skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چین با قوانینی در زمینه رقابت غیرمنصفانه فشار روی بخش تکنولوژی را افزایش داد

۳۰ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

چین کنترل خود در بخش تکنولوژی را تنگ‌تر کرده و با انتشار جزئیات قوانینی که رقابت غیرمنصفانه و شرکت‌های نگهدارنده داده‌های مهم را هدف گرفته است، نشان می‌دهد که فعالیت این شرکت‌ها در آینده محدود خواهد شد و دیگر از فعالیت آزادانه‌اشان طی سال‌های گذشته خبری نیست.

به گزارش پیوست، پکن در چند ماه اخیر روی سو استفاده از قدرت بازار و رقابت و سو استفاده از اطلاعات مشتریان و نقض حقوق مصرف کننده تمرکز کرده است و فشار خود را روی پلتفرم‌های تکنولوژی افزایش داده و آزادی سال‌های گذشته این شرکت‌ها را از آنها گرفته است.

دولت چین جریمه‌های زیادی را برای این شرکت‌ها از جمله غول تجارت الکترونیکی علی‌بابا و هلدینگ تنسنت در نظر گرفته و این اقدامات بخشی از فشار جدید چین روی شرکت‌های تکنولوژی محسوب می‌شوند و دولت با استفاده از قوانین تازه‌ای کنترل خود را روی تکنولوژی‌های نو و یکه تازان تکنولوژی بیشتر کرده است.

اداره مقررات بازار چین (SAMR) پیش نویسی از مقررات تازه را منتشر کرد که رقابت غیرمنصفانه را ممنوع و استفاده از داده‌های کاربران را محدود می‌کند.

پس از انتشار این قوانین جدید، سهام شرکت‌های اینترنتی در بورس هنگ‌کنگ تحت تاثیر قرار گرفت. پلتفرم ویدیویی بیلی‌بیلی (Bilibili) ۷.۴ درصد سقوط کرد و سهام تنسنت، علی‌بابا و میتوان (Meituan) نیز به ترتیب 4.1، 4.2 و 2.6 درصد کاهش یافت.

مایکل نوریس، مدیر تحقیق و استراتژی در شرکت مشاوره آژانس‌چین (AgencyChina) در شانگهای می‌گوید: «جزئیات مقررات جدید نشان دهنده اولویت‌های روشنی در تنظیم مقررات رقابت در فضای آنلاین است.»

طبق گفته او «اگر این مقررات تصویب شوند احتمالا مسئولیت پلتفرم‌های مبادلاتی از جمله بازار‌های تجارت الکترونیکی و اپلیکیشن‌های ویدیویی مجهز به بازار خرید را افزایش می‌دهد.»

سرقت ترافیک و شایعه پراکنی باید پایان یابد

اداره مقررات بازار (SAMR) در این پیش‌نویس که تا 15 سپتامبر برای اظهار نظر عمومی ارائه شده می‌گوید که فعالان اینترنتی «نباید رقابت غیرمنصفانه داشته باشند یا به انجام آن کمک کنند، نظم بازار رقابتی را مختل کنند یا بر تراکنش‌های منصفانه در بازار تاثیر بگذارند.»

این رگولاتوری بخصوص اعلام کرده است که فعالان تجاری نباید از داده یا الگوریتم برای سرقت ترافیک یا اثرگذاری بر تصمیمات کاربران استفاده کنند. همچنین استفاده از ابزار‌های فنی برای بدست آوردن و استفاده از داده‌های دیگر فعالان تجاری نیز ممنوع است.

همچنین انتشار یا ساخت شایعاتی که به شهرت رقبا آسیب بزند نیز ممنوع اعلام شده و فعالیت‌هایی مثل بررسی‌های جعلی (اظهار نظر ساختگی که سازندگان در بخش نظرات سایت‌های خرید برای محصولات خود یا رقبا ارائه می‌کنند) و کوپن یا «نامه‌های قرمز» (بسته‌های کمک نقدی) که برای کسب امتیاز مثبت استفاده می‌شود نیز غیر قانونی اعلام شده‌اند.

کمی پس از انتشار متن این قوانین، کابینه چین نیز اعلام کرد که مقرراتی را برای محافظت از فعالان حوزه زیرساخت اطلاعاتی را نیز از یک سپتامبر اجرایی می‌کند.

این کنسول دولتی گفت که فعالان این بازار باید سالی یک بار بازرسی و ارزیابی خطر شوند و خرید «محصولات و خدمات شبکه معتبر و امن» را اولویت دهی کنند؛ این مقررات براساس قانون امنیت سایبری سال 2017 خواهند بود.

همچنین براساس مستندات شرکتی که رویترز آنها را بررسی کرده است، دولت چین سهامی را در غول‌های شبکه اجتماعی داخلی مثل بایت‌دنس و ویبو  (Weibo) خریداری کرده است.

منبع: Reuters

https://pvst.ir/aqn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو