skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آمریکا اپراتور‌های موبایل چین را تفحص می‌کند

۶ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گزارشی از رویترز می‌گوید دولت بایدن در حال تفحص سه اپراتور بزرگ چین (China Mobile, China Telecom و China Unicom) پیرامون دسترسی این شرکت‌ها به داده‌های آمریکایی از طریق کسب‌وکار ابری و اینترنتی آنها در آمریکا است.

به گزارش پیوست، مقامات وزارت بزرگانی آمریکا در این تفحص خواستار دریافت اطلاعات از این سه اپراتور شده‌اند و «تجزیه‌تحلیل خطرمحور» را برای دو شرکت China Mobile و China Telecom به پایان رسانده و در حال بررسی بیشتر China Unicom هستند.

این سه اپراتور چینی هنوز در مواردی مثل ارائه خدمات ابری و انتقال ترافیک اینترنت آمریکایی در ایالات متحده فعالیت دارند. همین فعالیت محدود امکان دسترسی به داده‌های آمریکایی‌ها را فراهم می‌کند و این در حالی است که رگولاتور‌ها آمریکایی آنها را از ارائه خدمات تلفن و اینترنت مصرفی در این کشور منع کرده‌اند.

سفارت چین در واشنگتن با اشاره به اینکه به دفاع از منافع و حقوق شرکت‌های چینی ادامه می‌دهد، گفت امیدوار است آمریکا «سرکوب شرکت‌های چینی براساس پیش‌فرض‌های اشتباه را متوقف کند.»

با این حال خبرگزاری رویترز می‌گوید مدارکی مشاهده نکرده است که نشان دهد این شرکت ها داده‌های حساس آمریکایی را در اختیار چین گذاشته و یا جرمی مرتکب شده‌اند.

این تفحص را می‌توان تازه‌ترین تلاش واشنگتن برای جلوگیری از دسترسی شرکت‌های چینی داده‌های آمریکایی دانست و جدید‌ترین تحول از تنش فناورانه میان آمریکا و چین به حساب می‌آید. به نظر دولت بایدن در تلاش است تا آخرین مجاری دسترسی شرکت‌های چینی به داده‌های کاربران آمریکایی را مسدود کند.

به گفته افراد مطلع رگولاتور‌ها هنوز درمورد نحوه برخورد با تهدید احتمالی تصمیمی اتخاذ نکرده‌اند اما می‌توانند خدمات اینترنت فروخته شده از سوی شرکت‌های آمریکایی به «دولت‌های متخاصم» را هدف قرار داده و تراکنش‌هایی که امکان فعالیت آنها در دیتاسنتر‌ها و انتقال داده به ارائه دهندگان اینترنت را فراهم می‌کند، مسدود کنند.

پیش از این در سال ۲۰۱۹ کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC)، درخواست China Mobile برای ارائه خدمات تلفن را رد کرده است و در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ نیز به ترتیب جواز China Telecom و China Unicom را نیز فسخ کرد. در ماه آوریل امسال نیز FCC این شرکت‌ها از ارائه خدمات پهن‌باند منع کرد.

ابر و نقاط دسترسی در مرحله بعدی

این سه شرکت چینی نفوذ عمیقی در زیرساخت اینترنت ایالات متحده دارند.

وبسایت China Unicom نشان می‌دهد که این شرکت ۹ نقطه حضور آمریکایی (PoP) در نقاط تبادل اینترنت دارد و از آن برای اتصال و اشتراک‌گذاری اطلاعات روتینگ استفاده می‌کند.

طبق اعلام FCC، در صورت تعلق این PoPها به شرکت‌هایی که برای امنیت ملی آمریکا تهدید ایجاد می‌کنند، «خطرات جدی امنیت ملی و قانونی» متوجه ایالات متحده می‌شود. طبق اعلام این نهاد در ماه آوریل،‌ در مواردی که PoPهای China Telecom در نقاط تبادل اینترنت قرار دارند این شرکت «به صورت بالقوه می‌تواند به داده‌ها دسترسی پیدا کرده و /یا آنها را دستکاری کند.»

رگولاتورها فعالیت ابری اپراتورهای چینی و همچنین شرکت Alibaba را نیز زیر نظر دارند. به گفته قانون‌گذاران، این شرکت‌ها می‌توانند به اطلاعات و دارایی ذهنی ذخیره شده در ابرهای‌شان دسترسی یافته و آن را در اختیار دولت چین بگذارند و یا در امکان دسترسی آمریکایی ها اخلال ایجاد کنند.

مقامات وزارت بازرگانی آمریکا به ویزه نگران یکی از دیتاسنترها‌ی مستقر در سیلیکون‌ولی کالیفرنیا هستند که بخشی از آن تحت مالکیت شرکت China Mobile قرار دارد.

 

https://pvst.ir/i85
برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو