skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیران الوپیک از نقش حمل‌ونقل دیجیتال در توسعه تجارت الکترونیکی می‌گویند؛

مجموعه‌های تجارت الکترونیکی به جای افزایش تقاضا، عرضه لجستیکی خود را بالا ببرند

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۶ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

مدیران الوپیک بر این باورند که موجودی کالا برای عرضه به تنهایی برای کسب‌وکارهای تجارت الکترونیکی کافی نیست و کسب‌وکارها باید بیش از اینکه تلاش کنند تقاضا را افزایش بدهند، عرضه خود را از نظر لجستیکی بالا ببرند تا بتواند پاسخگوی نیاز مردم باشند.

به گزارش پیوست،‌ شاید ۲۵ سال قبل که برای داشتن یک روز ملی مخصوص به حمل‌ونقل در ایران تصمیم گرفته می‌شد، کسی نگاه امروزه به این صنعت را متصور نبود. اما واقعیت این است که حالا رشد تجارت الکترونیکی صنعت لجستیک را وارد مرحله‌ای جدید کرده است و دنیای دیجیتال جدید، نیازمند راهکار دیجیتال جدید است.

در همین رابطه مجید موسوی، مدیرعامل جدید الوپیک در گفت‌وگو با پیوست در خصوص نقش لجستیک در حوزه تجارت الکترونیکی با اشاره به اینکه هر روز ده‌ها کسب‌وکار وارد بازار تجارت الکترونیکی می‌شوند، می‌گوید:‌ «برخی از اینها کسب‌وکارهایی هستند که ممکن است حتی کالاهای مشابهی بفروشند. با وجود اینکه زیرساخت قابل قبولی برای رشد بازار تجارت الکترونیک در کشور وجود دارد اما رشد تعداد سفارش مشتریان در صورتیکه سفارش‌ها به دست آنها نرسد، فقط ایجاد هزینه عملیات است.»

موسوی ادامه می‌دهد: «در نتیجه راه حل‌های دیجیتال در حوزه لجستیک برای بسیاری از کسب‌وکارها مزیت رقابتی بزرگی به حساب می آید؛ فرقی هم نمی‌کند اندازه کسب‌وکار بزرگ باشد یا کوچک. راه حل درست‌ باید مقیاس پذیر و انعطاف‌پذیر باشد، در هر شرایطی بتوانند خوب جواب پس بدهند و در مقابل رشد و تغییراتی که در بازار دیجیتال وجود دارد منجر به واکنش درست شود.»

مجید موسوی، مدیرعامل الوپیک

آخرین حلقه زنجیره تامین

لست مایل دلیوری، آخرین حلقه زنجیره تامین است که کالا را در سریع‌ترین شکل ممکن به دست مشتری می‌رساند. با رساندن کالا به مشتری در سریع‌ترین شکل آن سر و کار دارد. لست مایل درواقع مرحله گردآوری و برچسب زدن برای حمل و نقل به مقصد و کاربر نهایی است.

مدیرعامل الوپیک در این رابطه با بیان اینکه مشتری نهایی روند زنجیره تامین را تا قبل از رسیدن کالا به دستش می بیند و چیزی که به خاطر خواهد سپرد  این است که کالا چطور به دستش رسیده است، ادامه داد: «مرز باریکی بین وفاداری مشتریان و از دست دادن آنها وجود دارد. می‌توان اسم این مرز را ارسال last maile گذاشت.»

او بر این باور است که  چالش های زیادی بر سر راه کسب و کارهای آنلاین وجود دارد؛ شرایط اقتصادی که منجر به مهاجرت نیروهای متخصص می‌شود، جلب رضایت هم‌زمان سفیران و کاربران درموقعیت‌هایی مثل تعطیلی جایگاه‌های بنزین آن هم در بازار رقابت ناسالم و بی‌ضابطه، خلا قوانین وقتی به شدت به آنها نیازمندیم و درمقابل موازی کاری ارگان‌ها در موضوع با اهمیتی مثل سهمیه سوخت سفیران از مهم‌ترین چالش‌هاست.

موسوی در ادامه با بیان اینکه رشد اقتصاد دیجیتال نیازمند راهکارهای دیجیتال است، گفت:‌ «الوپیک راه‌حل جامع برای ارسال در حوزه حمل‌ونقل دارد. راه‌حل جامع زمانی کارگشاست که برای هر کس در هر شرایط قابل استفاده باشد. دایره مشتریان الوپیک هم بسیار گسترده است و حتی کسی که توانایی کارکردن با اسمارت فون را نداشته باشد می‌تواند از طریق تماس تلفنی درخواست کند.»

او ادامه داد: «لایه بعدی مشتریان الوپیک هرکسی است که دسترسی به اپلیکیشن دارد و می‌تواند از داشبورد شخصی خودش درخواست ارسال بدهد؛ بخش بعدی مشتریان کسانی هستند که به زیرساخت‌های تکنیکال آشنا هستند و از طریقAPI از ما سرویس می‌گیرند.»

موسوی براین باور است که پاندمی کرونا در سال ۲۰۱۹ بازار تجارت الکترونیکی را ۵ سال جلو انداخت و در چنین شرایطی توسعه متوازن،‌  منافع جمعی برای همه اقشار جامعه به دنبال خواهد داشت.

او در این رابطه با تاکید براینکه توسعه کسب‌وکار نیازمند ظرفیت بالای عرضه و پاسخ‌گویی است، گفت: «عرضه برای کسب‌وکار آنلاین صرفا به معنی موجودی کالا نیست و ظرفیت ارسال هم موضوعی حائز اهمیت است. کسب‌وکارها باید بیش از اینکه تلاش کنند تقاضا را افزایش بدهند، عرضه خود را از نظر لجستیکی بالا ببرد تا بتواند پاسخگوی نیاز مردم باشد.»

اختراع چرخ از اول

فرهنگ همکاری را شاید بتوان یکی از نکات چالش برانگیز اکوسیستم استارت‌آپی دانست. معمولا استارت‌آپ‌ها بعد از بزرگ و تبدیل به شرکت شدن ترجیح می‌دهند تمام سرویس‌های مورد نیازشان را خودشان توسعه بدهند یا به قولی اهالی همین اکوسیستم چرخ را از اول اختراع کنند.

نسرین کریمی، مدیر ارشد اجرایی

حالا نسرین کریمی، مدیر ارشد اجرایی الوپیک در اشاره به همین فرهنگ همکاری به پیوست می‌گوید: « ما راه‌حلی جامع و پیشرو در زمینه لجستیک داریم و هرکسب‌وکاری به لجستیک نیاز دارد؛ حالا این موضوع شاید برای کسب‌وکارهای تجارت الکترونیکی کلیدی‌تر باشد اما به هرحال برای همه کسب‌وکارها مهم و پر هزینه است. هنوز ما در ایران فرهنگ همکاری با سازمان‌های دیگر را نداریم.»

او ادامه می‌دهد: «عجیب است که هنوز مجموعه‌ها ترجیح می‌دهند با وجود چالش‌های این مسیر،‌ لجستیک خودشان را راه بیاندازند و تصور می‌کنند کار ساده‌ای است یا راه‌حلی برای آن در بازار وجود ندارد،‌ در حالی که می‌توانند از راه حل شرکت دیگری استفاده کنند.

کریمی در رابطه با مزیت همکاری با مجموعه‌هایی مانند الوپیک که در حوزه لجستیک فعالیت می‌کنند، می‌گوید: «‌شما زمانی ارسال حداقلی دارید،‌ کارتان با چند پیک راه می‌افتد اما جایی که قصد توسعه کسب‌‌وکاری دارید، هرقدر هم عرضه و فروش را زیاد کنید، این موضوع جلوی توسعه شما را می‌گیرد و این در حالی است که می‌توانید از شبکه ۱۷۰ هزار نفری استفاده کنید.»

مدیر اجرایی الوپیک توضیح می‌دهد : «ما در الوپیک برای کسب‌وکارهایی که ارسال‌های زیادی دارند،  سرویس سفارش انبوه را داریم که برای کسب‌وکارها بسیار به لحاظ قیمتی مناسب خواهد بود و بهتر از این است که خودشان سرویس را توسعه بدهند. آنها از این طریق می‌توانند اگر هزاران سفارش هم داشته باشند با هزینه‌ای معقول، زمانی منعطف و در مدت سه ساعت آن را به دست مشتریان‌شان برسانند.»

 

https://pvst.ir/bh2
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو