skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آموزش

تحریریه پیوست

سبک و سنگین کردن آنچه هست؛ کدام یک از سه چت‌بات هوش مصنوعی کاربردی‌تر است؟ بررسی کلی چت‌بات‌های ChatGPT، Gemini  و Copilot

تحریریه پیوست

۳۱ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

کاربردهای چت‌بات‌های هوش مصنوعی

با توجه به توسعه‌ چت‌بات‌های هوش مصنوعی این فرصت برای کاربران حرفه‌ای و علاقه‌مندان فراهم شده است تا با قابلیت‌های پیشرفته این ابزار برای ایجاد محتوا با کیفیت، مناسب و نوشتن کد، هنرمندانه‌ و خلاقانه‌تر کار و سرمایه‌گذاری کنند. این در حالی است که ظهور جدیدترین ابزارهای هوش مصنوعی می‌تواند برای کاربران تا حدی مبهم باشد به خصوص که مایکروسافت GPT-4 را به Bing اضافه کرد و نام آن را به Copilot تغییر داد، OpenAI قابلیت‌های جدیدی را به ChatGPT اضافه کرد و Bard به اکوسیستم گوگل متصل شد و به Gemini تغییر نام داد. اطلاع از تفاوت‌های این چت‌بات‌ها شاید در انتخاب آنها توسط کاربران تاثیر داشته باشد.

به گزارش پیوست، هر یک از این سه چت‌بات دارای ویژگی‌هایی است که کاربران می‌توانند فراخور درخواست خود از آن استفاده کنند. هر چند که نسخه ابتدایی این چت‌بات‌ها شامل ایرادات و نواقص متعددی بود و طبیعتا هنوز هم هست اما با تغییرات اعمالی و به‌روزرسانی‌های انجام شده خدمات این ابزار بهبود و ارتقا یافته است. در ادامه به بررسی کلی این سه چت‌بات هوش مصنوعی از ورود آنها به بازار پرداختیم.

ظهور هوش مصنوعی مولد؛ تلاش برای تعامل با ابزار شبه انسانی

موج جدیدی از ابزارهای هوش مصنوعی، دنیا را در برگرفته است و به ما چشم‌اندازی برای شیوه‌ای جدید از کار و یافتن اطلاعات داده است که می‌تواند کار و زندگی ما را ساده کند. سوال اینجاست چگونه می‌توان از قدرت این ابزار در کنار خطرات احتمالی آنها استفاده کرد؟ برای کاربران حرفه‌ای و علاقه‌مند به‌طور یکسان، ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT، قابلیت‌های پیشرفته‌ای را برای ایجاد محتوای باکیفیت مناسب از یک دستور ساده توسط کاربر ارائه می‌دهد.

همراهی با جدیدترین ابزارهای هوش مصنوعی می‌تواند گیج‌کننده باشد، به خصوص که مایکروسافت GPT-4 را به Bing اضافه کرد و نام آن را به Copilot تغییر داد، OpenAI قابلیت‌های جدیدی را به ChatGPT اضافه کرد و Bard به اکوسیستم گوگل متصل شد و به Gemini تغییر نام داد.

دانستن اینکه کدام یک از سه چت‌بات محبوب هوش مصنوعی برای نوشتن کد، تولید متن یا کمک به ساخت رزومه بهتر است، چالش برانگیز شده است. بنابراین ما عمده‌ترین تفاوت‌ها را بررسی می‌کنیم تا بتوان یکی را متناسب با نیاز خود انتخاب کرد.

رقابت چت‌جی‌پی‌تی، جیمینی و کوپایلوت

برای کمک به تعیین اینکه کدام چت‌بات هوش مصنوعی پاسخ‌های دقیق‌تری ارائه می‌دهد از یک دستور ساده برای مقایسه این سه مورد استفاده می‌کنیم

من امروز ۵ پرتقال دارم، هفته گذشته ۳ پرتقال خوردم، چند پرتقال برایم باقی مانده است؟

پاسخ باید پنج باشد، زیرا تعداد پرتقال‌هایی که در هفته گذشته خوردم بر تعداد پرتقالی‌هایی که امروز دارم تأثیر نمی گذارد، این همان چیزی است که ما از سه ربات می‌خواهیم.

ChatGPT؛ ورود شگفت‌انگیز و تکاملی سریع

کار با چت‌جی‌پی‌تی چگونه است؟

ChatGPT توسط OpenAI ایجاد شد و برای یک پیش‌نمایش گسترده در نوامبر ۲۰۲۲منتشر شد. از آن زمان، این چت‌بات هوش مصنوعی به سرعت بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر به‌دست آورد و این وبسایت به تنهایی ۱.۸ میلیارد بازدیدکننده در ماه داشت.  به‌ ویژه زمانی که مردم قابلیت آن را برای انجام تکالیف مدرسه و جایگزینی برخی از کارها کشف کردند استفاده از آن افزایش یافت.

ChatGPT در حال حاضر و در مقایسه با نسخه ابتدایی دچار تغییرات جزئی شده و تا حد زیادی ایرادهای آن بهبود یافته است. افزودن دکمه کپی، گزینه ویرایش، دستورالعمل‌های سفارشی و دسترسی آسان به حساب شما از جمله این تغییرات است.

نحوه استفاده از ChatGPT

اگرچه ChatGPT خود را به عنوان یک ابزار هوش مصنوعی باارزش ثابت کرده است اما می‌تواند مستعد اطلاعات نادرست باشد. مانند سایر مدل‌های زبان بزرگ (LLM)، GPT-3.5 ناقص است، زیرا تا ژانویه ۲۰۲۲ روی داده‌های ایجاد شده توسط انسان آموزش داده شده است. همچنین اغلب نمی‌تواند تفاوت‌های ظریف را درک کند، مانند سوال ریاضی ما که به اشتباه پاسخ داد. با گفتن اینکه ۲ پرتقال باقی مانده است در حالی که جواب باید پنج پرتقال باشد.

OpenAI به کاربران اجازه می‌دهد به ChatGPT – با مدل GPT-3.5 – به صورت رایگان با یک حساب ثبت‌ شده دسترسی داشته باشند. اما اگر مایل به پرداخت هزینه برای نسخه پلاس هستید، می توانید به GPT-4 و بسیاری از ویژگی های دیگر با ۲۰ دلار در ماه دسترسی داشته باشید.

نحوه نوشتن دستورات ChatGPT برای بهترین نتایج هوش مصنوعی

GPT-4 بزرگترین LLM موجود برای استفاده در مقایسه با سایر چت‌بات‌های هوش مصنوعی است و با داده‌هایی تا آوریل ۲۰۲۳ آموزش داده شده است. گفته می‌شود GPT-4 بیش از ۱۰۰ تریلیون پارامتر دارد. GPT-3.5 دارای ۱۷۵ میلیارد پارامتر است. پارامترهای بیشتر اساسا به این معنی است که مدل روی داده‌های بیشتری آموزش داده شده است که احتمال پاسخگویی دقیق به سوالات را افزایش داده و کمتر مستعد توهم می‌شود.

به عنوان مثال، می‌توانید ببینید مدل GPT-4، که از طریق اشتراک ChatGPT Plus در دسترس است، به سؤال ریاضی مطرح شده ما به درستی پاسخ داده، زیرا متن کامل مساله را از ابتدا تا انتها درک کرده است.
برخلاف نسخه رایگان ChatGPT که محدود به یک ابزار هوش مصنوعی است که متنی را به سبک مکالمه با اطلاعات تا اوایل سال ۲۰۲۲ تولید می‌کند، Copilot می‌تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد تا اطلاعات فعلی بیشتری را همراه با پیوندهایی برای منابع ارائه دهد.

Copilot؛ جواب‌های متنوع از یک چت‌بات

استفاده از Copilot چگونه است؟

چت‌بات Copilot که استفاده از آن رایگان است، متاسفانه کاربر را به پنج پاسخ در یک مکالمه محدود می‌کند و فقط می‌توان حداکثر ۲۰۰۰ کاراکتر را در هر پیام وارد کرد.

رابط کاربری Copilot به سادگی ChatGPT نیست، اما پیمایش آن آسان است. اگرچه Bing Chat می‌تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد تا نتایج به‌روزتری را در مقایسه با ChatGPT به شما ارائه دهد، اما این چت‌بات بیشتر از رقیب خود در پاسخ دادن به حالت تعلیق در می‌آید و کلا از اعلان‌ها غافل می‌شود.

مایکروسافت از طریق یک سری ارتقا در پلتفرم خود، ویژگی‌های بصری را به Copilot که قبلا بینگ‌چت بود، اضافه کرد. در این مرحله، می‌توانید سؤالاتی بپرسید که در پاسخ صرفا متن دریافت نمی‌کنید. پاسخ‌های این چت‌بات ممکن است در قالب کارت اطلاعاتی که حاوی تصاویر و عناصر دیگر است ارائه شود.

هنگامی که از Copilot استفاده می‌کنید، می‌توانید از آن بخواهید که یک تصویر برای شما ایجاد کند. به Copilot توضیح دهید که می‌خواهید تصویر چه شکلی باشد و حتی بخواهید چهار تصویر را برای انتخاب شما ایجاد کند.

نحوه استفاده از Image Creator از Microsoft Designer

Microsoft Copilot همچنین هنگام تعامل با چت‌بات، سبک‌های مکالمه متفاوتی از جمله Creative، Balanced و Precise را ارائه می‌کند که سبک و ساده بودن تعاملات را تغییر می‌دهد.

 

Gemini؛ نسخه تغییریافته و کاربردی

 

در زمان آزمایش ربات‌های گفت‌وگو هوش مصنوعی مختلف، دیدیم که Google Bard به دلیل نواقص مختلف، در ارائه خدمات به کاربر اشکالات قابل توجهی دارد. در حالی که نمی‌خواهم بگویم آنها غیرقابل توجیه هستند می‌گویم چت‌بات هوش مصنوعی گوگل که اکنون جمینی نام دارد، در داخل و خارج بسیار بهبود یافته است.

نحوه استفاده از Gemini (گوگل بارد سابق)

جمینی در پاسخ‌های خود که با گذشت زمان دقیق‌تر شده‌، سریع عمل می‌کند. این سریع‌تر از ChatGPT Plus نیست اما می‌تواند در پاسخ دادن، سریع‌تر از Copilot باشد. گاهی اوقات نیز سرعت ارائه پاسخ از سمت این چت‌بات در مقایسه با GPT-3.5 ChatGPT  بیشتر است.

Gemini همچنین به تعداد مجموعه‌ای از پاسخ‌ها مانند Microsoft Copilot محدود نمی‌شود. شما می‌توانید مکالمات طولانی با Gemini گوگل داشته باشید اما Bing به ۳۰ پاسخ در یک مکالمه محدود شده است. حتی ChatGPT Plus کاربران را به ۴۰ پیام در هر سه ساعت محدود می‌کند.

گوگل همچنین عناصر بصری بیشتری را در پلتفرم Gemini خود نسبت به مواردی که در حال حاضر در Copilot موجود شده، گنجانده است. کاربران می‌توانند از Gemini برای تولید تصاویر استفاده کنند، می‌توانند عکس‌ها را از طریق یکپارچه‌سازی با لنز گوگل آپلود کنند و از کار با افزونه‌های Kayak، OpenTable، Instacart و Wolfram Alpha لذت ببرند.

سه‌راهی انتخاب

از آنجایی که Copilot  به‌طور یکپارچه از موتور جست‌وجوی Bing مایکروسافت استفاده می‌کند و بسیاری از پاسخ‌ها دارای لینک منابع است؛ اگر می‌خواهید مطمئن شوید هوش مصنوعی پاسخی عجیب و بی‌ربطی نداده، بسیار مفید است. حتی نگران نباشید برای استفاده از آن نیازی به ثبت حساب ندارید، اگرچه در صورتی که با اعتبار مایکروسافت خود وارد سیستم نشوید، میزان استفاده شما محدود خواهد بود.

یکی از دلایل اصلی استفاده از ChatGPT به عنوان چت‌بات انتخابی این است که در لبه پیشرفت توسعه هوش مصنوعی قرار دارد زیرا به‌طور منظم تغییرات و به‌روزرسانی‌هایی صورت می‌گیرد. این چت‌بات حتی برای کاربردهایی چون پیشنهاد تم موسیقی و سایر کارهای هنری عملکرد خوبی دارد.

اگر قبلا از محصولات Google استفاده می‌کردید، Gemini گزینه خوبی است، در واقع ممکن است قبلا از طریق Google Docs یا Gmail از آن استفاده کرده باشید. با این حال، از نظر پاسخ ها و رابط کاربری، بیشتر شبیه پیشنهاد OpenAI است، کمی کارآمدتر عمل می‌کند اما به اندازه Copilot دوستانه نیست.

در نهایت، کاربران باید به تناسب نیاز و سوال و همچنین ویژگی‌های چت‌بات‌های مختلف باید از آنها استفاده کنند و هیچ الگو و توصیه واحدی برای همه وجود ندارد که کدام یک از این چت‌بات‌ها بهتر و کاربردی‌تر است.

 ابزار هوش مصنوعی برای افزایش کار و زندگی روزمره شما

اما Gemini به لطف برنامه‌های افزودنی که طیف گسترده‌ای از برنامه‌های Google را در اختیار دارد کم کم به یک تجربه کامل از گوگل تبدیل می‌شود. کاربران Gemini می‌توانند برنامه‌های افزودنی برای Google Workspace، YouTube، Google Maps، Google Flights، و Google Hotels را اضافه کنند و تجربه شخصی‌تر و گسترده‌تر را به آنها ارائه دهند.

 

https://pvst.ir/i6r

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو