skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نظام پزشکی به سامانه امتا متصل شد

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۰ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از متصل شدن سازمان نظام پزشکی به امتا خبر داد. از این پس پلتفرم‌های سلامت آنلاین می‌توانند از طریق اتصال به سامانه امتا صلاحیت ارائه‌دهندگان خدمات روی این پلتفرم‌ها را وب‌سرویس بررسی کنند.

به گزارش پیوست، فرایند اجرایی امکان احراز صلاحیت ارائه‌دهندگان خدمات روی پلتفرم‌های سلامت از طریق امتا از اردیبهشت گذشته آغاز شده بود در نهایت با موافقت وزارت بهداشت و همکاری سازمان نظام پزشکی امکان اتصال این سازمان با امتا فراهم شد.

محمدجواد هادی، معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در گفت‌وگو با پیوست با تایید این خبر گفت: فقط پلتفرم‌های سلامت نیستند که از این پس می‌توانند سرویس احراز هویت و صلاحیت را از امتا دریافت کنند بلکه این امکان برای سایر کسب‌وکارهای آنلاین نیز فراهم شده است.

طبق دستورالعملی که از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به کسب‌وکارهای اینترنتی ابلاغ شده، فروشگاه‌‌ها و سکوهای اینترنتی موظف‌اند بر اساس نوع و میزان فعالیت‌شان نسبت به احراز هویت تامین‌کنندگان کالا و آگهی‌دهندگان از طریق سامانه امتا اقدام و با انجام کنترل‌های لازم از درج قیمت‌های غیرقانونی و نامتعارف برای کالاها و خدمات خودداری کنند.

تاکنون این امکان برای پلتفرم‌های آگهی آنلاین خودرو فراهم شده است و امکان احراز هویت و احراز اصالت خودرو روی سه پلتفرم دیوار، شیپور و باما اجرایی شده و آگهی‌دهندگان می‌توانند به صورت اختیاری احراز هویت شوند و اطلاعات کامل خودرو احراز اصالت‌شده را روی این پلتفرم‌ها به نمایش بگذارند.

بر اساس توافقات صورت‌گرفته میان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و نظام پزشکی، پلتفرم‌های سلامت آنلاین مانند دکتردکتر، دکترساینا، دکتر نکست و سایر پلتفرم‌ها می‌توانند برای دریافت سرویس امتایی که احراز وضعیت نظام پزشکی داشته باشد درخواست بدهند. هادی در این باره گفت: پس از ارائه درخواست از سوی این پلتفرم‌ها، این درخواست‌ها بررسی و تایید می‌شود. سپس وقتی یک کاربر وارد این سیستم می‌شود، اطلاعات پرونده نظام پزشکی فرد برای پلتفرم‌ها ارسال می‌شود.

به گفته معاونت تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ارائه این سرویس‌ها رایگان و نامحدود انجام می‌شود و هر پلتفرم سلامت می‌تواند برای دریافت این خدمت درخواست بدهد و API سازمان نظام پزشکی در سامانه امتا وجود دارد.

به گفته او، علاوه بر پلتفرم‌های سلامت پلتفرم‌های دیگر مانند پلتفرم‌های حوزه گردشگری و جهان‌گردی، خریدوفروش آنلاین و غیره نیز به این سامانه متصل می‌شوند. بر این اساس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی قادر است در این زمینه اجازه استعلام مجوزهایی مانند پروانه بهره‌برداری شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری مجوز بند ب، پروانه بهره‌برداری هتل و هتل آپارتمان، پروانه بهره‌برداری مسافرخانه مهمان‌پذیر و زائرسرا، مجوز خانه مسافری، ویلا و سوییت و خانه مسافر، پروانه بهره‌برداری مجتمع خدمات اقامتی رفاهی و پذیرایی پروانه بهره‌برداری اقامتگاه بوم‌گردی را داشته باشد.

پیش از این اعلام شده بود مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای اینکه امکان شناسایی و احراز هویت را برای تمامی کسب‌وکارها فراهم کند کسب‌و‌کارها را از این منظر اولویت‌بندی کرده که پلتفرم‌های سلامت آنلاین در اولویت اول قرار داشتند و کسب‌وکارهای گردشگری در درجه دوم اهمیت قرار می گرفتند.

هادی در این باره توضیح داد: زیرساخت سامانه امتا به ما کمک می‌کند تا از طریق استعلام‌های آنلاینی که صورت می‌گیرد احراز صلاحیت و احراز هویت دقیق‌تری انجام شود و پلتفرم‌ها بتوانند از طریق آن تامین‌کنندگان خود را احراز صلاحیت کنند.

او تاکید کرد که امکان دسترسی به این استعلام‌ها برای بخش خصوصی به صورت مستقیم وجود ندارد اما بخش حاکمیتی با تفاهم‌هایی که با مرکز توسعه تجارت الکترونیکی انجام داده‌ امکان استعلام آنلاین و وب‌سرویسی‌ را برای این مرکز فراهم کرده است و بخش خصوصی نیز می‌توانند از طریق بستری که مرکز آماده کرده به این استعلام‌ها دسترسی یابند.

بر اساس توضیحات ارائه‌شده در نشست هم‌اندیشی نحوه کار و ورود به این سامانه و اطلاعات قابل مشاهده در امتا، از طریق رمز ثابت و ورود با رمز یک‌بارمصرف می‌توان وارد سامانه شد؛ در صورتی‌ که کاربر پیش از این عضو سامانه نباشد، روند ثبت‌نام طی شده و کد ملی کاربر با سامانه شاهکار چک می‌شود. سپس اطلاعات دریافت‌شده به سرویس ثبت احوال متصل و اطلاعات هویتی فرد احراز می‌شود و تمامی اطلاعات حقیقی و حقوقی فرد در این سامانه قابل مشاهده است.

هادی بر این باور است که این سازمان باید سطح کاری جدیدی برای خود تعریف کند تا نیازهای این کسب‌وکارها را بداند.

https://pvst.ir/buq
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو