skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مشکل فعال‌سازی سیم‌کارت‌های طرح سرپرست خانوار کجاست

میثم قاسمی تحریریه

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

مدیرکل پست استان تهران می‌گوید به صورت روزانه، اطلاعات سیم‌کارت‌هایی که به شهروندان تحویل داده شده است را به اپراتورها اعلام می‌کند و فعال نشدن سیم‌کارت‌ها در طرح سیم‌کارت رایگان سرپرستان خانوار، برعهده اپراتورهای تلفن همراه است.

به گزارش پیوست، در حالی که برخی از شهروندان اعلام می‌کنند پس از ثبت‌نام در طرح دریافت سیم‌کارت رایگان سرپرست‌های خانوار، همچنان سیم‌کارت خود را دریافت نکرده یا سیم‌کارت دریافتی، فعال نشده است، مدیرکل پست استان تهران می‌گوید در زمینه دریافت نکردن سیم‌کارت، ممکن است ایرادی به شرکت پست وارد باشد؛ اما این شرکت اطلاعات سیم‌کارت‌های تحویل شده را به صورت روزانه در اختیار اپراتورها قرار می‌دهد تا در زمینه فعال‌سازی آنها اقدام شود.

روز گذشته (۱۴ اردیبهشت) همراه اول اعلام کرد به منظور پیگیری دریافت و فعال‌سازی سیم‌کارت‌های سرپرستان خانوار، سامانه‌ای را طراحی کرده است و شهروندان می‌توانند با مراجعه به این صفحه، مشکل خود را ثبت کنند.

پیگیری می‌شود

به دنبال شیوع ویروس کرونا و وارد شدن زیان اقتصادی به خانواده‌ها، دولت اعلام کرد آن دسته از سرپرستان خانوار که خواهان دریافت وام یک‌میلیون تومانی هستند، از تلفن همراهی که سیم‌کارت آن به نام سرپرست خانوار است، کد ملی خود را به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند. اما مشکل زمانی خود را نشان داد که برخی از سرپرستان خانوار، سیم‌کارت مورد استفاده‌شان به نام خودشان نبود. به منظور رفع این مشکل، اپراتورهای تلفن همراه اعلام کردند سیم‌کارت رایگان در اختیار سرپرستان خانوار قرار می‌دهند. این موضوع باعث شد بسیاری از افراد با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی در سراسر کشور، خواستار دریافت سیم‌کارت رایگان یا تغییر مالکیت سیم‌کارت خود شوند.

ازدحام مردم در دفاتر خدمات ارتباطی که می‌توانست انتقال ویروس کرونا را تشدید کند، با انتقاد بسیاری مواجه شد و در ادامه وزیر ارتباطات خواستار تغییر مدل ثبت‌نام سیم‌کارت شد و سرانجام رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد برای جلوگیری از تجمع مردم در دفاتر خدمات ارتباطی تا دو هفته آینده (از اول اردیبهشت) افراد می‌توانند به صورت آنلاین برای دریافت سیم‌کارت اقدام کنند و احراز هویت آنها نیز از طریق پست و در زمان تحویل سیم‌کارت انجام می‌شود. اما با گذشت دو هفته از آغاز اجرای این طرح، برخی از شهروندان اعلام می‌کنند یا سیم‌کارت درخواستی را دریافت نکرده‌اند یا سیم‌کارتشان همچنان غیر فعال است.

در همین زمینه همراه اول اعلام کرده است به منظور پیگیری دریافت و فعال‌سازی این سیم‌کارت‌ها، سامانه‌ای را طراحی کرده و شهروندان می‌توانند با مراجعه به صفحه «پیگیری خرید سیم‌کارت» مشکل خود را ثبت کنند.

صفحه ویژه پیگیری سیم‌کارت‌ها در سایت همراه اول

همراه اول اعلام کرده است که تأخیر در فعال‌سازی این سیم‌کارت‌ها به دلیل طی شدن روند کاری قانونی است. براساس این روند پس از ارسال سیم‌کارت‌های رایگان سرپرست خانوار توسط شرکت پست و با توجه به اینکه به لحاظ قانونی و برای جلوگیری از تخلفات و سوء استفاده‌های احتمالی، اپراتور باید منتظر دریافت تأییدیه احراز هویت و وصول سیم‌کارت به دست شخص ثبت نام کننده از جانب شرکت پست باشد و سپس سیم‌کارت را فعال سیم‌کارت‌ کند.

همراه اول اعلام کرده است با راه‌اندازی این سامانه، اپراتور موارد دریافتی را به شرکت پست برای تسریع در اعلام وضعیت ارسال و پس از دریافت تأییدیه نسبت به فعال‌سازی آن‌ها اقدام خواهد کرد.

ایرانسل نیز با اعلام این نکته که مشکل پیش آمده از سمت این اپراتور نیست و به روند کاری شرکت پست مربوط است، از شهروندان خواست در صورت وجود مشکل در فعال‌سازی سیم‌کارت‌هایشان با پشتیبانی این شرکت تماس بگیرند. به گفته این اپراتور، برخی از شهروندان به گمان این‌که سیم‌کارت ایرانسلی به نامشان نیست، درخواست دریافت سیم‌کارت کرده‌اند؛ اما چون قبلاً سیم‌کارت به نامشان در شبکه ایرانسل وجود داشته، سیم‌کارت جدیدی دریافت نکرده‌اند. ایرانسل اعلام می‌کند که شهروندان برای آگاهی از وجود سیم‌کارتی به نام خودشان در شبکه اپراتور دوم، می‌توانند از اپلیکیشن «ایرانسل من» استفاده کنند.

پیگیری کنید

در حالی که همراه اول می‌گوید به محض دریافت تأییدیه تحویل سیم‌کارت از سوی شرکت پست، سیم‌کارت را فعال می‌کنند، مهدی مقصودی، مدیرکل پست استان تهران می‌گوید این اطلاعات به صورت روزانه به اپراتورها تحویل می‌شود.

مقصودی در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد از ابتدای این طرح تا پایان روز ۱۴ اردیبهشت ۸۰۰ هزار سیم‌کارت برای مردم ارسال شده است، گفت: «از همان ابتدا اعلام کردیم سیم‌کارت‌هایی که اپراتورها به پست تحویل می‌دهند را ۲۴ ساعت بعد در تهران به دست مردم می‌رسانیم. این زمان برای مراکز شهرستان‌ها ۴۸ ساعت و برای روستاها ۷۲ ساعت خواهد بود.»

به گفته او نقص آدرس یا اشتباه بودن آن می‌تواند منجر به برگشت خوردن مرسوله شود. همچنین از آنجا که اپراتورها تأکید کرده‌اند سیم‌کارت پس از رؤیت کارت ملی افراد تحویل شود، چنانچه کارت ملی در دسترس نباشد، سیم‌کارت تحویل داده نمی‌شود.

مقصودی گفت: «بسته‌ای که اپراتورها به ما تحویل می‌دهند شامل یک سیم‌کارت و دو برگه سند است که یکی از آنها به مشتری تحویل داده می‌شود و برگه دوم پس از امضا به مرکز پستی برگشته و در نهایت به اپراتور تحویل می‌شود.»

صفحه ویژه پیگیری مرسولات در سایت پست

مدیر کل پست استان تهران تأکید کرد به منظور تسریع کار، بارکد بسته‌ها در قالب یک فایل به صورت روزانه به اپراتورها داده می‌شود و در فرصت‌های بعدی، سند امضا شده به آنها داده خواهد شد.

او اعلام کرد شهروندانی که در طرح دریافت سیم‌کارت سرپرست خانوار ثبت‌نام کرده‌اند به منظور پیگیری مرسوله خود می‌توانند با مراجعه به صفحه پیگیری مرسولات در سایت پست و انتخاب سیم‌کارت، کد ملی خود را وارد کنند و به صورت لحظه‌ای از روند امور مطلع شوند.

همچنین در صورت تمایل می‌توانید گزارش پیوست از نظرات کاربران در خصوص مشکلات ارسال و فعال سازی سیم کارت‌های طرح سرپرست خانوار را در مطلب « کاربران همچنان از فعال نشدن سیم‌کارت‌های طرح سرپرست خانوار، شکایت دارند » مشاهده کنید.

http://pvst.ir/7x3
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  11 نظر

  1. با سلام
   احتراما
   این مطالب که در این گزارش خوانده شده بی پایه واساس است هیچ کدام صحت ندارد در تاریخ ۹۹/۲/۱ثبت نام کردم نه تنها ۴۸ ساعته بدستم نرسید بلکه ۹ روز طول کشید در تاریخ ۹۹/۲/۹ سیم کارت غیر فعال ارسال شد با نود نه نود تماس گرفتم گفتند ۲۴ سالت دیگر فعال میشود با گذشت ۱۶ روز از تاریخ ثبت نام و چند بار تماس هر دفعه به ۲۴ ساعت بعد پاس میدهند وارد بخش پیگیری عنوان شده میرویم مینویسد اطلاعات شما پس تایید و صحت تحویل سیم کارت فعال میشود در صورتی که هرروز همین پیغام داده میشود این تجربه شخص بنده است که با گذشت ۱۶ روز همراه اول هر روز به بهانه های مختلف دروغ تحویل مردم می دهد و بلاتکلیف مانده ایم و شما دوروغ های آقایان را که این گونه ادبیات در این روزها برای تفره رفتن از زیر بار مسئولیت در مسئولینی که حقوق و مزایای خود را از سرمایه ملی دریافت میکنند و میلی رفتار می کنند را منتشر می کنید ولی واقعیت امر را بعنوان یک رسانه به گوش مردم نمی رسانید. با تشکر

  2. مطلب منتشر شده واقعیت ندارد و موئید این مطلب است که با نوشتن چنین حرفهایی قصد دارید از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنید.نه پست به موقع سیم کارت ها را میرساند نه همراه اول فعال میکند.حقیقت را بگوئید و با اعتماد مردم بازی نکنید

  3. اکنون ایرانسل همان روز دریافت سیم کارتد فعاش می کند . مشکل همراه اول کجاست آیا چون دولتی است کارکنانش کم کاری می کنند ؟!!!!!.

  4. من از ایرانسل سیم کارت گرفتم حدود ۱۰ روز طول کشید تا به دستم رسید و الان ۱۲ روزه که هنوز فعال نشده دو بار موفق شدم با شماره ی ۰۹۳۶۶۰۰۰۰۰۰ تماس گرفتم هربار گفتن تا ۴۸ ساعت دیگه. الان چند روزه همش زنگ میزنم حدود ۸ دقیقه یا بیشتر پشت خطم واگه قطع نکنم شاید تا یک ساعت هم طول بکشه. دیگه ادم کلافه میشه اینقدر صدای ضبط شده پشت سر هم حرف میزنه از خدمات ایرانسل میگه و همش به فاصله ی یک دقیقه حرفهاش رو تکرار میکنه.

  5. بنده برای خواهر سالخورده و مریض و تنهای خود به خواطر وام کرونائی تقاضای سیم کارت رایگان همراه اول نمودم که بعد از چند روز و منتظر ماندن مجبور شدیم خواهرم را با
   زحمت فراوان به اداره پست محل ببریم آنجا پس از کلی انتظار در صف و نوبت طی تشریفات خاص تحویل سیم کارت آنرا با کلی منت تحویل ایشان دادند و فرمودند فردای آنروز سیم کارت فعال می شود ولی با گذشت هشت روز وتماس با هیولای انتظار
   تلفنی نود و نود و قول اپراتور برای فعال شدن این سیم کارت طلسم شده پس از اظهار بدون غلط کد شانزده رقمی و کد ملی خوشحال و امیدار به وصل شدن آن به شبکه وارسال فوری پیامک به ۶۳۶۹ برای برخورداری وام به منزل برگشتیم ولی با گذشت چهار
   روز هیچ خبری از فعال شدن سیم کارت که نشده اعصابمان نیز بهم ریخته از این انتظار
   خواهشمند است این مطلب را که مشکل خیلی از افراد سالمند وتنها می باشد به اطلاع
   وزیر محترم ارتباطات در این عصر سرعت و تکنولوژی برسانید. والسلام

  6. ببخشید منظور بنده هشت روز بعد از تحویل سیم کارت از اداره پست و چهار روز بعداز
   مراجعه به یکی از دفاتر خدمات همراه اول و راهنمائی آنها برای تماس با نود و نه نود بود
   و تنها راه حل را تماس با این شماره پیشنهاد نمودند که آنهم میسر واقع نشده وما همچنان
   در انتظار فعال شدن این سیم کارت اهدائی می باشیم!!

  7. سلام ،خدا قوت.به نظرم اگر بجای دریافت رایگان همان موقع ثبت نام مبلغی دریافت میشد اینقدر عذاب نمیکشیدیم و منتی سرمون نمیزاشتن.سیم کارتی که نزدیک به دوهفته طول بکشه فعال بشه و بعد از فعال شدن دوسه روزش یک دفعه غیر فعال بشه و بگن این شماره در سیستم ثبت نشده به چه دردی میخوره.آقاجان پولتونو بگیرید مردمو آزار ندید.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو