skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

«ماینینگ» با اجازه وزارت صمت مجاز شد

تحریریه پیوست

۱۳ مرداد ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳ اسفند ۱۳۹۹

ماینینگ با اجازه وزارت صنعت معدن و تجارت مجاز شد.

به گزارش پیوست، هیات دولت با ابلاغ آیین‌نامه «فراینده استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده» علاوه بر اینکه ماینینگ را مجاز اعلام کرد؛ استفاده از رمزارز را در مبادلات داخلی ممنوع و ریسک استفاده از آن را بر عهده طرفین معامله آن قرار داد.
طبق این آیین‌نامه واحدهای استخراج رمزارز می‌تواند در همه جا مستقر شوند و محدودیت استقرار واحدهای صنعتی روی آن اعمال نمی‌شود.

این آیین‌نامه در شرایطی ابلاغ شده که هفته گذشته نیز خبر از نهایی شدن مصوبه‌ای با عنوان ایجاد و توسعه کاربردهای فناوری‌ دفاتر توزیع شده(فناوری زنجیره بلوکی) و گواهی‌های الکترونیکی منتشر شده مبتنی بر این فناوری منتشر شد. بند‌های آیین‌نامه‌ جدید ابلاغ شده با ۵ ماده ابتدایی مصوبه‌ای که هفته گذشته خبر نهایی شدن آن منتشر شد کاملا یکسان است. البته در مصوبه هفته گذشته به وظایف بورس و بانک مرکزی برای توسعه فناوری زنجیره بلوکی و استفاده از آن در زیرساخت‌های‌شان نیز اشاره شده بود، حال آنکه در آیین‌نامه جدید توجه‌ای به این موضوع نشده است.
این آیین‌نامه هیات دولت به صورت کامل به استخراج رمزارز اختصاص دارد. طبق این آیین‌نامه سازمان ملی استاندارد ایران موظف شده با همکاری وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات برچسب انرژی تجهیزات وارداتی رمزارز را تدوین و ابلاغ کنند.

همچنین تامین برق متقاضیان استخراج رمزارز‌ها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد. تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارز‌ها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌‌کند، محاسبه و اعمال می‌شود. پیش از این تعیین این میزان تعرفه برای برق واحدهای ماینینگ مورد انتقاد بسیاری از فعالان این حوزه قرار گرفته است.

در آیین‌نامه جدید تاکید شده که مصرف برق و گاز برای استخراج رمزارزها در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است و وزارتخانه‌های نیرو و نفت زمان اوج مصرف را در طی سال به واحدها ابلاغ خواهند کرد.
همچنین واحدهای استخراج رمزارز ملزم به دریافت انشعاب برق با همین عنوان و ارائه مجوزهای لازم شده‌اند. این واحد‌ها از استفاده  انشعاب خانگی عمومی کشاورزی و صنعتی منع شده‌اند. از سوی دیگر  تاکید شده که اگر این واحدها از انرژی‌های تجدید پذیر استفاده کنند تابع مقررات وزارت نیرو هستند.

براساس بند‌های این آیین نامه مالیات واحدهای استخراج رمزارز مانند مالیات واحدهای صنعتی محاسبه می‌شود و وزارتخانه‌های ارتباطات و استانداری و فرمانداری‌ها باید نسبت به شناسایی و اعلام مراکز استخراج رمزارز با وزارت نیرو همکاری کنند.
در تبصره پایانی این آیین‌نامه آمده‌است که این واحد‌ها در صورتی که محصول خود را صادر و ارز حاصل از آن را بر اساس ضوابط بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

لینک متن کامل این آیین‌نامه هیات وزیران در خصوص استخراج رمزارز

http://pvst.ir/63m

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو