skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

مونا میرزایی نویسنده میهمان

معرفی کتاب: «چگونه یک داستان بگوییم»، راهنمای ضروری برای داستان‌سرایی تاثیرگذار

مونا میرزایی
نویسنده میهمان

۱۱ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

کتاب چگونه داستان بگوییم

کتاب «چگونه داستان بگوییم» یک راهنمای جامع برای تسلط بر هنر داستان نویسی است که توسط مگ بولز و کاترین برنز نوشته شده است. این کتاب از سنت داستان‌گویی غنی The Moth، یک سازمان غیرانتفاعی مشهور که به هنر داستان‌سرایی اختصاص دارد، اقتباس شده است. باولز و برنز از طریق توصیه‌های عملی، حکایات روشنگر و راهنمایی‌های متخصص، نقشه راهی برای نوشتن و ارائه روایت‌های قانع کننده‌ای که مخاطبان را مجذوب خود می‌کند، به خوانندگان ارائه می‌دهد.

به گزارش پیوست، موضوعات کلیدی کتاب حول عناصر اساسی داستان‌سرایی، ساختار، اصالت و ارتباط نوشته شده است. نویسندگان بر اهمیت یک قوس‌روایی (توصیف روند پیشروی کامل یک داستان)‌ به خوبی ساخته شده که شامل عناصری مانند شروعی قوی برای جذب مخاطب، میانه‌ای جذاب که تنش و درگیری ایجاد می‌کند، یک راه‌حل رضایت‌بخش که تاثیری ماندگار دارد، تأکید می‌کنند. آنها بر اهمیت اصالت در داستان‌سرایی تأکید دارند و خوانندگان را تشویق می‌کنند تا از تجربیات و احساسات شخصی برای ایجاد ارتباط واقعی با مخاطبان خود استفاده کنند.

چرایی استفاده از سبک Moth

در طول ۲۵ سال گذشته، مدیران The Moth با افراد مختلف از هر طبقه‌ای از جمله فضانوردان، ستاره‌های راک، برندگان جایزه نوبل، دانش‌آموزان دبیرستانی، بهداشت دندان‌ها و یک جیب‌بر بازنشسته کار کرده‌اند تا شخصی واقعی را توسعه دهند. داستان‌هایی که میلیون‌ها شنونده را در ساعت رادیویی برنده جایزه The Moth’s Peabody Award، The Moth Podcast و روی صحنه‌ها در سراسر جهان هیجان زده و خوشحال کرده است. The Moth که رهبر جنبش داستان‌گویی مدرن است، همچنین الهام‌بخش هزاران نفر در سراسر جهان است که هر سال داستان‌های خود را به اشتراک بگذارند.

اکنون، با «چگونه داستان بگوییم»، می‌توان داستان‌های منحصر به‌فرد خود را کشف کرد و ساخت. مانند داستان‌سرایان Moth از جمله مایک بیربیگلیا، روزان کش، داریل «دی‌ام‌سی» مک‌دانیلز، نیل گیمن، الیزابت گیلبرت، مالکوم گلدول، آدام گوپنیک، آماندا گورمن، پادما لاکشمی، حسن مینهاج، تیگ نوتارو، بوتس رایلی، مولی رینگوالد، کریستا تیپت، جان تورتورو و غیره.

محور کتاب «چگونه داستان بگوییم»

یکی از مفاهیم محوری مورد بررسی در کتاب، قدرت آسیب‌پذیری در داستان‌گویی است. بولز و برنز استدلال می‌کنند که با به اشتراک گذاشتن آسیب‌پذیری‌ها و مبارزات خود، می‌توانیم ارتباط عمیق‌تری با مخاطبان خود ایجاد کنیم و همدلی و درک را برانگیزیم. آنها نکات عملی را برای مهار آسیب‌پذیری در داستان‌گویی، مانند صادق بودن و صراحت در مورد تجربیات خود، پذیرش نقص‌ها و اجازه دادن به خود برای آسیب‌پذیری عاطفی روی صحنه ارائه می‌کنند.

یکی دیگر از موضوعات کلیدی کتاب، اهمیت تمرین و آمادگی در تقویت مهارت‌های داستان گویی است. بولز و برنز از تکرار چندین بار داستان، اصلاح زبان و ارائه و جست‌وجوی بازخورد از همتایان یا مربیان قابل اعتماد حمایت می‌کنند. آنها راهنمایی‌هایی را در مورد جنبه‌های مختلف اجرای داستان‌گویی ارائه می‌دهند، از جمله ارائه صدا، زبان بدن و قدم زدن، تا به خوانندگان کمک کنند تاثیر روایت خود را به حداکثر برسانند.

نویسندگان همچنین به نکات ظریف درگیر شدن و تعامل مخاطب در داستان‌سرایی می‌پردازند. آنها درباره تکنیک‌هایی برای سنجش واکنش‌های مخاطب، تنظیم استراتژی‌های داستان‌سرایی و تقویت حس ارتباط و صمیمیت با شنوندگان بحث می‌کنند. علاوه‌بر این، بولز و برنز نقش شوخ طبعی، تعلیق و غافلگیری را در داستان‌سرایی بررسی می‌کنند و نشان می‌دهند که چگونه این عناصر می‌تواند اثربخشی کلی و به‌یاد ماندنی یک روایت را افزایش دهند.

کتاب «چگونه یک داستان بگوییم» به عنوان یک راهنمای جامع برای داستان نویسان مشتاق، ارائه توصیه‌های عملی، بینش‌های تخصصی و حکایت‌های الهام‌بخش برای کمک به خوانندگان در تسلط بر هنر داستان‌نویسی عمل می‌کند. Bowles and Burns با تأکید بر اهمیت ساختار، اصالت و ارتباط، خوانندگان را قادر می‌سازد تا روایت‌های قانع‌کننده‌ای ارائه دهند که در سطحی عمیق با مخاطبان طنین‌انداز می‌شود. چه یک داستان‌نویس کارکشته باشید که به دنبال اصلاح مهارت‌های خود هستید یا یک تازه‌کار مشتاق، شروع سفر داستان‌نویسی خود، این کتاب منبع ارزشمندی برای افزایش قابلیت‌ و مهارت داستان‌نویسی شما است.

 

https://pvst.ir/hih

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو