skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فعالان حوزه لندتک:

رگولاتوری اصلی‌ترین مانع در مسیر فعالیت لندتک‌هاست

۱۲ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

لندتک‌ها

فعالان حوزه لندتک، قانون‌گذاری را مهم‌ترین مانع در مسیر آن می‌دانند و باور دارند حمایت رگولاتور نیاز اساسی برای رشد این بازار است.

به گزارش پیوست، علیرضا هوشمند، عضو هیئت‌مدیره و رئیس کمیسیون لندتک انجمن فین‌تک در پنل «لندتک، پیشران بهبود فراگیری مالی در مسیر توسعه ظرفیت‌های اقتصاد دیجیتال» که در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ برگزار شد، دسترسی کاربران ایرانی به فراگیری مالی غیربانکی را نسبت به فراگیری مالی بانکی کمتر دانست و گفت: سهم بازار لندتک در جهان ۶۰۰ میلیارد دلار است. در ایران با اینکه بیش از ۸۵ درصد جمعیت ایران دسترسی به خدمات و فراگیری بانکی از جمله پرداخت از حساب را دارند اما دسترسی به فراگیری مالی غیر بانکی خیلی کم است و میزان وامی که توسط لندک‌ها به ایران اعطا می‌شود نزدیک به نیم درصد از تسهیلات خردی است که در شبکه بانکی اعطا می‌شود.

به گفته هوشمند لندتک‌ها موانع دسترسی در خدمات مالی بانک‌ها را کاهش می‌دهند و در مناطق کمتر توسعه یافته و توسعه نیافته، به دلیل دسترسی کمتر مردم به خدمات بانکی ۲۰ درصد از شبکه بانکی وام و اعتبار بیشتری اعطا کرده‌اند.

هوشمند مهم‌ترین مانع لندتک‌ها را بحث قانون‌گذاری و نرخ بهره‌وری دستوری می‌داند. او در این باره گفت: باید جایگاه لندتک‌ها برای توسعه فراگیر مالی نزد رگولاتور این حوزه مورد پذیرش قرار بگیرد چون با این کار ما می‌توانیم دسترسی مردم به خدمات اجتماعی را گسترش بدهیم و هزینه‌ها را کمتر کنیم.

مهدی مومنی، مدیرعامل «ازکی وام»، با مقایسه نسبت تراکنش‌های اعتباری ایران و منطقه گفت: عدد نسبت تراکنش‌های اعتباری در ایران زیر ۲ درصد بوده و ما کلا مفهوم خرید اعتباری نداشتیم. این در حالی است که در کشورهای منطقه این عدد نزدیک به ۳۵ درصد و در کشورهای توسعه یافته جهان ۷۰ درصد است. در همین سه ماهه فصل بهار کمتر از یک دهم درصد از وامی که در کشور عطا شده از بستر لندتک‌ها گذشته و نمود این است که از کشورهای دیگر عقب هستیم.

او تشکیل شبکه اتصال نهادهای مالی به فروشندگان کالا را از نقش‌های اصلی لندتک‌ها دانست و اضافه کرد: نقشی که لندتک‌ها در این چند سال ایفا کرده‌اند ایجاد شبکه‌ای است که در آن مجموعه‌ای از نهادهای مالی به فروشندگان کالا اتصال پیدا کرده‌اند و فروشندگان کالا قبول کرده‌اند که وام بدهند. با کمک لندتک‌ها یک شبکه اعتباری شکل گرفته است که در آن اعتبار کاربر بررسی شده و یک فروشگاه به واسطه یک پلتفرم پرداخت دیرتر را قبول می‌کند و اجازه می‌دهد پرداخت اعتباری شکل بگیرد.

به گفته مومنی این موضوع باعث افزایش فروش ۳۵ درصدی فروشندگان و افزایش مشتریان وفادار شده و در حدود ۵ سال فعالیت لندتک‌ها در ایران، به ایجاد جی‌ان‌بی ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیاردی منجر شده است.

مدیرعامل ازکی وام دستورالعمل‌های بانک مرکزی و محدودیت‌های وزارت صمت را از اصلی‌ترین موانع لندتک‌ها دانست وگفت: این موضوعات که اج آنها از آذر سال گذشته بود باعث شده چند مجموعه لندتکی دیگر فعالیت نکنند و مجموعه‌های دیگر هم فعالیت‌هایشان را به حواشی‌ای ببرند که رگولاتور بر آن دست نگذارد.

هومن امینی، مدیرعامل «دیجی‌پی» در ادامه از منابع در دسترس کسب‌وکارها گفت: تسهیلات تابع منابع در دسترس است و نظام بانکی باید در نظر بگیرد که چقدر می‌خواهد هزینه کند. اگر منابعی که در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌گیرد باید به آنها آستانه تحمل بدهد که بتوانند با بالا بردن قیمت کالاهایشان امکان خرید اعتباری را فراهم کنند. علاوه بر توجه به کسب‌وکارها و مشتریان، استقرار رگولاتوری و همکاری دو طرفه ضروری است.

به گفته امینی اگر فین‌تک و لندتک را بخشی از راه حل دسترسی افراد به منابع نبینیم، این بازار رشد نمی‌کند و برای این کار نیاز به حمایت رگولاتور و وجود دستورالعمل است.

محمدصادق آزادانی، رئیس کمیسیون لندتک مهم‌ترین چالش لندتک‌ها را نظام تعرفه آنها می‌داند و باور دارد تعرفه لندتک‌ها باید به عنوان یک خدمت متمایز از خدمات بانکی ارائه شود. او در این باره گفت: دستورالعمل بانک مرکزی شفاف نیست و محل ابهام است. اگر قرار است لندک‌ها به فعالیت خود ادامه بدهند طبیعتا یک تصمیم حیاتی وجود دارد.

 

https://pvst.ir/iax

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو