skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران بر بستر بلاکچین ۲۹ آبان برگزار می‌شود

پیش‌بینی شکست رکورد مشارکت در ششمین انتخابات سازمان نصر تهران

تحریریه پیوست

۲۵ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

پنج‌شنبه ۲۹ آبان ششمین انتخابات نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران برای اولین‌بار به صورت تمام الکترونیکی و بر بستر بلاک‌چین برگزار خواهد شد. محمدباقر اثنی‌عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور می‌گوید که آنها با توجه به رکوردشکنی مشارکت در انتخابات استان البرز که ۴۸ درصد بوده،‌ پیش‌بینی می‌کند رکورد مشارکت در انتخابات استان تهران نیز شکسته شود.

به گزارش پیوست،‌ محدباقر اثنی‌عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در نشست خبری در مورد برگزاری ششمین انتخابات نصر تهران، برگزاری این انتخابات  صورت کاملا الکترونیکی را یک حرکت جسورانه و شجاعانه اعلام کرد و گفت: «با وجود تمامی نگرانی‌ها و ریسک‌ها هیات مدیره استان تهران با همکاری شورای مرکزی کشور و هیات نظارت پذیرفتند تا این انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شود. انتخابات الکترونیکی یکی از مطمئن‌ترین و امن‌ترین روش‌هاست که حداقل تجربه برگزاری اولین نمونه آن در انتخابات سازمان نصر البرز صحت این ادعا را تضمین می‌کند.»

براساس توضیحات اثنی عشری همزمان با انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای استان تهران، این انتخابات الکترونیکی در استان‌های قم، مازندران، کرمان، همدان، گیلان و خراسان رضوی هم برگزار خواهد شد و در هفته‌های آینده نیز انتخابات در استان‌های باقی‌مانده برپا خواهد شد.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در پاسخ به سوال پیوست در مورد پیش‌بینی برای مشارکت در انتخابات با وجود اینکه به روش کاملا الکترونیکی برگزار می‌شود گفت:‌ «به طور متوسط میزان مشارکت در انتخابات نزدیک به ۳۰ درصد بوده است. امسال در استان البرز تجربه‌ای که داشتیم مشارکت ۴۸ درصدی در انتخابات بود که در خود این استان هم یک رکورد بوده، بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به شور و هیجانی که در این زمینه دیده می‌شود، رکورد مشارکت حضور در انتخابات استان تهران نیز شکسته شود.»

او در پاسخ به سوال دیگر پیوست که با توجه به فراهم نشدن شرایط برای ایجاد ائتلاف بین دو لیست حاضر در انتخابات یعنی نصر فراگیر و هم‌آفرینی صنفی آیا نگرانی بابت دوقطبی شدن دور بعدی سازمان نصر وجود ندارد گفت: «در مورد کاندیداها و اینکه چرا ائتلاف نشده باید خود کاندیداها نظر بدهند اما چیزی که می‌دانم این است که هرکسی که به آن رای داده شود مناسب‌ترین فرد برای اداره سازمان است و رای اعضای سازمان به هر فردی برای ما قابل احترام است.»

در ادامه این نشست خبری، ‌ناصرعلی سعادت رییس هیات نظارت بر انتخابات تهران و همچنین رئیس دور چهارم سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ابتدا به توضیح روال کار هیات نظارت پرداخت. آنطور که او توضیح داد همزمان با ستاد اجرایی،  هیات نظارتی متشکل ا ز ۷ نفر تشکیل خواهد شد که ۵ نفرشان در مرحله اول و پیش از مشخص شدن کاندیداها به انتخاب هیات مدیره مشخص خواهد شد. در نهایت پس از مشخص شدن رسمی کاندیداها ۲ نفر هم به نمایندگی آنها به این هیات نظارت اضافه خواهند شد.

در ششمین انتخابات سازمان نصر تهران  ۴۴ کاندیدا از شاخه شرکت‌ها،‌ ۱۲ کاندیدا از شاخه مشاوران، ۴ کاندیدا از شاخه فروشگاه و ۴ کاندیدا در شاخه بازرسان حضور دارند

او تاکید کرد که هیات نظارت ۷ نفره که مسئول صیانت از آرا و حفظ حقوق کاندیداها است به جد پیگیر برگزاری بهتر انتخابات این دوره سازمان نصر استان تهران که برای اولین‌بار به صورت صددرصد اینترنتی و بر بستر بلاکچین است، خواهند بود. سعادت همچنین پیش‌بینی کرد که با توجه به برگزاری زمان انتخابات یعنی از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۱۹ و اینکه انتخابات کاملا الکترونیکی است نتیجه انتخابات یک ساعت بعد از زمان پایان رای‌گیری اعلام شود.

همچنین محمدباقر اثنی عشری، رئیس سازمان نصر کشور هم اعلام کرد بعد از نهایی شدن نام کاندیدها و انتخاب آنها به عنوان اعضای  ششمین دور از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، یک هفته بعد از انتخابات جلسه هیات مدیره منتخب ششم برگزار خواهد شد و دستور کار اولین جلسه نیز تعیین رئیس، نائب رئیس و خزانه‌دار خواهد بود.

از سوی دیگر  در این نشست علی آذرکار، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران به ارائه جزییات ثبت‌نام کنندگان و فرایند رای‌گیری در ششمین انتخابات نصر تهران پرداخت. به گفته او برای ثبت رای‌گیری سامانه‌ای جدا در نظر گرفته شده است.براساس گفته‌های آذرکار در انتخابات این دور سازمان نصر تهران  شرکت‌ها با شناسه ملی وارد سامانه رای‌گیری می‌شوند و بعد از دریافت کد OTP رای خود را بسته به شاخه خود در سامانه ثبت می‌کنند و کل این فرایند کمتر از ده دقیقه قابل انجام است. او با اشاره به اینکه بستر انتخابات روی بلاک‌چین است در مورد دلیل این انتخاب گفت: «بستر بلاکچین انتخاب شده تا محرمانگی و حفظ امنیت اطلاعات در آن حفظ شود و شرکت‌کنندگان در انتخابات این  اطمینان خاطر را دارند  که دستکاری در آرا غیر ممکن است.»

به گفته او براساس آماری که در دبیرخانه ثبت شده، رشد قابل توجه‌ای در زمینه ثبت‌نام در انتخابات اتفاق افتاده است. آذرکار در این مورد با اشاره به اعداد و ارقام گفت: «تا ظهر امروز یعنی ۲۵ آبان،‌ در حود  ۴۰۰ شرکت اعلام آمادگی کردند که این عدد در سال‌های پیش ۲۵۰  تا ۲۶۰ شرکت بوده است. همچنین به لحاظ حجم مشارکت در اطلاع‌رسانی نیز تمام اعضای سازمان خبرها را منتشر ساختند چرا که این تغییر فرایند در انجام انتخابات به صورت الکترونیکی نیازمند یک اطلاع رسانی جدی بود.»

براساس توضیحات او در روز ۲۹ آبان ماه همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان نصر تهران، حاضران تنها از ساعت ۱۰ تا ۱۹ بعدظهر امکان وارد شدن به سامانه رای‌گیری و ثبت رای خود را دارند. در این انتخابات ۴۴ کاندیدا از شاخه شرکت‌ها،‌۱۲ کاندیدا از شاخه مشاوران، ۴ کاندیدا از شاخه فروشگاه و ۴ کاندیدا در شاخه بازرسان حضور دارند.

جدول زمانبدی انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در کلیه استان‌های کشور
تقویم زمانبدی انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در کلیه استان‌های کشور برای سال ۱۳۹۹

همچنین در این نشست خبری محمدجواد صمدی، قائم مقام ققنوس و مجری انتخابات الکترونیکی بر بستر بلاکچین  ضمن تشکر از اعتماد بزرگی که نصر به بلاک‌چین و آنها به عنوان مجریان برگزاری الکترونیکی این دور از انتخابات کرده  گفت که تا کنون این تکنولوژی از همه‌جا از بانک مرکزی گرفته تا سازمان‌های مختلف امنیتی و اطلاعاتی رانده شده است. به گفته او تاکنون به بلاک‌چین به عنوان یک فناوری مخرب نگاه شده و به اصل این فناوری که ایجاد اعتماد است توجه نشده است. 

او ابراز امیدواری کرد که با برگزاری بدون مشکل انتخابات سازمان نصر در استان‌های مختلف فضا برای ایجاد اعتمادسازی استفاده از این فناوری در میان مسئولان سیاست‌گذار کشور نیز ایجاد شود.

از سوی دیگر مهرداد فرنوش، قائم مقام شرکت هم‌راستا و مجری انتخابات اینترنتی استان تهران و البرز با اشاره به اینکه برگزاری انتخابات الکترونیکی در استان البرز تجربه خوبی را رقم زده است گفت: «با اینکه برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در استان البرز فرصت کوتاهی داشتیم؛ اما این انتخابات با کمترین مشکل برگزار شد.»

فرنوش در مورد مشکلاتی که در این انتخابات از نظر الکترونیکی به وجود آمد توضیح داد: «یک بخش این مشکلات فنی بود که آنهم مورد عجیب‌وغریبی نبود؛ چرا که رای‌دهندگان هنگام استفاده از اپلیکیشنی که برای رای گیری در اختیارشان قرار گرفته بود چار مشکلی شدند که این مشکل هم به راحتی و با تماس تلفنی رفع شد.» او ادامه داد: «مشکل بعدی در زمینه اجرایی بود و آنهم به عدم آشنایی رای‌دهندگان با فرایند ثبت‌ رای بود، که این مورد هم با هماهنگی رفع شد.» به گفته او در زمان ۹ ساعته برای ثبت رای در انتخابات نصر تهران ضمن انجام تست‌های لازم پیش از برگزاری انتخابات، تمهیداتی هم در نظر گرفته شده تا اگر رای‌دهنده‌ای به مشکل فنی یا اجرایی دچار شد سریعتر رفع شود.

http://pvst.ir/8yu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو