skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بنیانگذار توانیتو و یکی از ۲۰ جوان تاثیرگذار دنیا: حق معلولان نیست تمام عمر خود را گوشه خانه بگذرانند

امید اعظمی عضو تحریریه

۱ تیر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

وحید رجبلو، کارآفرین دارای معلولیتی که پلتفرمی به نام «توانیتو» را در ایران راه‌اندازی کرده است، به تازگی توسط کمیته غیرانتفاعی بین‌المللی جوانان جهان (JCI) به‌عنوان یکی از ۲۰ چهره تاثیرگذار در دنیا شناخته شده است. این اولین باری است که یک ایرانی در جمع جوانان تاثیرگذار جهان قرار می‌گیرد. وحید رجبلو نماینده ایران در این رویداد است و اکنون تلاش می‌کند تا در میان ۱۰ چهره جوان و تاثیرگذار دنیا قرار گیرد. رجبلو باور دارد که حق هیچ معلولی نیست که به خاطر معلولیت خود تمام عمرشان را در خانه بگذرانند.

به گزارش پیوست، وحید رجبلو، بنیان‌گذار توانیتو، در پاسخ به این سوال که چه انگیزه‌ای داشتید و چرا در این رویداد شرکت کردید، گفت: «این رویداد هرساله برگزار می‌شود و من نمی‌دانم چند هزار نفر در آن شرکت می‌کنند؛ اما وقتی صحبت از اثرگذاری، تلاش و خودباوری باشد من تمام این‌ها را در خود می‌بینم. سوالی که از خود برای شرکت در این مسابقه پرسیدم این بود که مگر من چه چیزی کمتر از دیگر کارآفرینان و افراد تاثیرگذار دارم که نباید شرکت کنم؟ همین دلیل باعث شد تا در آن شرکت کنم.»

رجبلو معتقد است این حق معلولان نیست که تمام عمر خود را گوشه خانه بگذرانند. او در مورد تاثیری که موفقیت در این رویداد و راهیابی به مرحله پایانی روی زندگی شخصی‌، توانیتو و جامعه معلولان خواهد گذاشت به پیوست گفت: «اگر من در این مسابقه موفق شوم؛ برای جامعه معلولان تاثیر مثبتی خواهد داشت؛ چرا که جامعه افراد معلول را راحت‌تر قبول خواهد کرد و من هم راحت‌تر می‌توانم برای حقوق معلولان بجنگم و به نتیجه برسم.» او تاکید کرد: «این موضوع می‌تواند در زندگی شخصی من هم تاثیرگذار باشد به این دلیل که جامعه درک خواهد کرد حتی شخصی با درجه معلولیت من هم می‌تواند محکم، قابل اتکا و حتی متاهل و مثبت باشد.»

وحید رجبلو، خودش و استارت‌آپ توانیتو را عامل اصلی موفقیت در این رویداد می‌داند. او در این باره توضیح داد: «من فکر می‌کنم که دو استارت‌آپ دارم. استارت‌آپ اول خودم هستم که وحید رجبلو را به زندگی برگرداندم و خودم را باور کردم و پس از آن خانواده و مردم جامعه نیز من را باور کردند و به من فرصت دادند. استارت‌آپ دومم نیز توانیتو بود که امکان ارائه خدمات به افرادی با مشکلات خاص را فراهم می‌کند.»

رجبلو با اعلام اینکه از موفقیتش در مرحله ابتدایی این رویداد مطمئن بوده گفت: «زمانی که تصمیم گرفتم تا در این رقابت شرکت کنم با تمام توان آمدم و تمام جزئیات آن را به دقت مطالعه کردم و طبق استاندارد‌های این سازمان جلو رفتم. به این فرصت به عنوان تیری در تاریکی نگاه نکردم و مطمئن بودم موفق می‌شوم.»

اهداف جهانی

بنیان‌گذار استارت‌آپ توانیتو در پاسخ به این سوال که اگر جزو ۱۰ جوان برتر قرار بگیرید چه برنامه‌ای خواهید داشت، گفت: «نمی‌دانم پس از آن باز هم رقابتی هست یا نه اما قطعا این انتخاب صدای من را به دنیا خواهد رساند و آن موقع من دو هدف خواهم داشت. یکی اینکه تلاش می‌کنم تا توجه جهانی را برای حمایت از معلولان داخل کشور جلب کنم، دو اینکه فعالیت خودم را به حمایت از افراد دارای معلولیت در دنیا گسترش می‌دهم.»

وحید رجبلو در مورد سایر رقبای خود در این مرحله توضیح داد: «با رقبایم در همین حد آشنا هستم که می‌دانم تمامشان مدارک تحصیلی در دانشگاه‌‌های معروف کشور خودشان دارند. چند تا از رقابای من از کشور‌های همسایه مثل ترکیه و هند هستند. برخی از آن‌ها برای بهداشت و پاک‌سازی اقیانوس‌ها و آزادسازی زندانیان تلاش کردند و امیدوارم بتوانم در کنار این عزیزان رای لازم را کسب کنم.»

وحید رجبلو پلتفرم آنلاین توانیتو را به عنوان پل ارتباطی میان توان‌جویان و خدمات‌رسانان تاسیس کرده است. در طول ۳ سال از زمان راه‌اندازی این پلتفرم، او توانسته ۱۷ شغل مستقیم و حدود هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کند. توانیتو اکنون نزدیک به یک هزار خدمات‌دهنده فعال دارد که در حوزه‌های سلامت، پزشکی، توانبخشی، آموزش و خدمات عمومی به شهروندان ایرانی از طریق این پلتفرم سرویس‌دهی می‌کنند. همچنین بیش از ۱۴ هزار شهروند دارای معلولیت و بدون معلولیت از خدمات آنلاین توانیتو استفاده می‌کنند.

بنیان‌گذار توانیتو، اکنون در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی کارزاری به راه انداخته و راه‌های شرکت در رای‌گیری این رویداد را با مخاطبان خود به اشتراک گذاشته است. او از مردم ایران دعوت می‌کند تا در این مسیر همراه او باشند و با رای خود از وحید رجبلو به‌عنوان اولین نماینده ایرانی در این رویداد حمایت کنند.

برای حمایت از وحید رجبلو کافی است سری به حساب او در اینستاگرام بزنید و با رای خود از او حمایت کنید تا بتواند به‌عنوان اولین نماینده ایران،‌ در جمع ۱۰ جوان شایسته و تاثیرگذار دنیا قرار گیرد. این رای‌گیری تا دوز دوشنبه ۲ تیر ادامه دارد.

http://pvst.ir/849
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو