skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور:

نماینده مجلس خواستار جلوگیری از خرید و فروش رمزارز به صورت ریالی شد

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۳ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در نامه‌هایی جداگانه به رئیس جمهوری، وزرای اطلاعات، اقتصاد، صمت و رئیس‌کل بانک مرکزی نسبت به هدایت سرمایه مردم به سمت معاملات رمزارزهای خارجی هشدار داد. به اعتقاد توانگر  خرید ریالی رمزارزها از درگاه‌های پرداخت داخلی زمینه شکل‌گیری پرونده‌ای بزرگتر از پرونده سکه ثامن ایجاد می‌کند. او در این نامه خواستار جلوگیری از خرید و فروش رمزارز به صورت ریالی شده است.

به گزارش پیوست، مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در توییت خود با  اعلام خبر ارسال نامه به رئیس جمهوری و وزرا آورده است که : «درنامه‌ای به رئیس جمهوری و وزرا هشدار دادم که با خرید ریالی رمزارزها از درگاه‌های پرداخت داخلی زمینه شکل‌گیری پرونده‌ای بزرگتر از سکه ثامن فراهم شده است و باید اقدامات لازم برای شناسایی مسیرهای خرید ارزی بیت‌کوین برای جلوگیری از ضربه شدید به اقتصاد کشور و بازار انجام شود.»

در شرایطی این نماینده مجلس از دولت می‌خواهد که جلوی خرید و فروش رمزارز را بگیرد که در  بند یک مصوبه دولت در خصوص استخراج رمزارز آمده است که استفاده از رمزارزها صرفا با قبول مسئولیت خطرپذیری ریسک از سوی متعاملین صورت می‌گیرد و مشمول حمایت از صمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخلی کشور ممنوع است. در اصل دولت در این بند از مصوبه استفاده از رمزارز را در مبادلات داخلی ممنوع کرده است اما هیچ ممنوعیتی مبنی بر خرید و فروش آن قید نکرده است و از آن رو که ریسک این بازار بر دوش دولت و بانک مرکزی نیز نیافتد تاکید کرده که متعاملین این نوع خرید و فروش ریسک فعالیت خود را باید بپذیرند.

مجتبی توانگر، عضو کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس

در این نامه هم توانگر با اعلام اینکه بعد از مدیریت مساله‌دار دولت در بازار سرمایه، بسیاری از لیدرهای ناصالح سرمایه مردم در فضای مجازی، نسبت به تشویق مردم به خرید رمزارزهای خارجی به خصوص بیت‌کوین اقدام کرده‌اند، نوشته است: «اکنون جستجوی کلمات مربوطه در فضای مجازی از جستجوی کلمه بورس پیش گرفته است. این یعنی عده‌ای ناآشنا و ناآگاه در جستجوی راهی برای ورد به حوزه هستند.»

در ادامه این نامه آمده که علاوه براینکه این موضوع احتمالا به تشدید خرید غیررسمی ارز برای این منظور منجر می‌شود. متاسفانه خرید ریالی رمز ارز از درگاه‌های پرداخت داخلی نیز در حال انجام است و به احتمال فراوان مساله‌ای شبیه به سکه ثامن در این موضوع، به صورت شدیدتر قابل تکرار است.

این نماینده مجلس در شرایطی نسبت به خرید ریالی رمزارز از سوی درگاه‌های داخلی ابراز نگرانی کرده است که هیچ ممنوعیت مبنی بر خرید رمزارز در قوانین کشور وجود ندارد. هر چند هنوز به صورت رسمی صرافی‌های رمزارزی نیز موفق به دریافت مجوز فعالیت نشده‌اند اما با توجه به فعالیت‌هایی که طی سال‌های گذشته در این زمینه انجام شده و با توجه به اینکه رئیس کل بانک‌مرکزی نیز چندی پیش خبر از برنامه‌ریزی برای عرضه پول دیجیتال کرد به نظر می‌رسد به صورت کلی این نوع معاملات در کشور پذیرفته شده است.

به گفته رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس خرید بیت‌کوین از طریق درگاه‌های پرداخت داخلی می‌تواند پرونده سکه ثامن را تکرار کند

او همچنین در ادامه این نامه اقداماتی که دولت باید برای جلوگیری از خرید بیت‌کوین کند را ذکر کرده است: «دولت لازم است اول درگاه‌های پرداخت مشکوک به این مبادلات را هرچه سریع‌تر مسدود کند و دوم اقدامات لازم برای شناسایی مسیرهای خرید ارزی بیت‌کوین و تبلیغ‌کنندگان در فضای مجازی را انجام دهد و اجازه ندهند این موضوع باعث ضربه شدید به اقتصاد کشور و بازار سرمایه شود.»

توانگر همچنین از دولت درخواست کرده تا اقدامات لازم در این مورد به کمیته اقتصاد دیجتال مجلس اطلاع داده شود تا لازم نباشد اقدامات نظارتی بعدی در پیگیری‌های ماجرا انجام شود.

 

http://pvst.ir/9jv
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو