skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سخنگوی دولت:

شرکت‌های‌ بین‌المللی می‌توانند با اخذ مجوز اینترنت ماهواره‌ای بدهند

سونیتا سراب‌پور نویسنده میهمان

۲۶ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

©عکس: باشگاه خبرنگاران جوان

سخنگوی دولت امروز ظهر (۲۶ اسفند ماه) در نشست خبری خود اعلام کرد که دولت هیچ نگاه تهدید محوری به توسعه تکنولوژی اینترنت ماهواره‌ای ندارد. علی ربیعی، سخنگوی دولت در این نشست خبری همچنین خبر داد که هر شرکت ماهواره‌ای بین‌المللی هم می‌تواند پس از اخذ مجوز‌ها لازم از ایران، در کشور اینترنت ارائه کند. همچنین او اعلام کرده است که با ایراد شورای نگهبان،  بند مقابله با اینترتت ماهواره‌ای خارجی از مصوبه بودجه ۱۴۰۰ توسط مجلس حذف شده است.

به گزارش پیوست، اواخر بهمن ماه خبرگزاری مهر به نقل از ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی از تشکیل کارگروه مواجهه با اینترنت ماهواره‌ای خبر داد. همچنین در همان گفت‌وگو ز او از ارائه مجوز و تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای هم خبر داده و گفته بود: «از سوی دیگر برای شرکت‌هایی که نسبت به ارائه خدمات منظومه‌های ماهواره‌ای اقدام می‌کنند باید مقرراتی تدوین شود تا کسانی‌که می‌خواهند در کشور از طریق این شبکه‌های دسترسی فعالیت کنند حتما مجوز اخذ کنند.»

اما در نهایت اوایل اسفند ماه و در گفت‌وگو با ایرنا فیروزآبادی این گفته‌های خود را تکذیب و اعلام کرد که این خبر بد منعکس شده و او مخالفتی با توسعه اینترنت ماهواره‌ای ندارد. او در این گفت‌وگو اعلام کرده بود که نگاه شورا برای این تحول بزرگ که در دنیا اتفاق میفتد این است که تمهیدات مناسبی برای آن در کشور پیش‌بینی شود. فیروزآبادی در این مورد توضیح داده بود: «ما موظف هستیم هم راستا با این تحول بزرگ در کشور، آماده‌سازی‌های مناسب را انجام دهیم. این آماده‌سازی هم در حوزه مقررات‌گذاری است و هم در حوزه فنی. در حوزه فنی ما در دو بعد در حال مطالعه هستیم. یک بعد شبکه ثابت است که این شبکه باید به مراتب سرویس‌های بهتری از منظومه‌های ماهواره ای به مردم  کشور ارائه کند.»

چندی بعد از این اظهارات اما نمایندگان مجلس وارد میدان شدند و در مصوبه‌ بودجه ۱۴۰۰ برنامه ویژه برای مقابله با اینترنت ماهواره‌ای خارجی در نظر گرفتند. نمایندگان مجلس در مصوبه بودجه سال آینده مخابرات را موظف کردند که ضمن توسعه ایترنت پرسرعت، باید امکان مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای توسط کشورهای خارجی دیگر در حریم کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد را داشته باشد.

حالا به گزارش ایرنا علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود می‌گوید با ایراد شورای نگهبان،  بند مقابله با اینترتت ماهواره‌ای خارجی از این مصوبه مجلس حذف شده است. علی ربیعی اینترنت ماهواره‌ای را ضرورتی در عصر اقتصاد دیجیتال و برای توسعه اینترنت اشیاء دانسته و گفت: «از طریق اینترنت ماهواره‌ای علاوه بر دسترسی به تکنولوژی‌های روز، امکان رساندن اینترنت به مناطق دور افتاده نیز فراهم می‌شود. همه دنیا در حال پیگیری توسعه اینترنت ماهواره‌ای هستند و ما حق نداریم از توسعه در این زمینه عقب بمانیم.» به گفته او در حال حاضر دولت برای توسعه دسترسی به اینترنت در سیستان و بلوچستان و بشاگرد از این روش بهره برده است.

ربیعی از در نظر گرفتن برنامه مدونی توسط سازمان فضایی ایران و کمیسیون تخصصی شورای عالی فضایی خبر داده تا امکان توسعه و همکاری بین‌المللی در راستای بهره‌برداری از این تکنولوژی در کشور ترسیم شود. او در این مورد توضیح داد: «هر شرکت بین‌المللی برای ارائه خدمات در این زمینه پس از اخذ مجوز در ایران می‌تواند خدمت رسانی کند و دولت نگاه تهدید محوری به این تکنولوژی ندارد.» ربیعی همچنین با اشاره به مصوبه مجلس تحت عنوان مقابله با فناوری اینترنت ماهواره‌ای اعلام کرد که این طرح پس از ایراد شورای نگهبان در قانون بودجه از این قانون توسط مجلسیان حذف شده است.

http://pvst.ir/9qx
سونیتا سراب‌پورنویسنده میهمان

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو