skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نخستین دانش‌پذیران کاریز آروان‌کلاد فارغ‌التحصیل شدند

۲۰ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

نخستین گروه از دانش‌پذیران طرح مسئولیت اجتماعی کاریز آروان‌کلاد با به پایان رساندن کامل دوره‌‌های آموزشی، در بهار ۱۴۰۳ فارغ‌التحصیل شدند. این فارغ‌التحصیلان از شهرهای زابل، بم، کرمان، میناب، چابهار و مناطق مختلف تهران بودند و طی سه سال گذشته و بنا به انتخاب‌شان، رشته‌های برنامه‌نویسی وب، شبکه، امنیت سایبری، طراحی UI/UX و دیجیتال مارکتینگ را زیر نظر منتورهایی از آروان‌کلاد و اکوسیستم فناوری کشور فرا گرفتند.

بنا به گزارش دست‌اندرکاران کاریز در مراسم فارغ‌التحصیلی این دانش‌پذیران، در حال حاضر نیمی از ۲۷ فارغ‌التحصیل کاریز، پس از پایان دوره‌های آموزشی و پشت سر گذاشتن بوت‌کمپ، وارد بازار کار شدند و نیمی دیگر آماده ورود به بازار کار هستند.

کاریز آروان‌کلاد در زمستان ۱۳۹۹ با هدف توانمندسازی آموزشی نوجوانان و جوانانی راه‌اندازی شد که دسترسی کمتری به محتوای آموزش تخصصی دارند تا با فراگرفتن رشته‌های آی‌تی و دیجیتال در زمان ورود به بازار کار، فرصت اجتماعی برابرتری داشته باشند. دانش‌پذیرانی که تغییر، ساخت و تحقق مسیر آینده‌شان را از مسیر فناوری دنبال می‌کنند. در حال حاضر دانش‌پذیرانی از ۱۶ شهر ایران در این طرح توانمندسازی آموزشی حضور دارند.

آموزش فناوری در خدمت توسعه پایدار سرمایه انسانی

ایلیا وکیلی، نایب‌رئیس هیات‌مدیره و مرشد آروان‌کلاد در مراسم فارغ‌التحصیلی دانش‌پذیران کاریز درباره چرایی این نام و این طرح گفت: پیش از کشاورزی صنعتی و ناسازگار با زیست‌بوم عمدتا خشک ایران، تجربه فرانسلی حفر و نگهداری کاریزها منجر به آبادانی جمعی شده بود و توسعه پایدار کشاورزی در ایران را ممکن کرده بود.  آروان‌کلاد هم با الهام از همین ایده، پروژه مسئولیت اجتماعی آموزشی خود را کاریز نامگذاری کرد.

او افزود: به‌جای حفر چاه‌های عمیق سرمایه انسانی از طریق کنکور و کوچاندن این استعدادها به تهران یا سایر مراکز استان‌ها و درنهایت صادر کردن‌شان در قالب مهاجرت، باید بتوانیم فضای یادگیری و رشد را در گوشه و کنار ایران ایجاد و درنهایت بستری فراهم کنیم که این دانش‌پذیران خودشان عهده‌دار آموزش و شکوفایی در زیست‌بوم خود شوند.

فارغ‌التحصیلان کنونی این طرح، همچنین دانش‌پذیرانی که در سطوح بالاتر آموزشی هستند با ادامه همین آموزش و زیر نظر آروان‌کلاد در حال توسعه این بستر آموزشی در مناطق تحت سکونت‌شان در شهرهای بم، مروردشت و بندر سیریک هستند.

هستی شهریزفر، معمار ارتباطات آروان در ادامه این مراسم درباره شیوه اجرای کاریز گفت: در کاریز، با توجه به شیوه زندگی دانش‌پذیران‌مان و با پداگوژی متناسب، مسیر آموزشی ویژه‌ای را طراحی و پیاده‌سازی کردیم. همچنین علاوه‌ بر آموزش دروس تخصصی و فنی، آموزش مهارت‌های اجتماعی، دادن مسئولیت‌های اجتماعی در قالب دستیار گروه یا مربی حل تمرین، انجام پروژه‌های داوطلبانه و تشکیل گروه‌های دوستی، را هم در نظر گرفتیم. تا در نهایت دانش‌پذیران کاریز نه فقط به‌عنوان یک نیروی متخصصِ صرف که به مسایل فنی آگاهی پیدا کرده، بلکه با مهارت‌های اجتماعی بالا، پرورش پیدا کنند.

در بخشی از مراسم فارغ‌التحصیلی دانش‌پذیران کاریز از همراهانی که در این مسیر همراه کاریز بودند، تشکر و قدردانی شد. نهادهای اجتماعی انجمن حمایت از کودکان کار در تهران و بم، انجمن یاران دانش و مهر، موسسه‌ی خیریه پیام امید و ایران من که با معرفی دانش‌پذیران و هم‌راهی مددکاری در مسیر آموزشی، به استمرار این آموزش کمک کردند. هم‌چنین بانک پاسارگاد، هلدینگ فناپ، فناپ زیرساخت، فناپ تک که در تامین لپ‌تاپ‌ها و PCهای مورد نیاز این دانش‌پذیران مشارکت داشتند.

به گفته هستی شهریزفر این مسیر با هم راهی ارزشمند منتورهایی از اکوسیستم فناوری ایران و مددکاران بومی این فارغ‌التحصیلان محقق شده است و در ادامه مسیر با همراهی خود دانش‌پذیران در نقش آموزشی، کاریز گسترده‌تر ادامه پیدا می‌کند. موسسه‌های مجتمع فنی تهران، رهنما کالج، آکادمی آمانج و مدرسه نزدیک‌تر هم همراهان آموزشی دانش‌پذیران کاریز بودند.

در امتداد کاریز

سایر دانش‌پذیران کاریز که از سال ۱۴۰۱ به این طرح ملحق شدند در حال پشت سر گذاشتن مسیر آموزشی‌شان هستند و در تابستان ۱۴۰۳ دانش‌پذیران جدیدی از شهرهای اهواز، کرمان، بم، مرودشت، بندر سیریک، قشم و تهران به کاریز خواهند پیوست.

به گفته هستی شهریزفر این مسیر با همراهی ارزشمند منتورهایی از اکوسیستم فناوری ایران و مددکاران بومی این فارغ‌التحصیلان محقق شده است و در ادامه مسیر با هم‌راهی خود دانش‌پذیران در نقش آموزشی، کاریز گسترده‌تر ادامه پیدا می‌کند.

کاریز حاصل تلاش جمعیِ دغدغه‌مندان در حوزه توانمندسازی آموزشی‌ست و اگر شما هم علاقه‌مند هستید در این طرح مشارکت داشته باشید می‌توانید به pr@arvancloud.ir ایمیل بزنید.

https://pvst.ir/i42

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو