skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

پریا نظری عضو تحریریه

براساس گزارش عملکرد سال ۹۹ حرکت اول:

سهم حرکت اول از مجموع سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر کشور ۴۰ درصد است

پریا نظری
عضو تحریریه

۳۰ فروردین ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

شرکت کسب‌وکارهای نوپای حرکت اول، بازوی سرمایه‌گذاری جسورانه همراه اول در کسب‌وکارهای نوپا، درگزارش عملکرد سال ۹۹ خود اعلام کرد که سهم این شرکت از مجموع سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر کشور،حدود ۴۰ درصد بوده است. این شرکت در سال جدید قصد دارد در حوزه‌های جدیدی چون هوش مصنوعی و کاربردهای هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش پیوست، شرکت حرکت اول بازوی سرمایه‌گذاری جسورانه همراه اول است که ماموریت دارد تا در نقش سرمایه‌گذار خطرپذیر اکوسیستم را توانمند کند و چشم انداز آن تبدیل شدن به بازیگر برجسته سرمایه‌گذاری خطرپذیر کشور است. این شرکت در سال ۹۷ در قالب شرکت سهامی خاص آغاز به کار کرد و بیشترین سهامدار آن شرکت ارتباطات سایر ایران با ۹۸ هزار سهم است.

این شرکت همچنین برای توانمندسازی استارت آپ‌ها حوزه‌هایی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده که شامل تجارت الکترونیکی و تبلیغات، ارتباطات و رسانه، آموزش، سلامت، تکنولوژی‌های نوآورانه، حمل و نقل و گردشگری و خدمات مالی و بیمه است.

حوزه‌های سرمایه‌گذاری شرکت حرکت اول

 

براساس گزارش حرکت اول، سرمایه‌گذاری‌های این شرکت به دو شکل «سرمایه‌گذاری اولیه» (مشارکت در اولین دور جذب سرمایه توسط استارت‌آپ» و سرمایه‌گذاری مجدد (ورود در دور دوم به بعد جذب سرمایه‌) است. براساس این مدل حرکت اول در سال‌های گذشته در کسب‌وکارهای اوبار و آچاره سرمایه‌گذاری کرد و در سال ۹۹ با توجه به ظرفیت‌های بازار و افزایش بودجه، کسب‌وکارهای «همراه مکانیک»، «پینکت»، «جاجیگا» و «آلا» در سطح داخلی و کسب و کار «دیجی‌شی» در سطح بین‌الملل را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کرد و کسب‌وکار «آدرس» نیز در حال انجام مذاکرات نهایی است. کسب‌وکار «دیجی‌شی» یک پلفترم خرید کالا در سوریه است که از سال ۲۰۱۹ آغاز به کار کرده است. این پلتفرم ۱۱ هزار کاربر و هزار و ۴۰۰ مشتری دارد.

پرتفوی سرمایه‌گذاری حرکت اول

 

بخش دیگری از این گزارش به حجم و تعداد سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ایران اختصاص دارد که در سال‌های اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند و سهم ایران از سرمایه‌گذاری خطرپذیر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریق روند رو به رشد است. به طوری که از یک درصد در سال ۲۰۱۵ به یازده درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

حالا سهم شرکت حرکت اول از مجموع سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر کشور، به طور تقریبی ۴۰ درصد  بوده است که البته این عدد به دلیل تقریبی بودن و عدم ثبت و افشای کامل حجم و ارزش سرمایه‌گذاری‌ها در کشور تقریبی است.

حجم و تعداد سرمایه‌گذاری خطرپذیر حرکت اول

 

 

براساس این گزارش همچنین سال گذشته تعدادی طرح توسط شرکت حرکت اول دریافت شده است که به تفکیک ماه‌ها در دی ماه ۹۹، ۲۴ طرح مورد بررسی قرار گرفت و بیشترین تعداد طرح در مقایسه با ماه‌های دیگر بود. پس از آن در شهریورماه ۲۳ طرح توسط شرکت حرکت اول دریافت شد. حوزه فعالیت این طرح‌ها هم به ترتیب در زمینه تجارت الکترونیک و تبلیغات، ارتباطات و رسانه، حمل و نقل گردشگری، سلامت، خدمات مالی و بیمه، سایر و آموزش است.

بیشترین طرح‌های دریافت شده از سوی حرکت اول در حوزه تجارت الکترونیکی بوده‌اند

 

 

عملکرد حرکت اول در سال ۹۹

شرکت حرکت اول علاوه برسرمایه‌گذاری روی استارت‌اپ‌های جاجیگا و پینکت و غیره در سال ۹۹ اقدامات دیگری هم انجام داده که در این گزارش به آنها اشاره شده است. اقداماتی چون مشارکت حدود ۷۷ درصدی در حوزه سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های مراحل میانی و رشد در سراسر کشور، اشتغال‌زایی بالغ بر ۱۹۰ نفر تنها در کسب‌وکارهای سرمایه‌پذیر پس از انعقاد قرارداد، بررسی ۲۰۵ کسب‌وکار به منظور سرمایه‌گذاری، پیاده‌سازی استانداردهای مالی و حسابرسی در شرکت‌های سرمایه‌پذیر، برگزاری ۲ دموی از سوی هاب اصفهان و تصویب سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های جیم شو توسط هیات مدیره هاب، تصویب آیین‌نامه سرمایه‌گذاری در کمیته فراتر از کسب‌وکار و تصویب نظام حاکمیتی جامع متناسب با نیازمندی‌های راهبردی، حمایت و توانمندسازی شرکت‌های سرمایه‌پذیر در حوزه‌های مختلف از جمله عملیاتی، مالی و حقوقی، تغییر ساختار حاکمیتی و قرارگیری شرکت حرکت اول در کنار سایر شرکت‌های لایه اول با تصویب هیات مدیره همراه اول و تشکیل کمیته سرمایه‌گذاری و تدوین فرایندهای ارزیابی طرح‌ها در این کمیته از جمله فعالیت‌های حرکت در سال ۹۹ است.

عملکرد حرکت اول در سال ۹۹

نیروی انسانی در حرکت اول

بخش دیگری از گزارش عملکرد حرکت اول به نیروی انسانی این شرکت پرداخته است. به این صورت در شرکت حرکت اول ۳۰ درصد از نیروی انسانی را زنان و ۷۰ درصد را مردان تشکیل می‌دهند. ۴۵ درصد از نیروهای انسانی دارای مدرک کارشناسی ارشد،۲۵ درصد دانشجوی دکتری، ۲۰ درصد کارشناسی و ۱۰ درصد مدرک دکتری را دارا هستند.

در شرکت حرکت اول ۴۵ درصد از نیروها دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند

از منظر تعداد نیروهای فعال در حرکت اول و هاب‌های اصفهان، شیراز و بهشتی، در هاب بهشتی با ۲۵ نفر نیروی فعال بیشتری نیروی انسانی را دارد. پس از آن حرکت اول با ۲۰ نفر نیروی فعال هستند.

برنامه آینده حرکت اول

حرکت اول براساس گزارش خود قصد دارد در سال جدید در حوزه‌های جدیدی از قبیل هوش مصنوعی، کاربردهای هوش مصنوعی، زنجیره داده، زیرساخت‌های IT سرمایه‌گذاری کند. این شرکت همچنین قصد دارد در ۸ حوزه «توانمندسازی اکوسیسم»، «سرمایه‌گذاری»، «توسعه دیجیتال و هوشمندسازی»، «سرمایه انسانی»، «ارتقای کارآمدی و اثربخشی فرآیندها»، «حوزه‌های فعالیت جدید سرمایه‌گذاری»، «برندینگ و ارتباطات» و «مدیریت مالی» فعالیت‌هایی در سال جدید انجام دهد.

حرکت اول در سال جدید قصد دارد روی حوزه هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کند

شرکت حرکت اول قصد دارد در سال جدید در رویدادها و فضای مجازی حضور موثر داشته باشد و با شرکت ارتباطات سیار و دیگر شرکت‌های گروه و سایر شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم افزایی داشته باشد

متن کامل این گزارش را در لینک زیر بخوانید:

گزارش عملکرد و دستاوردهای شرکت حرکت اول در سال ۹۹

http://pvst.ir/9vs

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو