اعتبار خود را از طریق زیرساخت‌های نسبتاً سازگار و استاندارد شده تضمین می‌کند. آنها عموماً از داده‌های بزرگتر، عمر باتری کمتر و سخت‌افزار ارزان‌تر پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه، راهکارهای IoT مبتنی شبکه‌های سلولی به‌طورکلی توسط اپراتورهای بزرگ و دسترسی به طیف مجاز و طرح‌های سخت‌افزاری ارائه شده است.

 

اتصالات اینترنت اشیای سلولی مجوزدار در منطقه منا تا سال ۲۰۲۵ به ۶۵ میلیون می‌رسد.

رشد اتصالات اینترنت اشیا (IoT) در کنار دو روند اصلی این منطقه، 5G و رشد استفاده از تلفن هوشمند، منطقی به نظر می‌رسد. مجموع مشترکان تلفن همراه در منطقه منا در ۲۰۲۱، ۴۱۲ میلیون نفر بود. پیش‌بینی می‌شود این منطقه تا سال ۲۰۲۵، شاهد رشدی ۴۵ میلیونی باشد. انجمن جهانی موبایل (GSMA)، رشد ۵ میلیونی کاربران همراه را در ایران برآورد می‌کند. بیشترین رشد نیز از آن آفریقای شمالی با رقم ۱۴ میلیون است.

از سوی دیگر ردپای 5G در کشورهای منطقه دیده می‌شود. به‌ ویژه دولت‌های عربی به احتمال زیاد از پیشتازان جهانی بازار 5G خواهند بود. نگاهی به آمار اتصالات پیش‌بینی‌شده، کافی است: در حالی که متوسط رشد جهانی اتصالات 5G، ۲۵ درصد پیش‌بینی می‌شود، دولت‌های عربی شورای خلیج فارس پابه‌پای اروپا، چین، آمریکای شمالی و کشورهای آسیایی توسعه‌یافته مثل سنگاپور جلو آمده‌اند و احتمال می‌رود رشدی ۴۹ درصدی را از آن خود کنند.

دولت‌های عربی در بین پیشتازان 5G (تعداد اتصالات 5G تا سال ۲۰۲۵ بر حسب میلیون)

در این گزارش که با عنوان «اقتصاد موبایلی خاورمیانه و شمال آفریقا ۲۰۲۵» در مه سال ۲۰۲۲ منتشر شد، سهم اتصالات 5G منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تا سال ۲۰۲۵ یک‌پنجم کل اتصالات موبایلی، پیش‌بینی شده که به معنای رشد ۱۷ درصدی برای این نسل اینترنت همراه است.

منبع: GSMA

https://pvst.ir/ce9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو