skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سامانه «فراشناسا» شرکت پارت سرویس‌های احراز هویت الکترونیکی به کسب‌وکارها عرضه می‌کند

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۱۰ شهریور ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت با سامانه فراشناسا (راهکار جامع احراز هویت غیرحضوری) مجموعه‌ای از سرویس‌های هوش مصنوعی تشخیص چهره و احراز هویت الکترونیکی را به کسب‌وکارها و کارگزاری‌ها و نهادهای دولتی ارائه می‌دهد.

به گزارش پیوست،پس از بحث بورس و احراز هویت آنلاین برای ثبت‌نامه در سامانه سجام، حالا بسیاری از نهادهای دولتی و بانک‌ها و حتی کسب‌وکارها برای حذف مراجعه مردم و تسهیل در فرآیندهای خود، راهکار احراز هویت آنلاین را در پیش گرفتند و دراین زمینه شرکت‌های بسیاری سرویس‌های احراز هویت ارائه می‌دهند. یکی از آنها شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت است که پیشتر با اپلکیشن سیگنال خود را به بازار شناسانده است.

این شرکت،سامانه فراشناسا را به عنوان یک سامانه هوش مصنوعی تشخیص چهره و احراز هویت الکترونیکی به فین‌تک‌‌ها، بانک‌‌ها و کارگزاری‌‌های بورس ارائه می‌کند. این سامانه خردادماه سال جاری رونمایی شد؛ اما از ابتدای سال ۹۹ به ارائه خدمت می‌پرداخت. این سامانه برای احراز هویت از الگوریتم‌های تشخیص چهره و فناوری‌‌های احراز هویت بیومتریک بهره می‌برد.

محسن باقری،مدیر توسعه کسب‌وکار شرکت پارت در مورد پلتفرم احراز هویت فراشناسا، به پیوست گفت: «فراشناسا، پلتفرم احراز هویت غیرحضوری از راه دور مبتنی بر هوش مصنوعی است. این پلتفرم از ابتدای سال ۹۹ فرآیند احراز هویت از راه دور و با استفاده از ماشین‌های هوش مصنوعی بدون دخالت انسان را به صورت سرویس به کسب‌وکارها ارائه می‌دهد.»

او ادامه داد: «کسب‌وکارهایی که نیاز به سرویس احراز هویت دارند، می‌توانند از فراشناسا استفاده کنند. مانند اینکه بانکی می‌خواهد افتتاح حساب انجام دهد و در فرآیندهای خود از احراز هویت می‌خواهد استفاده کند و می‌تواند از فراشناسا بهره ببرد.»

خدمات سامانه فراشناسا به سه صورت SDK، API و Webview در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. این خدمت می‌تواند روی اکوسیستم ابری شرکت پارت با نام Part Cloud اجرا شده یا توسط سخت‌افزارهای محلی مشتری بصورت Self-Hosted ارائه شود. متخصصان شرکت پارت استفاده از روش مبتنی بر ابر(Cloud-Based) را نسبت به نسخه Self-Hosted توصیه می‌کنند. این روش علاوه بر صرفه‌جویی در منابع سازمانی مشتری، باعث اطمینان خاطر بیشتر سازمان‌ها از فرایندهای پشتیبانی، امنیتی و بروزرسانی‌های دائمی بر اساس چک‌لیست‌های افتا می‌شود.

به گفته باقری، فراشناسا یکی از محصولات متعلق به شرکت پارت است و سیگنال از دیگر محصولات این شرکت اولین مشتری این سامانه به حساب می‌آید و در این مدت این سامانه به کارگزاری‌ها، قوه قضاییه و چند بانک خدمت ارائه کرده است. او همچنین تاکید کرد که در بخشی از بانک‌ها این سامانه اجرایی شده و با بخشی از بانک‌ها در حال انعقاد قرارداد هستند.

کسب‌وکارهایی که نیاز به سرویس احراز هویت دارند، می‌توانند از فراشناسا استفاده کنند.چون فراشناسا مجموعه‌ای از سرویس‌های احراز هویت مبتنی برهوش مصنوعی است.
محسن باقری،مدیر توسعه کسب‌وکار شرکت پارت

آنطور که باقری می‌گوید تعداد سرویس‌های توسعه داده شده توسط پارت بیش از ۱۴۰ سرویس است که حدود ۲۰ سرویس در فراشناسا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او همچنین بیان کرد: «زیرساخت نرم‌افزاری و سخت افزاری ما چند سال پیش از آغاز پروژه فراشناسا آماده شده بود و حدود چند سرویس هوش مصنوعی هم که در فراشناسا مورد استفاده قرار می‌گیرد، در طول این چندسال توسعه داده شدند. به این معنا نیست که فراشناسا یک پروژه صفر کیلومتر باشد بلکه همه سرویس‌ها آماده بودند؛ اما استفاده تجاری قابل توجهی که مردم عادی آنها را بشناسند از آنها نمی‌شد. در پروژه فراشناسا، همه سرویس‌ها به یک سرویس تبدیل شدند که در اختیار همه مردم قرار گرفته است.»

نحوه تشخیص چهره فراشناسا

سامانه فراشناسا برای به حداقل رساندن خطا و جلوگیری از تقلب در عملیات تشخیص چهره و احراز هویت از چند فناوری «تشخیص زنده بودن و حقیقی بودن فرد»، «تشخیص هوشیاری فرد» و «تکنولوژی تشخیص صوت» استفاده می‌کند.

فناوری‌های به کار برده شده در احراز هویت فراشناسا

هنگامی که تصویر یک چهره به عنوان ورودی در سیستم بارگذاری می‌‌شود، نقاط اصلی صورت برای شناسایی و تشخیص هویت ثبت و بررسی می‌‌شوند. این نقاط که در حقیقت ویژگی‌‌های منحصر‌به‌فرد هر چهره است، مثل اثر انگشت افراد، در هر شخصی متفاوتند. ویژگی‌‌هایی چون فاصله لب‌‌ها، طول بینی، زاویه‌‌های چانه و فک، فرورفتگی‌‌های چشم و غیره. بعد از اسکن چهره، این ویژگی‌ها به‌طور خودکار توسط یک الگوریتم رمزگذاری می‌‌شود و با پروفایل‌‌های ذخیره شده در سیستم مقایسه می‌‌شود. سپس یک لیست پیش‌فرض از محتمل‌‌ترین رکوردهایی که در سرورها ذخیره است، آماده می‌‌شود تا عملیات احراز هویت انجام شود. همه این فرایندها در کمتر از چند ثانیه انجام می‌‌شود.

https://pvst.ir/auf
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  2 نظر

  1. من به عنوان متخصص در حوزه هوش مصنوعی احراز هویت فراشناسا رو در کنار بقیه سامانه های احراز هویت الکترونیکی تست کردم و به نظرم نسبت به بقیه امیدوارکننده تر بود و دقت بالاتری داشت

  2. در سرویس شما هیچ وقت هیچ چیز سر جایش نیست.

   سامان قوهٔ قضائیه سرویس شما را برای احراز هویت به من پیشنهاد داد. ولی آای پی‌های خارج از کشور را بلاک می‌کنید.

   خواستم با پشتیبانی تماس بگیرم. چند روز هست که کپچا‌ها برای ارسال مسیج بالا نمیاد.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو