skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شاپرک دستور غیرفعال شدن نزدیک به ۴۰۰ هزار درگاه پرداخت را صادر کرد

۹ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

شاپرک در نامه‌ای به شرکت‌های پرداخت‌یاری لیست پذیرندگانی را که پرونده مالیاتی‌شان به درگاه پرداخت متصل نشده اعلام کرده است. ۱۸۶ هزار پذیرنده از زرین‌پال، ۵۱ هزار پذیرنده از پی‌پینگ و هشت هزار پذیرنده از زیبال فقط بخشی از پذیرنده‌هایی هستند که به نظر می‌رسد قرار است بعد از ظهر سه‌شنبه، ۱۰ اسفندماه، به دلیل متصل نشدن پرونده مالیاتی‌شان به درگاه پرداخت، قطع شوند و تخمین زده می‌شود این تعداد در کل پرداخت‌یارها به ۴۰۰ هزار درگاه پرداخت برسد.

به گزارش پیوست، بعدازظهر روز جمعه، ۶ اسفندماه، ۲۰۰ هزار درگاه پرداخت به دلیل متصل نبودن درگاه پرداخت به پرونده مالیاتی‌شان غیرفعال شدند؛ همان زمان شرکت‌های پرداخت‌یاری اعلام کردند قطع این تعداد پذیرنده بدون اینکه اطلاع‌رسانی خاصی در مورد آن صورت گیرد موجب آسیب دیدن برند هر کدام از شرکت‌ها و خدشه‌دار شدن اعتبار آنها خواهد شد. از سویی بسیاری از پذیرندگانی که به دلیل نداشتن پرونده مالیاتی درگاه پرداخت‌شان مسدود شده است در اصل پرونده مالیاتی‌شان یا تکمیل شده یا در حال تکمیل است.

پس از آن اعتراض از سوی شرکت‌های پرداخت‌یاری، شاپرک در این دور پیش از غیرفعال کردن درگاه‌های پرداخت در نامه‌ای لیست کلی پذیرندگانی را که درگاه پرداخت‌شان به دلیل نداشتن پرونده مالیاتی قطع می‌شود در اختیار شرکت‌های پرداخت‌یاری قرار داد. حال علاوه بر اینکه این شرکت‌ها می‌گویند در این لیست نیز نام پذیرندگانی به چشم می‌خورد که دارای پرونده مالیاتی هستند مشکل بیشتر در بخشی است که پس از الصاق پرونده مالیاتی به درگاه پرداخت نیز در صورت غیرفعال شدن درگاه پرداخت، امکان فعال شدن خودکار درگاه پرداخت وجود ندارد.

شرایط فعال شدن مجدد درگاه‌های پرداخت مشخص نیست

احمدرضا منصوری، مدیرعامل پی‌پینگ، به پیوست گفت: در حالی لیست جدید برای غیرفعال شدن درگاه‌های پرداخت به دلیل عدم اتصال‌شان به درگاه پرداخت در اختیار شرکت‌های پرداخت‌یاری قرار گرفته که در شرایط فعلی فعال‌سازی درگاه‌های پرداخت غیرفعال‌شده از دور گذشته به مشکل برخورده و هنوز شاپرک راهکاری قطعی برای رفع آن مشکل اعلام نکرده است.

او با اشاره به غیرفعال شدن ۵۱ هزار پذیرنده از پی‌پینگ گفت: این تعداد پذیرنده تقریباً یک‌سوم پذیرندگان ما را تشکیل می‌دهد از سویی هماهنگی با این تعداد پذیرنده در عرض کمتر از دو روز با توجه به تعطیلی روز سه‌شنبه تقریباً غیرممکن است.

احمدرضا منصوری، مدیرعامل پی‌پینگ
احمدرضا منصوری، مدیرعامل پی‌پینگ

او تاکید کرد که هنوز هیچ دستورالعمل یا راهکار مشخصی از سوی شاپرک برای اینکه چگونه درگاه‌های غیرفعال مجدد فعال‌سازی شوند یا چه فاکتورهایی برای فعال شدن مجدد پس از اتصال پرونده مالیاتی باید در نظر گرفته شود، اعلام نشده است از همین رو فرایند اجرایی کار تا حدودی پیچیده شده است.

از نظر منصوری، غیرفعال کردن این تعداد درگاه پرداخت در روزهای پایانی سال و نداشتن راهکاری مشخص برای فعال کردن مجدد آن مطمئناً برای شبکه پرداخت و شرکت‌ها مشکلاتی جدی ایجاد خواهد کرد.

مشکلات زیرساختی سایت سازمان امور مالیاتی رفع نشده است

مهدی عبادی، مدیرعامل وندار، نیز در خصوص اجرایی شدن قانون سامانه‌های بانکی و مؤدیان مالیاتی گفت: مطمئناً اجرای این قانون به نفع کشور است و هیچ شرکتی از اینکه کسی مالیات پرداخت نکند طرفداری نمی‌کند. تنها انتقادی که مطرح می‌شود در مورد شکل اجرای موضوع است.

او گفت: شکل اجرایی فعالیت پرداخت‌یارها در چنین تصمیم‌گیری‌هایی باید در نظر گرفته شود؛ پرداخت‌یارها به دلیل وجود ضعف‌های زیرساختی در سامانه جامع پرداخت شاپرک برای اینکه بتوانند سرویس بهتری به مشتریان خود بدهند معمولاً برای هر کدام از پذیرندگان خود از چندین شرکت PSP سرویس می‌گیرند، از همین رو به نظر می‌رسد این بار بیشتر درگاه‌های دوم یا سوم و حتی چهارم افراد که از پی‌اس‌پی‌های مختلف سرویس می‌گیرند بسته خواهد شد.

مهدی عبادی، مدیرعامل وندار
مهدی عبادی، مدیرعامل وندار

به عقیده عبادی، یکی دیگر از مشکلاتی که هنگام اجرای این پروژه نمود پیدا کرد این است که قبل از برطرف شدن مشکلات سایت سازمان امور مالیاتی این قانون شکل اجرایی به خود گرفته است، از همین رو در شرایط فعلی بسیاری از کسانی که پرونده مالیاتی‌شان تکمیل است به خاطر مشکلاتی که از سمت سایت سازمان امور مالیاتی وجود دارد و خطاهای پی‌درپی‌ آن نمی‌توانند درگاه پرداخت خود را به پرونده مالیاتی‌شان متصل کنند.

او پیچیدگی استفاده از سایت سازمان امور مالیاتی را یکی دیگر از مشکلات پیش پای پذیرندگان عنوان کرد. عبادی گفت: ما برای آموزش پذیرندگان فیلم ضبط کرده‌ایم اما بررسی‌هایمان نشان داده است که این روش نیز چندان کارایی نداشته است. در شرایط فعلی کارمندان شرکت‌های پرداخت‌یاری و حتی شرکت‌های PSP خودشان برای فعال کردن این بخش با پذیرندگان تماس می‌گیرند.

مدیرعامل وندار یکی از ضعف‌های اجرای این اقدامات را در نبود یک مستند فنی خلاصه می‌کند چراکه هیچ مستند فنی‌ای در اختیار شرکت‌های پرداخت‌یاری قرار نگرفته است که تحت چه شرایطی درگاه پرداخت غیرفعال می‌شود و تحت چه شرایط و با چک کردن چه فاکتورهایی دوباره درگاه پرداخت فعال می‌شود.

از سوی دیگر از نظر عبادی دیتای سمت سازمان امور مالیاتی با دیتای سمت شاپرک با یکدیگر هماهنگ نیست از همین رو پیش‌بینی کرد که همین امر منجر به بسته شدن تقریباً ۴۰۰ هزار درگاه پرداخت در سمت پرداخت‌یاری در روز چهارشنبه خواهد شد.

اگر این رویه در سمت شرکت‌های پرداخت نیز ادامه داشته باشد طبیعی است تعداد درگاه‌های پرداختی که غیرفعال خواهند شد باید تقریباً به ۸۰۰ هزار درگاه پرداخت برسد. او قطع این تعداد درگاه پرداخت در روزهای پایانی سال را در کنار مشکلات اینترنت و به تبع آن مشکلاتی که برای دستگاه‌های کارتخوان متصل به اینترنت ایجاد می‌شود موجب نارضایتی عمده مردم دانست.

مصطفی امیری، مدیرعامل زرین پال، نیز در این باره اعلام کرد: ما از شاپرک خواستیم پیش از هر اقدامی لیست پذیرندگانی را که قرار است درگاه پرداخت‌شان غیرفعال شود به ما اعلام و شیوه استخراج آنها را نیز مشخص کند. در شرایط فعلی هرچند لیست از سوی آنها اعلام شده است اما شیوه استخراج این لیست مشخص نیست.

به نظر او، در این دور از اسامی اعلام‌شده بیشتر درگاه پرداخت کسانی قطع می‌شود که پرتراکنش‌تر هستند و پرونده مالیاتی‌شان هنوز به درگاه پرداخت متصل نیست هرچند در میان اسامی‌ای که به شرکت‌ها اعلام شده است نام پذیرندگانی هم به چشم می‌خورد که پرونده مالیاتی‌شان تکمیل شده است.

مصطفی امیری، مدیرعامل زرین پال
مصطفی امیری، مدیرعامل زرین‌پال

امیری گفت: طبق لیستی که به ما اعلام شده است سه‌شنبه تقریباً ۲۵ درصد از پذیرندگان‌مان غیرفعال می‌شوند از همین رو تمامی بچه‌های مرکز تماس ما از زمانی که لیست به دست‌مان رسیده‌ است در حال تماس با پذیرندگان هستند تا هرچه زودتر بتوانند فرایند انجام کارشان را تکمیل کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا درگاه‌های غیرفعال‌شده در دور گذشته که پرونده مالیاتی‌شان تکمیل شده است یا به اشتباه غیرفعال شده‌اند در این چند روز گذشته با ارائه اطلاعات از سمت شما مجدد فعال شده است یا خیر گفت: متاسفانه هنوز آن درگاه‌های پرداخت نیز فعال نشده‌اند و مشکل اصلی این است که هنوز نحوه اتصال پرونده مالیاتی به درگاه‌های پرداخت یا باندلینگ آنها به یکدیگر مشخص نیست. ما درخواست کرده‌ایم که اعلام کنند و بگویند چه فاکتورهایی را برای فعال کردن مجدد کنترل می‌کنند تا طبق آن ما به پذیرندگان خود اعلام کنیم اما متاسفانه هنوز روال مشخصی وجود ندارد.

از نظر او این اقدام در روزهای پایانی سال می‌تواند موجب نارضایتی بخش زیادی از کسب‌وکارها و به تبع آن کاربران آنها شود.

https://pvst.ir/by8

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو