skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آتش‌سوزی در ساختمان زیرساخت، اینترنت را مختل کرد + به‌روزرسانی

میثم قاسمی تحریریه

۱۳ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

آتش‌سوزی در زیرساخت

وقوع آتش‌سوزی در مرکز مخابراتی انقلاب اسلامی متعلق به شرکت زیرساخت، منجر به ایجاد اختلال گسترده در اینترنت تهران و کرج شده است. در همین حال برخی کاربران خارج از کشور از مشکل در دسترسی به سایت‌های داخل ایران گزارش می‌دهند.

به گزارش پیوست، صبح امروز (جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰) آتش‌سوزی در مرکز انقلاب اسلامی شرکت ارتباطات زیرساخت (ساختمان LCT) در خیابان شیخ بهایی تهران، منجر به وقوع قطعی و اختلال در اینترنت ثابت و همراه شد. این اختلال تا ظهر امروز برطرف نشده و هنوز شرکت زیرساخت یا وزارت ارتباطات در این باره توضیحی نداده‌اند.

بر اساس اطلاعات رسیده به پیوست، آتش‌سوزی از اتاق باتری مرکز LCT آغاز و با گسترش به بخش‌های دیگر، منجر به قطع شدن اینترنت شده است. توزیع اینترنت ورودی به کشور میان شرکت‌های اینترنت در این مرکز انجام می‌شود و به همین دلیل بیشتر این شرکت‌ها دچار مشکل در سرویس‌رسانی شده‌اند.

در همین حال برخی کاربران اینترنت خارج کشور گزارش می‌دهند نمی‌توانند به سایت‌هایی که در داخل ایران میزبانی می‌شوند دسترسی پیدا کنند. همچنین دسترسی به سایت‌های داخلی با استفاده از VPN دچار اختلال شده است.

آتش‌سوزی در اتاق gateway منجر به از دست رفتن ارتباطات بیشتر شرکت‌های توزیع‌کننده اینترنت شده است اما برخی از این شرکت‌ها مانند آسیاتک که پیش از این به دلایل فنی تجهیزات خود را به بیرون از این اتاق منتقل کرده بودند امکان ارائه سرویس را دارند.

به‌روزرسانی

ساعتی پس از وقوع این رخداد، سایت نت‌بلاکس در گزارشی از وجود اختلال در دسترسی به اینترنت در ایران خبر داد و اعلام کرد بخش عمده این اختلال، سه ساعت بعد به حالت عادی بازگشته است.

همچنین حمید فتاحی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، در گفت‌وگو با شبکه خبر تلویزیون و اخبار نیم‌روزی شبکه یک اعلام کرد ۹۰ درصد مشکل دسترسی کاربران برطرف شده و بقیه مشکل نیز تا ساعتی دیگر حل خواهد شد. به گفته او این اختلال که به دلیل آتش‌سوزی در ساختمان LCT شرکت زیرساخت رخ داده، برخی مشترکان در استان‌های تهران و البرز را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین یک منبع آگاه در همراه اول به پیوست گفت که مشترکان عادی اینترنت همراه اول با اختلال مواجه نشده‌اند و تنها مشترکانی که از APN سازمانی استفاده می‌کنند یا تامین‌کنندگان خدمات (Provider) دچار اختلال شده‌اند.

https://pvst.ir/bym
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  یک دیدگاه

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو