skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

معصومه صیادی نویسنده میهمان

چگونه از شبکه اجتماعی بلواسکای استفاده کنیم؟

معصومه صیادی
نویسنده میهمان

۱۹ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

شبکه اجتماعی بلواسکای

در اواخر سال ۲۰۲۲ ایلان ماسک مالکیت X (توییتر سابق) را به دست گرفت و نگرانی‌ها و شکایات زیادی را از سوی کاربران برانگیخت و بسیاری از کاربران به دنبال جایگزینی برای آن بودند. در میان همین هیاهو، دو اپلیکیشن میکروبلاگینگ جدید Threads و Bluesky پدید آمدند.

جک دورسی، مدیر عامل سابق توییتر، قصد داشت یک برنامه رسانه اجتماعی غیرمتمرکز ایجاد کند که به هر فردی اجازه داده شود تا روی توسعه شبکه تمرکز کند. بنابراین، رسانه اجتماعی بلواسکای در سال ۲۰۱۹ متولد و تا فوریه ۲۰۲۴ توانست ۴ میلیون کاربر را ثبت کند. اگرچه استفاده از شبکه اجتماعی بلواسکای کاملاً رایگان است، اما در گذشته ثبت نام و استفاده از شبکه اجتماعی بلواسکای یک چالش محسوب می‌شد، چرا که برای عضویت در شبکه اجتماعی نیاز به یک کد دعوت داشتید. اما امروزه در ورود به شبکه اجتماعی بلواسکای برای همه باز است. پس بیایید با نحوه استفاده از شبکه بلواسکای آشنا شویم.

پروتکل Bluesky AT چیست؟

پروتکل AT که توسط بلواسکای طراحی شده است، فناوری جدیدی است که تمرکز زدایی قدرت در برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی را هدف قرار داده است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد تا چند کار مختلف را انجام دهند. از جمله:

  • با هر فردی در هر سرویسی که از پروتکل AT استفاده می‌کند، ارتباط برقرار کنید.
  • از طریق بازار آزاد الگوریتم‌ها، محتوایی را که مشاهده می‌کنید کنترل کنید.
  • یک هویت بلواسکای ایجاد کنید و آن را با استفاده از پروتکل AT به پلتفرم‌های دیگر منتقل کنید.

هدف از بلواسکای باز کردن بازار برای شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی است. پروتکل AT امکان دسترسی به رسانه‌های اجتماعی دیگر را از طریق برنامه‌ای که دارید را می‌دهد. پروتکل AT به کاربران اجازه می‌دهد تا بهتر بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به حل مشکلات در برنامه کمک می‌کند.

چگونه از شبکه اجتماعی بلواسکای استفاده کنیم؟

برای آشنایی و استفاده از شبکه اجتماعی بلواسکای بهتر است مراحل که در ادامه آورده شده است را دنبال کنید:

1- از وب سایت یا اپلیکیشن بلواسکای استفاده کنید

با توجه به اینکه شبکه اجتماعی بلواسکای دیگر نیازی به کد دعوت ندارد، ثبت نام در آن آسان است. تنها کافی است به وب سایت آن سر بزنید و بر روی دکمه Create a new account کلیک کنید.

برای استفاده از اپلیکیشن بلواسکای کافی است نسخه IOS برنامه را از App Store و برای نسخه اندروید آن را از Google Play دانلود و نصب کنید. برنامه را اجرا کنید و سپس بر روی create a new account کلیک کنید.

bluesky چیست؟

2- آدرس ایمیل خود را اضافه کنید

در صفحه بعد، آدرس ایمیل خود را وارد کنید، رمز عبور را ایجاد و سپس تاریخ تولد خود را وارد کرده و سپس بر روی Next کلیک کنید.

ایجاد حساب در بلواسکای

3- شماره موبایل خود را وارد کنید

صفحه بعدی از شما می‌خواهد که حساب خود را از طریق یک متن تأیید کنید. کشور خود را وارد کرده و سپس شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. برای دریافت کد بر روی دکمه request code کلیک کنید.

وارد کردن شماره موبایل در بلواسکای

4- کد را وارد کنید

در صفحه بعدی، کدی را که بر روی گوشی خود دریافت کرده‌اید را وارد کنید و سپس بر روی Next کلیک کنید.

وارد کردن کد در بلواسکای

5- یک دسته کاربر ایجاد کنید

در صفحه بعدی، یک دسته کاربر ایجاد و یا تایپ کنید. دسته کامل شما نامی ‌است که در بلواسکای تایپ می‌کنید و به دنبال آن .bsky.social است مانند johnsmith.bsky.social. @ سپس بر روی Next کلیک کنید.

مدیریت حساب در بلواسکای

6- علاقه مندی‌های خود را انتخاب کنید

در این صفحه شما باید آیتم‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید تا بلواسکای بتواند شما را به حساب‌های مورد علاقه شما هدایت کند. علایق خود را انتخاب کرده و سپس بر روی Continue کلیک کنید.

انتخاب دسته ها در بلواسکای

7- انتخاب حساب‌هایی برای دنبال کردن

در مرحله بعد، Bluesky مجموعه‌ای از حساب‌هایی را که ممکن است براساس علایق خود دنبال کنید را به نمایش می‌گذارد. لیست را بررسی کنید. برای دنبال کردن همه آنها بر روی دکمه Follow All در پایین کلیک کنید. برای دنبال کردن فقط برخی از موارد خاص، حساب‌هایی را که مورد علاقه شما نیستند را انتخاب کنید و سپس روی دنبال کردن همه کلیک کنید. برای رد کردن همه آنها بر روی Skip کلیک کنید.

انتخاب فالوورها در بلواسکای

8- فیدهای خود را سفارشی سازی کنید

صفحه بعدی به شما می‌گوید که فید پیش فرض شما دنبال می‌شود، و به معنای تمام حساب‌هایی است که شما دنبال می‌کنید. در اینجا، می‌توانید تعیین کنید که آیا می‌خواهید پاسخ‌ها، نقل قول‌ها را در فید مشاهده کنید. می‌توانید سوئیچ را برای هر موردی که نمی‌خواهید ببینید خاموش کنید. بر روی Continue کلیک کنید.

شخصی سازی فید بلواسکای

9- فیدهای اصلی را انتخاب کنید

در صفحه بعدی، فیدهایی را که می‌خواهید علاوه بر موارد اصلی مشاهده کنید را انتخاب کنید. بر روی Continue کلیک کنید.

انتخاب فید اصلی بلواسکای

10- فیدهای اضافی را انتخاب کنید

در مرحله بعد، فیدهای اضافی را که می‌خواهید براساس علایق خود مشاهده کنید را انتخاب کنید. بر روی Continue کلیک کنید.

تنظیمات اضافی در فید بلواسکای

11- محتواهای خاص را مجاز و یا مسدود کنید

در این مرحله، می‌توانید تعیین کنید که چه نوع محتوایی را مجاز و یا مسدود کنید. برای دیدن محتوای بزرگسالان، سوئیچ را برای آن مورد روشن کنید. در آنجا، می‌توانید محتواهای خاص مانند برهنگی، اسپم‌ها و حساب‌های جعلی را hide، warn یا show کنید. پس از اتمام کار، بر روی Continue کلیک کنید.

اجازه دادن و یا بلاک کردن محتوای خاص

12- شما آماده رفتن به بلواسکای هستید

صفحه تنظیم نهایی به شما می‌گوید که آماده رفتن به صفحه بلواسکای هستید، بر روی دکمه Let’s go کلیک کنید.

وارد شدن به بلواسکای

13- به فید Bluesky Following خود دسترسی پیدا کنید

شما به فید Bluesky Following هدایت می‌شوید که بسیار شبیه به فید توییتر است. اپلیکیشن موبایل بلواسکای تب‌ها را در بالا و آیکون‌ها را در پایین نمایش می‌دهد. اگر شما در سمت راست ضربه بزنید می‌توانید به همان دسته بندی‌های وب سایت دسترسی داشته باشید.

Bluesky Following feed

14- برای دنبال کردن حساب‌های بیشتر از جستجو استفاده کنید

بر روی دکمه Search کلیک کنید. بلو اسکای حساب‌های بیشتری را پیشنهاد می‌دهد که ممکن است مورد علاقه شما باشد. هر آنچه را که می‌خواهید دنبال کنید بر روی دکمه Follow کلیک کنید.

جستجو حساب ها برای دنبال کردن

15- جستجوی حساب‌های خاص برای دنبال کردن

برای یافتن حساب‌ها یا موضوع خاص، روی آیکون جستجو ضربه بزنید. یک کلمه یا عبارت را برای جستجو تایپ کنید. در پاسخ، پنجره جستجو حساب‌های مرتبط را نشان می‌دهد، در حالی که فید هم پست‌ها و هم کاربرانی را که با اصطلاح شما مطابقت دارند را لیست می‌کند. یک حساب کاربری را در پنجره یا فید انتخاب کرده و بر روی دکمه Follow کلیک کنید تا بتوانید آن را دنبال کنید.

جستجو حساب های خاص

16- پست‌ها و حساب‌های محبوب خود را کشف کنید

به صفحه اصلی فید برگردید. برای یافتن پست‌های جدید محبوب و حساب‌های بالقوه برای دنبال کردن بر روی Discover link کلیک کنید. لینک دیگر Popular with Friends است که پست‌های محبوب مرتبط با حساب‌هایی را که دنبال می‌کنید را نشان می‌دهد. نام حساب را برای هر پست مورد علاقه خود انتخاب کنید و دکمه Follow را برای دنبال کردن آن انتخاب کنید.

Discover popular posts and accounts

17- فید خود را مشاهده کنید

پس از اضافه کردن برخی از فیدها و دنبال‌کنندگان، به صفحه اصلی برگردید و برای مشاهده فید خود تب Following یا آیکون view your feed را انتخاب کنید.

فید خود را مشاهده کنید

18- به یک پست پاسخ دهید

شما می‌توانید به چند طریق به یک پست پاسخ دهید. برای اضافه کردن پاسخ به پست، بر روی دکمه Reply ضربه بزنید. برای Repost یا نقل قول بر روی دکمه Repost ضربه بزنید. بر روی آیکون قلب ضربه بزنید تا آن را لایک کنید. برای ترجمه پست، بر روی آیکون بیضی ضربه بزنید تا بتوانید متن را ترجمه، کپی، اشتراک گذاری، نادیده و یا آن را گزارش دهید.

به یک پست پاسخ دهید

19- ارسال یک پست

برای ارسال پست، بر روی آیکون آبی رنگ در اپلیکیشن موبایل ضربه بزنید و یا بر روی آیکون New Post کلیک کنید. پست خود را تایپ کنید. آیکون عکس را برای بارگذاری تصویر انتخاب کنید. آیکن دوربین را انتخاب کرده تا بتوانید عکس جدید بگیرید.

همچنین، شما می‌توانید یک تگ ALT را برای تصویر ایجاد کنید، که آن را برای افرادی که قادر به دیدن نیستند توصیف می‌کند. متن را در تب ALT اضافه کرده و Save را انتخاب کنید. پس از اتمام، پست را انتخاب کنید.

ارسال یک پست

20- ارسال یک پست همراه با لینک

همچنین، می‌توانید به پست خود لینک اضافه کنید. لینک را از منبع آن انتخاب و کپی کنید و سپس آن را در پست خود قرار دهید. گزینه Add link card را انتخاب کنید. پس از انجام، دکمه Post را انتخاب کنید.

ارسال یک پست با لینک

21- مشاهده اعلان‌ها

آیکون Notifications یا category  را برای مشاهده اعلان‌ها انتخاب کنید.

مشاهده اعلان‌ها

22- نادیده گرفتن یا گزارش دادن یک پست

اگر به محتوای اعتراض آمیزی برخورد کردید، چند مرحله وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. برای پست‌های شخصی بیضی را انتخاب کنید تا آن را میوت کنید یا Report  پست را برای گزارش آن به بلواسکای انتخاب کنید. اگر شما گزارش دادن پست را انتخاب می‌کنید از شما می‌خواهد که نوع دسته پست را انتخاب کنید، به عنوان مثال پست از نوع هرزنامه، نقض حق نسخه برداری و… است را باید گزارش دهید. سپس، می‌توانید جزئیات بیشتری به گزارش اضافه کنید و فوراً آن را ارسال کنید.

نادیده گرفتن یا گزارش دادن یک پست

23- بی‌صدا کردن و یا بلاک کردن یک حساب

شما همچنین می‌توانید اقدامات خاصی را در کل یک حساب کاربری که به نظر شما می‌تواند توهین‌آمیز باشد انجام دهید. نام حساب را برای مشاهده صفحه پروفایل انتخاب کنید.

بیضی سه نقطه را انتخاب کنید. در اینجا می‌توانید حساب را Mute کنید تا پست‌های آن بی صدا شود یا اینکه حساب را به طور کامل بلاک کنید یا اینکه حساب را به بلواسکای گزارش دهید.

بی‌صدا کردن و یا بلاک کردن یک حساب

24- فید خود را مدیریت کنید

می‌توانید هر حساب و یا محتوایی را فیلتر یا بلاک کنید. برای انجام این کار دسته Moderation را انتخاب کنید (در اپلیکیشن موبایل انگشت خود را به سمت راست بکشید) برای کنترل نوع محتوایی که می‌خواهید در فید خود ببینید، Content filtering را انتخاب کنید. برای بی‌صدا کردن هر لیست عمومی‌ از کاربرانی که می‌خواهید بی‌صدا شوند، Mute Lists را انتخاب کنید. برای مشاهده حساب‌هایی که بی‌صدا کرده‌اید Muted accounts را انتخاب کنید و برای دیدن حساب‌هایی که مسدود کرده‌اید Blocked accounts را انتخاب کنید.

بی‌صدا کردن و یا بلاک کردن یک حساب

25- مشاهده و ویرایش پروفایل

بر روی آیکون category پروفایل کلیک کنید. صفحه پست‌ها و پاسخ‌های شما را به همراه تعداد پست‌ها، فالوورها و حساب‌های دنبال شده نشان می‌دهد. برای افزودن یا تغییر نام Edit Profile را انتخاب کنید. سپس، تغییرات خود را ذخیره کنید.

مشاهده و ویرایش پروفایل

26- پروفایل خود را ذخیره و یا به اشتراک بگذارید

در صفحه پروفایل، آیکون بیضی را انتخاب کنید و سپس می‌توانید پروفایل خود را با شخص، برنامه یا سرویس دیگری به اشتراک بگذارید. همچنین، می‌توانید پروفایل خود را به لیست دیگری اضافه کنید.

پروفایل خود را ذخیره و یا به اشتراک بگذارید

27- تنظیمات خود را مشاهده و تطبیق دهید

در نهایت، آیکون یا دسته بندی Settings را انتخاب کنید. در اینجا، شما می‌توانید حساب دیگری را اضافه یا دوستی را دعوت کنید.

شما می‌توانید ظاهر صفحه خود را تغییر دهید، تنظیمات دلخواه خود را تنظیم کنید، رمزهای عبور برنامه را تنظیم و فیدهای ذخیره شده را مشاهده کنید، همچنین، می‌توانید زبان، دسته‌بندی خود را تغییر دهید و یا حساب خود را حذف کنید.

تنظیمات خود را مشاهده و تطبیق دهید

منابع:

https://www.zdnet.com/article/how-to-get-started-using-bluesky-social-everything-you-need-to-know/?utm_source=pocket_reader

How to Use The Bluesky Social Media App

https://pvst.ir/hnc

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو