skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: سرعت دسترسی ارتباطات در دولت سیزدهم رشد کرده است

۲ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یادداشتی که در روزنامه ایران منتشر شد، علی‌رغم پذیرش وجود مشکلاتی در زمینه سرعت اینترنت اعلام کرد سرعت دسترسی ارتباطات ثابت و سیار در ۶ ‌ماهه اول آغاز به کار دولت سیزدهم به ترتیب ۱۲ و ۱۰ درصد رشد کرده است. او از اپراتورها خواست در زمینه افزایش سرعت، کم‌کاری نکنند.

به گزارش پیوست، اعتراض کاربران اینترنت به کاهش شدید سرعت دسترسی به سایت‌های مختلف و به خصوص پلتفرم‌های خارجی در هفته‌های اخیر سرانجام با واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روبه‌رو شد و عیسی زارع‌پور امروز (۲ اسفند ۱۴۰۰) در یادداشتی که در روزنامه ایران منتشر شد با تکیه به آمارهای سایت speedtest شاخص‌های مختلف اینترنت را بررسی و تاکید کرده است که گرچه در زمینه ارتباطات ثابت در کشور مشکلاتی وجود دارد؛ اما سرعت اینترنت در دوران دولت سیزدهم بهبود یافته است. او به شاخص‌هایی که دسترسی به اینستاگرام را بسیار سخت نشان می‌دهد، اشاره‌ای نکرده است.

وزیر ارتباطات در یادداشت خود با اشاره به افتتاح پروژه‌هایی در زمینه ارتباطات ثابت و همراه در روزهای گذشته عنوان کرده است که از ابتدای مهر ماه و با شروع کلاس‌های مجازی، فشار بیشتری به شبکه تلفن همراه وارد شده و چون زیرساخت‌های ارتباطات ثابت در سال‌های گذشته توسعه نیافته‌اند، شبکه دچار مشکل شده است.

زارع‌پور نوشته است: «بر اساس اطلاعات یکی از سایت‌های جهانی مرجع اندازه‌گیری سرعت اینترنت (speedtest)، میانه جهانی سرعت ارتباطات تلفن همراه در سال ۲۰۲۲، ۲۹ مگابیت بر ثانیه است و ایران با سرعت حدود ۲۴ مگابیت در نقطه نسبتاً متوسطی قرار دارد و می‌تواند بلکه باید بهتر هم باشد. همین‌طور برای تأخیر در ارتباطات موبایل اندکی وضعیت بهتر است و در شرایطی که جهان، میانه‌ای حدود ۲۹‌میلی‌ثانیه دارد، برای ایران حدود ۳۰ میلی‌ثانیه است. در ارتباطات ثابت وضعیت به این خوبی نیست، ایران با سرعت حدود ۱۰مگابیت بر ثانیه تفاوت زیادی با میانه جهانی در سال ۲۰۲۲ یعنی ۵۹ مگابیت بر ثانیه دارد و میزان تأخیر هم ۳۰میلی‌ثانیه است که با ۱۰میلی‌ثانیه میانه جهانی فاصله معناداری دارد.»

وزیر ارتباطات در یادداشت خود مانند ماه‌های گذشته تاکید کرده است که «ظرفیت شبکه تلفن همراه در شرایط فعلی تقریباً اشباع شده است و هرگونه افزایش بار در این بخش، باعث کاهش کیفیت این شبکه می‌شود.» او «نسخه شفابخش» این مشکل را توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری دانسته و با اشاره به این نکته که «بیش از ۷۰ درصد پهنای باند و ارتباطات درون استانی مورد نیاز تمامی اپراتورهای ثابت و سیار را شرکت مخابرات ایران تأمین می‌کند» یادآوری کرده است مخابرات در یک دهه گذشته به دلایل گوناگون زیرساخت‌های خود را توسعه نداده و بدین ترتیب «شبکه انتقال درون استانی این شرکت در چند استان مهم بسیار فرسوده یا اشباع شده و امکان پاسخگویی به نیازهای کاربران شرکت مخابرات و کاربران سایر اپراتورهای سیار و ثابت را ندارد.»

راهکارهای وزیر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یادداشت خود پنج راهکار را برای برون‌رفت از شرایط فعلی برشمرده است. به اعتقاد او سهامداران عمده شرکت مخابرات ایران «باید با تدبیر مناسب مسیر این شرکت را برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی سراسر کشور فراهم کنند.» این موضوع در شرایطی است که سهامداران مخابرات در تمام سال‌ّهای گذشته توسعه شبکه را به افزایش تعرفه‌های تلفن ثابت گره زده و حاضر به تزریق نقدینگی به این شرکت برای توسعه شبکه نشده‌اند.

زارع‌پور در ادامه یادداشت خود به موضوع واگذاری باند فرکانسی ۲۳۰۰ به همراه اول و ایرانسل اشاره کرده و از این اپراتورها خواسته است «تجهیزات خود را متناسب با این باند به روز کنند و باید در انجام این کار تسریع کنند.» ایرانسل بهره‌برداری از این فرکانس را در مراسمی با حضور وزیر آغاز کرد و معاون فنی همراه اول نیز به خبرگزاری ایسنا گفته که این اپراتور بهره‌برداری را شروع کرده است.

وزیر ارتباطات در عین حال خبر داده است که سال آینده بخش دیگری از باند فرکانسی به اپراتورهای همراه داده خواهد شد.

راهکار سوم وزیر ارتباطات برای حل مشکل اینترنت، انتقال بار ترافیکی از شبکه موبایل به شبکه ثابت است که او در این زمینه به آغاز عملیات اجرایی «طرح ملی فیبر نوری نقاط» و افتتاح بیش از نیم‌میلیون پورت فیبر نوری در شهرهای مختلف اشاره کرده است.

زارع‌پور همچنین به لزوم توسعه شبکه زیرساخت بین‌استانی اشاره کرده است. به گفته او ظرفیت کنونی این شبکه حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه است که گرچه «پاسخگوی نیازهای فعلی و یک سال آینده کشور است» اما توسعه آن ضروری است و «باید در افق ۱۴۰۴ به ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه برسد.» او گفته است که این توسعه آغاز شده و در هفته جاری قرارداد افزایش ۲۰ ترابیت ظرفیت جدید «با استفاده از تجهیزات کاملاً بومی منعقد خواهد شد تا طی ۹ ماه ظرفیت شبکه زیرساخت کشور به بیش از ۵۰ ترابیت بر ثانیه برسد.»

وزیر ارتباطات در زمینه تأمین پهنای باند خارجی مورد نیاز کشور نیز گفته است که «این فرایند به‌صورت مستمر و متناسب با نیاز کشور در حال انجام است.»

وزیر ارتباطات در انتهای یادداشت خود آورده است که «تأخیر اپراتورهای ثابت و همراه و سهامداران آنان در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، خرید و به روز‌رسانی تجهیزات و پهنای باند مورد نیاز به هیچ‌وجه پذیرفته نیست» و رگولاتوری باید «هر نوع تأخیر، جاماندگی یا کوتاهی را رصد کند و در موقع لزوم به اپراتورها و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی و اینترنتی هشدار دهد و اگر هشدارها اثر نداشت نام اپراتور متخلف را به مردم اعلام کند.»

زارع‌پور تاکید کرده است «شبکه پر سرعت و با کیفیت امروز به یک ضرورت در زندگی مردم تبدیل شده است و ما تمام توانمان را بدون هیچ ملاحظه‌ای برای تأمین این خواسته حیاتی به کار بسته‌ و خواهیم بست.»

https://pvst.ir/bwb

یک دیدگاه

  1. با تشکر از نامه جناب وزیر و پاسخگویی، ولی جسارتا فکر میکنم سوای بحث سرعت، مسئله دیگری که خیلی آزار دهنده شده به خصوص در این دو هفته اخیر “ناپایداری سرویس” و قطعی های لحظه ای و طولانی تر در ارتباط، به خصوص با پلتفرمهای خارجی است و بنده با توجه به کارم این موضوع رو به خصوص در مورد سرویسها و سرورهای گوگل خیلی شدید میبینم که کار مثلا ارسال پوش نوتیفیکیشن را با اختلال زیادی مواجه میکند.
    ای کاش جناب وزیر در مورد بحث قطعی های مکرر هم اشاره ای مفرمودند و به طور مشخص میفرمودند آیا این موضوع به طرح به اصطلاح صیانت ارتباط دارد یا خیر.
    با تشکر و احترام فراوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو