skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آسیاتک با ۱۳۰۰ میلیارد تومان دارایی نامشهود، عرضه اولیه می‌شود

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

آسیاتک
آسیاتک، پانصد و نود و سومین شرکتی است که روز چهارشنبه، هفتم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، با قیمت مبنای هر سهم ۶۰۶ تومان و در قالب ۳۰۰ میلیون سهم که ۱۵ درصد از کل سهام این شرکت را شامل می‌شود، در بازار دوم بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

به گزارش پیوست، آسیاتک که از سال ۱۳۸۲ با دریافت مجوز PAP وارد حوزه ارتباطات کشور شد، از سال ۹۵ تلاش می‌کند وارد بازار سرمایه شود. قرار بود سهام این شرکت پاییز ۹۹ عرضه اولیه شود اما به‌ گفته مدیرعامل وقت بورس، علی صحرایی، به دلیل عدم پیگیری سهامداران عمده این اتفاق نیفتاد و شهریورماه سال گذشته، نماد آسیاتک برای بار دوم روی تابلوی بورس قرار گرفت ولی باز هم عرضه اولیه محقق نشد. حال سرانجام، روز چهارشنبه بعد از حدود ۶ سال این اتفاق رخ می‌دهد.

طبق اطلاعیه سازمان بورس اوراق بهادار تهران، ۱۵ درصد (۱۲ درصد عرضه عمومی و سه درصد عرضه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری) از سهام شرکت‌ «انتقال داده‌های آسیاتک» با نماد «آسیاتک» در قالب ۳۰۰ میلیون سهم در بازار دوم بورس و در بخش اطلاعات و ارتباطات عرضه خواهد شد. قیمت مبنای هر سهم ۶۰۶ تومان، سقف قیمت ۶۶۶ تومان و کف قیمت ۵۴۶ تومان خواهد بود. همچنین هر کد حقیقی و حقوقی می‌تواند ۴۰۰ سهم خریداری کند.

ورود آسیاتک به بورس
اطلاعیه عرضه اولیه آسیاتک

۱۳۰۰ میلیارد تومان دارایی نامشهود

طبق گزارش کارشناس رسمی دادگستری، بیشتر دارایی‌های این شرکت را دارایی‌های نامشهود تشکیل می‌دهد. دارایی‌های نامشهود آسیاتک در خردادماه ۱۴۰۰ هزار و ۳۰۴ میلیارد تومان برآورد شده است. در این ارزیابی، مجوز FCP حدوداً ۲۶۲ میلیارد تومان، حق‌الامتیاز آدرس شبکه و کسب‌وکار ۸۰۸ میلیارد تومان، نرم‌افزارها، لایسنس‌ها و سایت، پورت، پلتفرم و نرم‌افزارهای در جریان تکمیل ۲۳۳ میلیارد تومان و حق‌الامتیاز انشعابات یک میلیارد و ۱۶۴ میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است. این در حالی است که ارزش دارایی‌های ثابت مشهود این شرکت ۸۸۸ میلیارد تومان ارزیابی شده است.

افت ۸ درصدی سود در سال ۹۹

مجمع صاحبان سهام آسیاتک گزارشی از وضعیت این شرکت منتشر کرده که حاوی نکات ارزشمندی است. در این گزارش روند افزایش درآمدهای آسیاتک طی سال‌های ۹۴ تا ۱۴۰۰ نشان داده شده است. درآمدهای این شرکت از سال ۹۹ از ۵۷۴ میلیارد تومان با رشدی ۴۷.۵ درصدی به ۸۵۷ میلیارد تومان رسیده است. البته این گزارش پیش از پایان سال ۱۴۰۰ تهیه شده و بخشی از درآمدهای این سال، پیش‌بینی شده است.

درآمد آسیاتک
روند رشد درآمدهای آسیاتک طی سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰

همچنین با نگاهی به میزان درآمد و سود خالص این شرکت می‌بینیم، سود خالص شرکت از یک درصد در سال ۹۶ به ۱۵ درصد در سال ۹۷ و ۲۰ درصد در سال ۹۸ رسیده است، اما در سال ۹۹ با افتی هشت درصدی، آسیاتک به ۱۲ درصد سود خالص رسیده است.

درآمد آسیاتک
درآمد و سود آسیاتک در فاصله سال‌های ۹۴ تا ۹۹

علاوه بر این، آسیاتک در سال ۹۹ در میان شرکت‌های خصوصی ارائه‌دهنده اینترنت ثابت ۲۵.۸ درصد و در بازار کل کشور ۱۰.۲۴ درصد از بازار را در اختیار داشته است. در سال ۱۴۰۰ این سهم به ۲۹ درصد در میان اپراتورهای خصوصی و ۱۱ درصد از بین کل اپراتورهای کشور رسیده است.

آسیاتک
سهم بازار آسیاتک در میان اپراتورهای خصوصی و همه اپراتورها

طبق داده‌های آسیاتک، این شرکت در سال ۱۴۰۰ توانسته کاهش مشترکان خود در سال ۹۸ را جبران کند و در سال ۱۴۰۰، تعداد ۹۳۲ هزار مشترک را به ثبت برساند. همچنین تعداد پورت‌های نصب‌شده این شرکت در سال ۱۴۰۰، حدوداً به یک میلیون و ۴۵۹ هزار عدد رسیده است.

آسیاتک
تعداد مشترکان و پورت‌های نصب‌شده آسیاتک

داده‌های این شرکت نشان می‌دهد آسیاتک در حوزه ارائه خدمات پهنای باند اختصاصی نیز در سال ۱۴۰۰، ۶۷ درصد رشد کرده و از هزار و ۵۸۲ گیگابیت بر ثانیه به ۲ هزار و ۶۴۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. تعداد رک‌های روشن این شرکت در دیتاسنترهایش نیز زیاد شده‌اند و از ۴۶۹ عدد در سال ۹۹ به ۷۵۰ عدد رسیده‌اند.

پیش‌بینی رشد ۱۷۸ درصدی درآمد طی ۴ سال

گزارش‌های ارزش‌گذاری این شرکت از سوی سه شرکت منتشر شده است که جدیدترین آنها مربوط به «تامین سرمایه بانک ملت» است. در این گزارش، ارزش شرکت انتقال داده‌های آسیاتک برابر هزار و ۸۰۵ میلیارد تومان برآورد شده است. این رقم با استفاده از چهار مدل ارزش‌گذاری (DDM، FCFE، P/E و NAV) به‌ دست آمده است.

در بخش دیگری از گزارش تامین سرمایه بانک ملت که بهمن‌ماه ۱۴۰۰ تهیه شده،‌ درآمدها و هزینه‌های این شرکت تا سال ۱۴۰۴ پیش‌بینی شده است. در این قسمت، درآمدهای عملیاتی شرکت در سال ۱۴۰۰، ۸۳۳ میلیارد تومان ذکر و پیش‌بینی شده تا پایان سال ۱۴۰۴، این رقم به ۲ هزار و ۳۱۹ میلیارد تومان خواهد رسید که رشدی ۱۷۸ درصدی را نشان می‌دهد. از سوی دیگر پیش‌بینی شده بهای تمام‌شده این درآمدها از ۵۳۷ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به هزار و ۴۰۴ میلیارد تومان در سال اتمام مهلت مجوز FCP آسیاتک یعنی ۱۴۰۴ می‌رسد که معادل ۱۶۱ درصد است.

درآند آسیاتک
پیش‌بینی درآمد و هزینه‌های آسیاتک تا سال ۱۴۰۴
https://pvst.ir/c83
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو