skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

جنگی میان کوچکتر‌ها؛ مایکروسافت از سه مدل هوش مصنوعی با ابعاد محدود رونمایی کرد

۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت‌های فناوری که تا به اینجای کار به دنبال ساخت فناوری های هرچه بزرگتر بودند حالا به استقبال فناوری‌های هوش مصنوعی کوچک‌تر رفته‌اند که با وجود قدرت پایین خود هزینه کمتری دارند و این موضوع شاید به نفع کاربران تمام شود.

به گزارش پیوست به نقل از نیویورک تایمز، مایکروسافت روز سه‌شنبه سه مدل کوچکتر هوش مصنوعی را به عنوان بخشی از خانواده‌ای به نام Phi-3 معرفی کرد. این شرکت می‌گوید حتی کوچکترین عضو این خانواده قدرتی مشابه GPT-3.5 دارد، مدلی که ChatGPT را همان ابتدای کار خود اداره می‌کرد.

کوچکترین مدل Phi-3 را می‌هوان در یک گوشی هوشمند جا داد و این مدل حتی بدون اتصال به اینترنت هم کار می‌کند و بدون نیاز به پردازنده‌های گران‌قیمت انویدیا با استفاده از چیپ‌های معمولی کامپیوتر قدرت خود را تامین می‌کند.

از آنجایی که این مدل‌ها به قدرت پردازشی کمتری نیاز دارند، درنتیجه شرکت‌ها می‌توانند هزینه کمتری بابت استفاده از آنها از کاربران خود دریافت کنند. ارائه دهندگان هوش مصنوعی امیدوارند که این فناوری کاربران بیشتری را در حوزه‌هایی که استفاده از هوش مصنوعی بزرگ به صرفه نیست به خود جذب کنند.

مایکروسافت بدون اشاره‌ای به جزئیات اعلام کرده است که استفاده از این مدل‌های جدید بسیار ارزان‌تر از مدل‌هایی مثل GPT-4 است.

با وجود تمرکز شرکت‌های فناوری بر ارتقا و توسعه مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی و پارامتر‌های مختلف این ابزارها، رقابت دیگری هم در بخش مدل‌های کوچک و ارزان قیمت در جریان است. برای مثال متا و گوگل هردو در طول یک سال گذشته از مدل‌های کوچکتری نیز رونمایی کرده‌اند.

متا و گوگل همچنین مدل‌هایی را نیز به صورت متن‌ باز ارائه کرده‌اند که یعنی هرکسی می‌تواند بدون پرداخت هزینه از آنها استفاده یا حتی آنها را اصلاح کند. چنین رویکردی از گذشته به راهکاری جالب برای شرکت‌ها تبدیل شده تا بدون پرداخت هزینه‌ای سیستم‌های خود را تقویت کنند.

حال مایکروسافت هم مدل‌های جدید Phi-3 را به صورت متن‌باز عرضه می‌کند.

محققان می‌گویند مدل‌های کوچکتر می‌توانند عملکردی نزدیک به چت‌بات‌های معروف، از جمله ChatGPT و جمنای از گوگل، را محقق کنند. این سیستم‌ها اساسا حجم زیادی از داده‌ها را تجزیه‌تحلیل می‌کنند اما الگوهایی که در بسته کوچکتر شناسایی کرده‌اند را ذخیره می‌کنند تا قدرت پردازشی کمتری نیاز باشد.

در روند ساخت این مدل‌ها برای کاهش ابعاد کمی از قدرت آنها کاسته می‌شود. سباستین بوبک، پژوهشگر و نایب‌رئیس مایکروسافت، می‌گوید این شرکت با اصلاح داده‌هایی که در اختیار هوش منصوعی قرار می‌گیرد مدل‌های جدید کوچک را ساخته است و درنتیجه مدل‌های کوچکتر از متون با کیفیت‌تری یاد می‌گیرند.

بخشی از این متن را خود هوش مصنوعی تولید کرده است، پدیده‌ای که به داده‌های مصنوعی معروف است. سپس انسان‌هایی بهترین داده‌ها را از بقیه متون جدا می‌کنند.

مایکروسافت سه مدل کوچک و متفاوت را عرضه کرده است: Phi-3-mini، Phi-3-small و Phi-3-medium. مدل مینی که از امروز قابل دسترسی است کوچک‌ترین و ارزان‌ترین آنها است که البته کمترین قدرت را دارد. مدل Phi-3-medium هم که هنوز قابل دسترسی نیست قدرتمند‌ترین اما بزرگترین و گران‌قیمت‌ترین این مدل‌ها است.

گیل لوریا، تحلیلگر بانک سرمایه‌گذاری D.A. Davidson، می‌گوید کاهش اندازه این سیستم‌ها تا حدی که مستقیما داخل گوشی یا کامپیوتر شخصی قرار بگیرند «باعث افزایش سرعت و کاهش قابل توجه هزینه می‌شود.»

https://pvst.ir/hqm

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو