skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مسیریاب‌های نشان و بلد برای مقابله با کرونا به‌روز رسانی شدند

نسیم سلطان‌بیگی نویسنده میهمان

۲۵ اسفند ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

اپلیکیشن‌های نقشه و مسیریاب نشان و بلد برای مقابله با گسترش ویروس کرونا قابلیت‌های جدیدی را به اپلیکیشن‌های خود اضافه کردند. اپلیکیشن «نشان» با داده‌کاوی، نواحی پرتردد عابران پیاده در شهرها را در اختیار کاربرانش قرار داده که با استفاده آن بتوانند از رفت و آمد در محل‌هایی که تجمع انسانی و امکان بیشتر گسترش ویروس کرونا وجود دارد دوری کنند. این داده‌ها نشان می‌دهد گرچه در روزهای ابتدایی ویروس کرونا حضور شهروندان در سطح شهر کمتر شده بود؛ اما در روزهای اخیر ترددهای بیشتری از سوی مردم در شهر صورت گرفته که در این بین بازارها، میادین میوه‌وتره‌بار، داروخانه‌ها و مراکز درمانی جز مناطق پرتردد محسوب می‌شوند. از سوی دیگر اپلیکیشن «بلد» نیز با توجه به اعلام کاهش شدید ذخایر خونی از سوی سازمان انتقال خون کشور، در باندل‌های صفحه اول خود امکان نمایش همه مرکز اهدای خون را برای پیدا کردن نزدیکترین مرکز فراهم کرده است.

به گزارش پیوست، گسترش بیماری کرونا سبب شده که کسب‌وکارهای بسیاری تمرکز خود را روی پیدا کردن راه‌حل‌های برای مقابله با آن قرار دهند. اپلیکیشن‌های نقشه و مسیریاب یکی از این کسب‌وکارها هستند که این روزها قابلیت‌هایی را برای مقابله با ویروس کرونا به اپلیکیشن‌های خود اضافه کردند. قابلیت جدید اپلیکیشن «نشان» مکان‌های پرتردد افراد پیاده را نشان می‌دهد و در این قابلیت دو لایه مختلف وجود دارد. یک لایه محل‌های پرتردد یک ساعت اخیر را نشان می‌دهد که با دو رنگ زرد و نارنجی مشخص شده که نواحی نارنجی تردد بیشتری را نسبت به نواحی زد نشان می‌دهد و داده دیگر مربوط به ۲۴ ساعت گذشته است که پراکندگی بیشتری دارد و با رنگ بنفش مشخص شده است. 

جواد عامل، مدیرعامل اپلیکیشن نشان در پاسخ به این سوال پیوست که با توجه به داده‌کاوی آنها تجمع‌های انسانی بیشتر در چه مناطقی است گفت: «اگر شما در نیمه شب نقشه را باز کنید رنگ‌های بنفش همه جای نقشه است و نشان می‌دهد در روز گذشته افراد در چه مناطقی تردد داشتند. با این حال، به عنوان مثال محدوده حافظ و جمهوری و بازارهای موبایل و چهارراه استانبول در تهران ترددهای زیادی رخ می‌دهد.»

مسیریاب نشان با کمک داده‌کاوی محل‌های پرتردد در نقشه را نشان می‌دهد تا از این طریق کاربران از مکان‌های پرتردد که امکان شیوع بیماری کرونا در آنها بیشتر وجود دارد عبور نکنند.

براساس داده‌های اپلیکیشن نشان، در دو روز پنجشنبه ۲۲ و شنبه ۲۴ اسفند شهر با پیک جمعیتی روبرو بوده و مردم بار دیگر به خیابان برگشتند و ترددها بیشتر شده است که به نظر می‌رسد این موضوع با توجه به پایان روزهای سال ۱۳۹۸ رخ داده باشد. به گفته مدیرعامل نشان، امروز هم روز شلوغی بوده است.

عامل در ادامه درباره این قابلیت که با نام «نواحی پرتردد» برای کابران قابل دسترسی است گفت: «ما به مردم تاکید کردیم که تا جای ممکن از خانه خارج نشوند اما به هر حال برخی مشاغل وجود دارد که افراد ناچارند برای رفتن به محل کار از خانه خارج شوند و در این صورت می‌توانند از نقشه نشان استفاده کنند و از مکان‌های پرتردد که امکان شیوع بیماری کرونا در آنها بیشتر وجود دارد عبور نکنند.»

عامل در پاسخ به سوال دیگری درباره چگونگی دستیابی به این اطلاعات گفت: «داده‌های ما از کاربران داده سرعت است و مسیریاب‌ها از این داده برای تخمین ترافیک استفاده می‌کنند. با این حال کاربران در زمان‌های غیر رانندگی نیز از نقشه استفاده می‌کنند. برای تخمین ترافیک درست مهم است الگو سرعت و داده کاربران نقشه شناخت شده و برای تخمین درست ترافیک شهری کنار گذاشته شوند. .این داده‌ها را با کشف برخی الگوها به طور مستمر پایش می‌کنیم و کنار می‌گذاشتیم.» او در ادامه اعلام می‌کند: «از سه هفته پیش تصمیم گرفتیم برنامه‌های عادی نوروزی را از برنامه‌کاری خارج کنیم و روی کارهای متمرکز شویم که می‌تواند در شرایط گسترش بیماری کرونا به مردم کمک کند. یکی از ایده‌ها همین قابلیت جدیدی است که به اپلیکیشن اضافه شده و ما برای انجام آن از داده‌هایی که پیش‌تر کنار می‌گذاشتیم استفاده کردیم.»

به گفته او داده‌هایی که برای تخمین ترافیک باعث ایجاد اختلال در تخمین درست می‌شدند برای این قابلیت جدید داده‌های درستی محسوب می‌شدند و می‌توانستند به آنها کمک کنند و تیم فنی نشان شروع به تحلیل این داده‌ها کردند.

عامل در ادامه از وجود برخی اشکالات در این داده‌ها خبر داد و گفت: «به عنوان مثال پارک‌های داخل مجتمع‌های مسکونی هم به عنوان یکی از این داده‌ها محسوب می‌شد که در تحلیل‌های ما این داده‌ها حذف شدند. از سوی دیگر داده‌های مبدا و مقصد کاربران هم به تحلیل این داده‌ها اضافه شد و مجموع این دو داده کمک بزرگی برای راه‌اندازی قابلیت جدید نشان بودند.»

او تاکید کرد که اپلیکیشن نشان به جمع‌سپاری وابسته است و آنها هفته گذشته از کاربرانشان خواستند اگر نقاط پرترددی را مشاهده کردند به آنها گزارش دهند و این موضوع برای تصحیح داده‌ها به تیم نشان کمک زیادی کرده است.

مدیرعامل نشان این داده‌ها را به نسبت داده‌های ترافیکی کم‌تراکم‌تر  دانست و در توضیح بیشتر این موضوع گفت: «داده‌های ترافیکی نشان هر سه دقیقه یک بار به روز می‌شوند و کاربران نشان به اندازه کافی در خیابان‌ها هستند و ما هر سه دقیقه می‌توانیم یک مدل جدید را از ترافیک به روز رسانی کنیم و داده اصلی ما هم همین داده است. اما در این قابلیت جدید و به دلیل شرایط خاص این دوره زمان ما داده‌هایی که به نوعی اختلال در داده اصلی محسوب می‌شوند را مورد بررسی قرار دادیم که طبیعتا نسبت به داده اصلی تعداد کمتری دارند و به همین دلیل هم خالی یا خلوت هستند و برای بازه یک ساعته مورد بررسی قرار می‌گیرند.» او در ادامه اعلام کرد علت اینکه بازه زمانی را گسترش می‌دهند این است که بتوانند داده را تعمیم دهند و بگویند در این بازه افراد زیادی در این منطقه راه رفتند.

براساس داده‌کاوی نشان بازارها، مراکز خرید، میادین میوه و تره‌بار، اطراف داروخانه‌ها و برخی از مراکز درمانی و همچنین برخی ادارات دولتی جز مناطق پرتردد چند روز اخیر بوده‌اند.

داده‌های اپلیکیشن نشان، بیانگر این موضوع است که بازارها، مراکز خرید، میادین میوه و تره‌بار، اطراف داروخانه‌ها و برخی از مراکز درمانی و همچنین برخی ادارات دولتی پر ارباب رجوع در ساعت‌های کاری، جز محل‌های پرتردد محسوب می‌شوند. عامل درباره میزان تردد و تفاوت این مکان‌ها در روزهای اخیر به پیوست گفت:‌ «تردد شبیه به آن چیزی که به عنوان تردد شب عید انتظار داریم نیست اما در همین شرایط بازارهای همچنان محل توجه هستند. در دو سه روز اخیر تعداد مراجعه به مراکز معاینه فنی کاهش پیدا کرده اما پیش از آن، مراکز معاینه فنی جز محل‌های شلوغ محسوب می‌شدند. ورودی ساختمان‌های اداری و دولتی به طور طبیعی رفت‌وآمد بیشتری از مردم را شاهد است.»

براساس تحلیل داده‌های اپلیکیشن نشان در روزهای اخیر، تقاطع حافظ و جمهوری از محل‌های پرتردد همیشگی است که بازار چارسو نیز در این محل قرار داد. همچنین، سمت شمال میدان امام خمینی و حوالی میدان امام حسین و میدان انقلاب جز مکان‌های پرتردد هستند. در روزهای گذشته ترمینال‌های ۲ و ۴ فرودگاه مهرآباد هم جز مکان‌های پرتردد بودند که در دو روز اخیر کاهش پیدا کرده است.

در همین زمینه مسیریاب بلد نیز از اضافه شدن قابلیت‌های جدید به برنامه خود خبر داده است.  روابط عمومی اپلیکیشن «بلد» اعلام کرده گسترش ویروس کرونا باعث کاهش اهدای خون در اسفندماه شده و این اپلیکیشن برای کمک به رفع نگرانی‌ها درباره این موضوع، در نرم‌افزار خود امکانی فراهم کرده تا با جست‌وجوی کلمه اهدای خون، همه مراکز فعال در شهرها نمایش و مسیریابی به آن‌ها تسهیل شود. همچنین این مسیریاب نیز ابتدای هفته جاری در گزارشی اعلام کرده بود که از میان ۱۰۰ نقطه پرتردد کاربران در روزهای ۲۰ تا ۲۲ اسفند ماه، بیش از ۵۰ نقطه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها اختصاص دارد.

به نظر می‌رسد در روزهای اخیر ترددهای بیشتری در شهر رخ می‌دهد و هشتگ در خانه بمانیم این روزها نتوانسته مانند هفته گذشته مردم را خانه‌نشین و از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری کند.

 

http://pvst.ir/7mq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو