skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بانک مرکزی استونی نتایج آزمایش ارز دیجیتال را مثبت ارزیابی کرد

ارز دیجیتال نسبت به سیستم پرداخت کارتی آسیب کمتری به محیط زیست می‌زند

۶ مرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بانک‌های مرکزی در سال‌های اخیر برای افزایش راه‌حل‌های پرداخت دیجیتال به دنبال ارائه ارز دیجیتال خاص خود هستند. حالا بانک مرکزی استونی (Eesti Pank) در پروژه‌ای مشترک با بانک مرکزی اروپا (ECB‌) آزمایشی انجام داده که استفاده از ارزهای دیجیتال را بررسی کند. بانک مرکزی استونی اعلام کرده استفاده از «یورو دیجیتال» که بر بستر بلاکچین عرضه می‌شود، از لحاظ تئوری می‌تواند تعداد نامحدودی پرداخت را در لحظه پردازش کند. این بانک اعلام کرده استفاده از یورو دیجیتال نسبت به استفاده از سیستم پرداخت کارتی، ردپای کربنی کمتری تولید می‌کند که این روزها به دلیل استخراج بیت‌کوین درحال افزایش است.

به گزارش پیوست، بانک مرکزی استونی (استی پانک)، به همراه بانک مرکزی اروپا مطالعه‌ای روی تاثیر و احتمالات معرفی یورو دیجیتال در کنار سیستم پولی موجود انجام داده است. این بانک در این مطالعه با بانک‌های مرکزی اسپانیا، آلمان، ایتالیا، یونان، ایرلند، لتونی و هلند همکاری کرده است.

این بانک در یک بیانیه مثبت، نتیجه‌گیری کرده که یورو دیجیتال می‌توان از پرداخت‌های زیادی در لحظه پشتیبانی کند و در مقایسه با سیستم پرداخت کارتی که در حال حاضر رایج است ردپای کربنی کمتری دارد.

ارز دیجیتال بانک مرکزی به یکی از بحث‌های داغ نظام پولی نوین تبدیل شده و در حال حاضر بیش از 60 کشور جهان از بانک‌های مرکزی خود خواسته‌اند که درمورد استفاده از ارزهای دیجیتال تحقیق و آزمایش کنند. یافته‌های این مطالعه می‌تواند استفاده از ارزهای دیجیتال را تقویت کند و تحقیق و توسعه را سرعت بخشد.

بانک مرکزی اروپا هنوز خبری درمورد راه‌اندازی یورو دیجیتال منتشر نکرده و احتمالا هنوز چند سالی برای اجرایی شدن ارزهای دیجیتال در هر کشور فاصله داریم. با این حال بانک مرکزی اروپا چراغ سبزی برای ادامه تحقیق و آزمایش درمورد یورو دیجیتال نشان داده که هنوز در مورد استفاده از آن تصمیم گیری نشده است.

بانک مرکزی استونی در این آزمایش، یورو دیجیتال را روی تکنولوژی بلاکچینی آزمایش کرده که در حال حاضر به پایه‌ای برای دولت الکترونیک استونی تبدیل شده است؛ در این آزمایش بررسی شد که چه تعداد پرداخت و مالک امکان‌پذیر است. همچنین بررسی شد هزینه‌های انرژی به چه صورت هستند و چطور می‌توان هویت دیجیتال را با تضمین حریم خصوصی شناسایی کرد.

پرداخت‌ها در این آزمایش بین افرادی با هویت‌های دیجیتال از استونی، لیتوانی،‌ لتونی و اسپانیا انجام گرفت.

استی پانک می‌گوید که در این آزمایش موضوعات پیشین بلاکچین از جمله عملکرد ضعیف و هزینه بالای انرژی رفع شده است. در این آزمایش 300 هزار پرداخت به صورت همزمان در یک ثانیه انجام گرفت و پول در کمتر از دو ثانیه به مقصد رسید. ردپای کربنی این سیستم از سیستم پرداخت فعلی کمتر برآورد شده است.

انتظار می‌رود که این آزمایش به پایه‌ای برای مرحله بعدی برنامه یوروی دیجیتال تبدیل شود که در آن قرار است کاربران منتخب و بانک‌ها در یک آزمایش شرکت کنند و بازخورد خود را درمورد چالش‌های این سیستم ارائه کنند.

یکی از چالش‌ها این است که آیا ارز دیجیتال می‌تواند در کوتاه مدت جایگزین پول نقد شود که البته این مسئله دیگر چندان مورد بحث نیست و احتمالا یورو دیجیتال در کنار پول نقد وجود خواهد داشت و بانک‌ها ارزش یورو دیجیتال را همانند پول معمولی تضمین می‌کنند.

انتظار می‌رود که با راه‌اندازی یورو دیجیتال، استفاده از پول نقد و همچنین پرداخت‌های کارتی کاهش یابد و کیف‌پول‌های دیجیتال برای ذخیره یورو دیجیتال استفاده شوند که از لحاظ محیط زیستی نکته مثبتی محسوب می‌شود.

منبع: Finextra, Financefeeds

https://pvst.ir/aks

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو