skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کنشگران حق اینترنت: مرجع پاسخگو در وضعیت اینترنت مشخص نیست

۱۰ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کارزار

کنشگران حق اینترنت باور دارند فیلترینگ گسترده و استفاده تعداد زیاد کاربران از فیلترشکن، یکی از مهم‌ترین دلایل اختلالات اینترنتی کشور است. آنها همچنین نبودن یک نهاد رسمی برای اعلام این اختلالات را از مهم‌ترین مشکلات اینترنت کشور می‌دانند.

به گزارش پیوست، فعالان و کنشگران حق اینترنت با همراهی پلتفرم کارزار، برای بررسی وضعیت اینترنت ایران گرد هم آمدند. عملکرد وزارت ارتباطات و وزیر آن در حوزه اینترنت، از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه به آن اشاره شد و از فیبر نوری به عنوان مهم‌ترین دستاورد این دولت یاد کردند.

پویا پیرحسینلو، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار آروان‌کلاد توجه به نقاط قوت در کنار نقاط ضعف را از تاثیرگذارترین عوامل در پیشرفت وضعیت اینترنت کشور می‌داند. او در این باره گفت: اگر نتوانیم به معضلات اینترنت کشور واکنش‌های درست نشان بدهیم، حاکمیت کلا ما را در نظر نمی‌گیرد و اگر واکنش به همه چیز فحش باشد باعث می‌شود حاکمیت نخواهد کاری انجام بدهد. فیبر نوری بهترین پروژه‌ای بود که در دولت رئیسی انجام شد و با سرعت قابل قبولی پیش رفت. فعالان این حوزه باید به صورت دقیق همه قسمت‌ها را بررسی کنند و همزمان با انتقاد از نقاط ضعف، به جاهایی که کار به درستی انجام شده اشاره کنند. همانطور که انتظار داریم حاکمیت به ما داده‌های دقیق بدهد، ما هم باید با داده‌ها و اطلاعات دقیق از آنها انتقاد کنیم.

امیر حسین دهقان، برنامه نویس، از نبودن نهادی مشخص برای ثبت اختلال و ناپایداری گفت: ما نهاد و فرآیند مشخصی برای ثبت اختلال و ناپایداری نداریم. حتی اگر بخواهیم در مورد محدودیت‌هایی که تحریم‌ها برای کاربران ایرانی ایجاد کرده است صحبت کنیم، نیاز به یک نهاد رسمی داریم. مرجع ذی‌نفع و پاسخگو در وضعیت اینترنت مشخص نیست اما تجربه ثابت کرده کنشگری و مطالبه ممکن است واکنش نهادهای مختلف را به همراه داشته باشد.

علیرضا خدادوست، کنشگر حوزه اینترنت در این باره افزود: به نظر می‌رسد مطالبه ما از حق اینترنت فقط در سطح قوه مجریه مانده و بین قوه مجریه و قضائیه به یک اندازه تقسیم نشده است. ما نمی‌دانیم شورای عالی فضای مجازی دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و برای مطالبه‌گری سراغ آنها نمی‌رویم.

میلاد نوری، برنامه‌نویس و کارشناس IT هم نبودن نهاد مشخص برای ثبت مواردی از جمله فیلترینگ را از معضلات حق اینترنت دانست و اضافه کرد: ما همیشه یقه دولت را می‌گیریم و سراغ نهادهای دیگر نمی‌رویم. هیچ‌جایی هم برای اندازه‌گیری این فیلتر شدن نداریم و عملا حساب و کتابی برای آن وجود ندارد. اگر چیزی اختلال دارد باید جایی وجود داشته باشد که بتوانیم این موضوع را چک کنیم.

در پایان این جلسه از کارزاری که انجمن تجارت الکترونیک برای مخالفت با تحریم‌های فناوری علیه مردم ایران راه‌اندازی کرده است رونمایی شد.

https://pvst.ir/i1u

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو