skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

براساس داده‌کاوی‌های نقشه و مسیریاب نشان

کرونا، سفرهای نوروزی را ۷۱ درصد کاهش داد

تحریریه پیوست

۲۵ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

براساس داده‌کاوی‌های نقشه و مسیریاب نشان، مسافرت‌های نوروز ۹۹ نسبت به نوروز ۹۸ با کاهشی ۷۱ درصدی در کل کشور مواجه بوده‌ است. نشان براساس تحلیل سفرهای بیش از ۴ میلیون کاربر به این جمع‌بندی رسیده است.

براساس داده‌های منتشر شده  از سوی نقشه و مسیرباب نشان، ۲۵ اسفند روز اوج مسافرت‌ها بوده و نسبت به سال گذشته، سفرهای بین‌شهری تنها ۳۶ درصد کاهش یافته‌اند. اما از طرفی می‌توان دید که پس از ورود به سال ۹۹ و نزدیک شدن به نیمه دوم تعطیلات، سفرها کمتر و کمتر می‌شوند؛ به گونه‌ای که در روز ۱۳ فروردین، حجم سفرهای بین‌شهری ۸۴ درصد کمتر از سال گذشته بوده است.

موج دوم کاهش سفرها از هشتم فروردین آغاز شده است. این درست زمانی است که برای اولین بار طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مطرح و محدودیت‌های شدیدی برای ترددهای غیرضروری وضع شد. از سوی دیگر روز ۱۳ فروردین، کم‌سفرترین روز در جاده‌های کشور بوده است. به نظر می‌رسد دلیل این موضوع نیز ارتباط مستقیمی با تشدید محدودیت‌ها و اعمال جریمه ۵۰۰ هزار تومانی داشته است.

بررسی سفرهای بین شهری برای سنجش میزان کاهش سفرهای نوروزی ۹۹ از ۲۳ اسفند سال گذشته توسط تیم داده‌کاوی نشان آغاز شده و داده‌کاوی‌های اپلیکیشن نشان کاهش ۷۱ درصدی میانگین سفرهای بین شهری را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

بررسی شلوغ‌ترین و خلوت‌ترین شریان‌های اصلی کشور در ۹ محور اصلی در بازه‌ زمانی ۲۳ اسفند تا ۱۶  فروردین نشان می‌دهد که محور اصفهان-یزد با ۸۹ درصد کاهش ترافیک، کرج-چالوس با ۸۸ درصد کاهش ترافیک، اصفهان-شیراز با ۸۶ درصد کاهش، ۳ محوری بوده‌اند که بیشترین کاهش ترافیک را به نسبت تعطیلات سال گذشته تجربه کردند.

بررسی سفرهای بین شهری برای سنجش میزان کاهش سفرهای نوروزی ۹۹ از ۲۳ اسفند سال گذشته توسط تیم داده‌کاوی نشان آغاز شده است
بررسی سفرهای بین شهری برای سنجش میزان کاهش سفرهای نوروزی ۹۹ از ۲۳ اسفند سال گذشته توسط تیم داده‌کاوی نشان آغاز شده است.

از سوی دیگر، محور تهران-همدان فقط ۵۹ درصد کاهش ترافیک داشته است و شلوغ‌ترین جاده کشور در این دوران لقب گرفته است.  این احتمال مطرح است که انتشار آمارهای تفکیک شده‌ی استانی از سوی وزارت بهداشت و وجود آمار کم از مبتلایان به کرونا در همدان، باعث شلوغی بیشتر در جاده‌ی این استان و سوق یافتن مسافرت‌ها به همدان شده باشد.

گزارش ها و نمودارها و داده های بیشتر از نقشه و مسیریاب نشان را از اینجا دانلود کنید

جایگاه‌های سوخت، شلوغ‌ترین مکان‌ها

نقشه و مسیریاب نشان در بخش دیگر گزارش خود، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را در ۸ شهر بزرگ ایران بررسی کرده است. این بررسی شامل میزان گستردگی حضور مردم در محل‌هایی مانند بانک، ایستگاه اتوبوس، داروخانه، پمپ‌بنزین، بیمارستان، مساجد، مراکز دولتی محلی، پارک و سوپرمارکت‌ها می‌شود.

بر همین اساس، میزان مراجعه به این مراکز در بازه زمانی ۲۰ اسفندماه تا ۲۰ فروردین روی نمودار آمده و میزان کاهش آن نسبت به میانگین مراجعه بهمن ماه که مردم زندگی عادی خود را داشتند محاسبه شده است.

تعداد مراجعه کاربران نشان به پمپ بنزین‌ها تنها ۴۹ درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر به علت شیوع کرونا، مساجد ۷۹ درصد کاهش مراجعه داشته‌اند.

بر اساس این اطلاعات، مراجعه به جایگاه‌های سوخت در سراسر ایران، کمترین کاهش را داشته است. تعداد مراجعه کاربران نشان به پمپ بنزین‌ها تنها ۴۹ درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر به علت شیوع کرونا، مساجد ۷۹ درصد کاهش مراجعه داشته‌اند.

در شهر تهران رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها با ۶۳ درصد کاهش مراجعه خلوت‌ترین نقاط شهر بودند و مراکز خدمات درمانی با ۴۶ درصد کاهش شلوغ‌ترین نقاط شهر تهران بوده است.

در همان روزهای ابتدایی گسترش ویروس کرونا، نقشه و مسیریاب بلد نیز آماری را از ۱۰۰ نقطه پرتردد کاربران در روزهای ۲۰ تا ۲۲ اسفند ماه منتشر کرد که نشان می‌داد بیش از ۵۰  نقطه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها اختصاص دارد.

گزارش تردد گوگل مپس برای کشورهایی که تحریم نیستند

جواد عامل، مدیرعامل نقشه و مسیریاب نشان هدف از انتشار این گزارش گفت: «اولین تلاش ما برای مقابله با کرونا، ارائه لایه‌ آنلاین محل‌های پرتردد روی نقشه‌ نشان بود تا افراد بتوانند محل‌های پرخطر و شلوغ را تشخیص دهند.»

او پیش‌تر درباره این قابلیت به پیوست گفته بود: «در این قابلیت دو لایه مختلف وجود دارد، یک لایه محل‌های پرتردد یک ساعت اخیر را نشان می‌دهد که با دو رنگ زرد و نارنجی مشخص شده که نواحی نارنجی تردد بیشتری را نسبت به نواحی زد نشان می‌دهد و داده دیگر مربوط به ۲۴ ساعت گذشته است که پراکندگی بیشتری دارد و با رنگ بنفش مشخص شده است.»

پس از آن نقشه و مسیریاب «بلد» نیز اعلام کرد برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، مناطق پرتردد تهران در روزهای اخیر را روی نقشه خود نمایش داده است.

به گفته عامل، گوگل‌مپس در روزهای گذشته گزارشی از روند رشد یا کاهش تردد در برخی مکان‌ها را برای بیش از ۱۳۰ کشور دنیا منتشر کرد که ایران به دلیل تحریم در بین این کشورها جایی نداشت. او در ادامه درباره گزارش گوگل گفت: «در گزارش گوگل روندهای کلی هر کشور در کنار گزارش جزیی و تفکیکی شهر به شهر ارائه شده بود. بر همین اساس ما هم در کنار گزارش کلی سفرهای نوروزی، روندهای مراجعه کاربران به مکان‌های مختلف شهری در این مدت را هم گنجاندیم و جزییات و ایده‌های متفاوت‌تری را هم ارائه دادیم.»

مدیرعامل نقشه و مسیریاب نشان، درباره چگونگی به دست آمدن نتایج، و قابل استناد بودن آمارهای ارائه شده از سوی این مسیریاب نیز گفت: «مبدا و مقصد انتخابی کاربر، مهم‌ترین داده‌ای است که در اختیار یک مسیریاب قرار دارد. از سوی دیگر داده‌های مربوط به جستجو، به ما نشان می‌دهد که کاربران بیشتر به دنبال چه مواردی روی نقشه هستند. همچنین ما اخیرا به کاربران امکان داده‌ایم تا مکان‌های پرتردد را گزارش کنند. ترکیب این داده‌‌ها و تحلیل روندها به ما کمک کرد تا اولین نقشه‌ای باشیم که نواحی پرتردد شهر را با داده‌کاوی و مشارکت کاربران‌ خود ارائه می‌کنیم. ضمن آن‌که تنها نقشه‌ای هستیم که این محل‌ها را به صورت آنلاین و هر ساعت به روز می‌کنیم. در گزارش جدید خود نیز خروجی همین سرویس را برای پیدا کردن روند‌ها به کار گرفتیم.»

مدیرعامل اپلیکیشن نشان در پایان اعلام کرد کمتر از ۱۰ درصد کاربران نشان وارد حساب کاربری می‌شوند و بیش از ۹۰ درصد کاربران به شکل کاملا ناشناس از سیستم استفاده می‌کنند.

http://pvst.ir/7rw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو