skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

سایه فرنود عضو تحریریه

در مراسم رونمایی از سامانه «توان آفرین» اعلام شد:‌

سال گذشته ۱۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به استارت‌آپ‌ها پرداخت شد

سایه فرنود
عضو تحریریه

۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

سازمان فناوری اطلاعات اعلام می‌کند که در یک سال گذشته ۱۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۶۲ کسب‌وکار نوپا در حوزه‌های مختلف پرداخت کرده است.

به گزارش پیوست، یک دهه گذشته که استارت‌آپ‌های مختلف پا به عرصه حیات گذاشته‌اند راه‌های مختلفی برای تامین مالی آنها به وجود آمده که یکی از آنها ارائه تهسیلات است، راهی که به باور مدیران استارت‌آپی و البته دولت باعث ضعیف شدن آنها می‌شود. به دنبال این اتفاق وزارت ارتباطات دولت دوازدهم (امروز۷ اردیبهشت)  در اخرین‌ ماه‌های فعالیت خود از سامانه وام وجوه اداره شده به نام «توان آفرین» رونمایی کرد. طبق گفته امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، این سازمان در تلاش است تا ارائه تسهیلات به فعالان فاوا را هوشمند و هدفمند پیش ببرد.

امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به پیوست که چرا این سازمان در این زمینه از ظرفیت سامانه‌های دیگر خود مانند ایران نوآفرین و … استفاده نکرده گفت: «سامانه‌های قبلی به کاملی این سامانه نبودند و امکان درج بسیاری از قابلیت‌ها روی آن وجود نداشت به همین خاطر سامان توان آفرین با جامعیت و فراگیری بیشتر راه‌اندازی شده است.»

چالش نظام حقوقی
امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات

او با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات در راستای حمایت هوشمند و هدفمند از استارت‌آپ‌ها ادامه داد: «امروز یکی دیگر از موضوعاتی که می‌تواند در اختیار استراتژی‌های ما در زمینه حمایت از استارت‌آپ‌ها باشد، رونمایی از سامانه توان آفرین است که امکان درج درخواست برای دریافت تهسیلات در آن پیش‌بینی شده‌است. از سمت دیگر می‌تواند به عنوان یک منبع اطلاعاتی تسهیل‌گر در کنار متقاضیان قرار گیرد و به آنها کمک کند تا بهترین مدلی که می‌تواند برای آنها کارآمد باشد را انتخاب کنند.»

براساس توضیحات ناظمی سومین ویژگی که این سامانه امکان ردیابی و پیگیری فرایند دریافت تهسیلات توسط متقاضی در این سامانه پیش‌بینی شده است . ناظمی در این مورد گفت: «وقتی فردی، متقاضی خدمتی می‌شود این امکان را دارد تا ببیند تا کدام مرحله دریافت تسهیلات درخواستش پیش رفته و در هر مرحله چه اتفاقی رخ داده است و از سمت دیگر بروآردی از زمانی که می‌تواند وام را دریافت کند به دست آورد.» به باور او این ویژگی‌ها در سامانه‌های قبلی وجود نداشت یا به شکل ضعیف‌تری فعال بود و به همین خاطر سامانه توان آفرین راه‌اندازی شده است.

او همچنین در پاسخ به این سوال پیوست که چرا اسامی شرکت‌های وام‌گیرنده به صورت شفاف اعلام نمی‌شود توضیح داد که این اسامی به صورت شفاف روی سامانه جدید قرار خواهد گرفت و اسامی قبلی هم روی سایت سازمان قرار گرفته بود.

اما معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات از تلاش این وزارتخانه برای حمایت هوشمند و هدفمند از استارت‌آپ‌ها گفت و اینکه آنها هیچ‌گاه نمی‌خواهند با پرداخت تسهیلات در قالب وام این شرکت‌ها را ضعیف کنند. او به مکانیزم‌های کمک به شرکت‌های نوپا اشاره کرد و گفت:‌ « یکی از مکانیزم‌های ما به تامین منابع  مالی در حوزه نوآوی بوده است، این راه کمک به مکانیزم‌هایی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه است. در این مدل به جای اینکه نهادی باشیم که تسهیلات در اختیار شرکت‌های استارت‌آپی قرار دهد، ترجیح‌مان این بوده که صندوق‌های جسورانه این کار را انجام دهند و ما رقیب بخش خصوصی نشویم بلکه بتوانیم به این بخش کمک کنیم تا ریسک‌های خودش در این بخش را کاهش دهد.»

پرداخت تسهیلات ۱۲۲ میلیاردی در یک سال

شهره ناصری، معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات هم در ادامه مراسم رونمایی از سامانه توان آفرین اعلام کرد که سامانه تهسیلات وجوه اداره شده وزارت ارتباطات با عنوان توان آفرین، نسخه جدید سامان ایران کارفا است ولی برتری‌هایی نسبت به سامانه قبلی دارد. افزایش سهولت دسترسی کاربران، ارزیابان و مصرف‌کنندگان و افزایش شفافیت استفاده و فرایند دریافت تهسیلات از جمله این برتری‌ها بود که ناصری به آن اشاره کرد.

ناصری در ادامه به عملکرد وزارت ارتباطت در یکسال گذشته در زمینه وام وجوه اداره شده اشاره کرد. براساس اظهارات او در یکسال گذشته ۱۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۶۲ کسب‌وکار نوپا تخصیص یافته است. او در این زمینه توضیح داد: «بخشی از این مبلغ از طریق اهرمی کردن منابع با همکاری صندوق کارآفرینی امید فراهم شده است که رقم پرداخت شده از سمت این صندوق ۱۲ میلیادر تومان بوده است. از طرف دیگر همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی برای پرداخت این تسهیلات آنهم برای طرح‌های کلان ملی مانند تولید مودم، تولید تلفن‌همراه و … داشته‌ایم.»

شهره ناصری، معاونت سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات

بنابر اظهارات او تسهیلاتی هم که سازمان فناوری اطلاعات از محل وام وجوه اداره وزارت ارتباطات پرداخت می‌کند در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرد.

ناصری گفت:‌«هدف ما این است که به سمت حمایت‌های هوشمند و هدفمند برویم و تهسیلاتی هم که پرداخت می‌کنیم هدفمند و هوشمند باشد. یکی از کارهایی که در این راستا انجام دادیم راه‌اندازی سامانه بوم واره است. در بوم‌واره که در کنار سامانه ایران نوآفرین و توان آفرین قرار می‌گیرد، از شرکت‌های بزرگ‌تر حوزه درخواست کرده‌ایم که خدماتشان را در آن سامانه ارائه کنند تا کسب‌وکارهای نوپای حوزه بتوانند از خدمات آنها استفاده کنند. در ازای این کار به کسب‌وکارهای بزرگتر از محل وام وجوه اداره شده تسهیلات پرداخت می‌کنیم.» به گفته او ۱۶ درصد از تسهیلاتی که از محل وام وجوه اداره شده در یکسال گذشته پرداخت شده  است برای تسهیلات سامانه بوم واره بوده که نشان می‌دهد این سازمان به سمت حمایت‌های هوشمند پیش می‌رود.

ناصری همچنین به پرداخت مجموعه تسهیلات دوره‌ای و خاص اشاره کرد که از جمله آنها وام کرونا بود. به گفته او وام کرونا سال گذشته به اکثر شرکت‌های استارت‌آپی پرداخت شده و در حال‌حاضر پرداخت این وام تمام شده است.

https://pvst.ir/9ym

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو