skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

سینا حسن‌زاده نویسنده میهمان

ایلان ماسک و وارن بافت؛ ثروتمندان بدون حقوق

سینا حسن‌زاده
نویسنده میهمان

۱۵ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

ایلان ماسک و وران بافت، چهره‌های مطرح دنیای فناوری و البته از ثروتمندترین افراد جهان هستند که طبق بررسی‌ها هیچ حقوقی از برندهای تحت مدیریت خود دریافت نمی‌کنند. اما ارزیابی دقیق‌تر نشان‌دهنده موضوع دیگری است. هرچند این افراد به مانند یک کارمند از شرکت تحت اداره خود مبلغی را تحت عنوان حقوق دریافت نمی‌کنند اما در موارد دیگر مرتبط با همان برندها دریافتی این افراد چندین برابر انتظارهاست.

به گزارش پیوست، براساس شاخص بلومبرگ ایلان ماسک با حجم دارایی ۲۲۵ میلیارد دلار در رتبه نخست قرار دارد و طبق همین آمار میزان سرمایه وران بافت نیر ۱۲۰ میلیارد دلار ذکر شده است.

ثروتمندترین افراد جهان از کجا حقوق می‌گیرند؟

آیا باور می‌کنید که در سال پیش دو نفر از چهار فرد ثروتمند ایالات متحده برای اداره دوتا از مهم‌ترین‌ شرکت‌های جهان به‌ترتیب هیچ و نزدیک به هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند؟

همانطورکه خواهید دید، صورت‌های سالیانه اعلام‌ شده از سوی شرکت‌های آمریکایی، گاه آمار گمراه‌کننده‌ای را از تفاوت حقوق مدیران ارشد اجرایی با متوسط دستمزد سایر کارکنان شرکت‌ها نشان می‌دهد. مسئله‌ای که برای هر ۲ این مدیران‌ عامل، ایلان ماسک از تسلا و وارن بافت از برکشایر هاتاوی صدق می‌کند.


به‌ویژه در مورد ماسک خیلی باید مراقب اعداد باشید. دارایی خالص او بر اساس شاخص ثروت میلیاردر‌های بلومبرگ در ۲۷ سپتامبر سال پیش، ۲۲۵ میلیارد دلار بود و رتبه اول را در این لیست کسب کرد. در مقابل، ظاهرا رسیدگی به اعداد و ارقام اعلام‌ شده از سوی برکشایر در مورد بافت که بر پایه شاخص بلومبرگ تا ۲۷ سپتامبر، ۱۲۰ میلیارد دلار ارزش داشت، بسیار ساده‌تر و البته باز هم گمراه‌کننده‌ است.
برنارد آرنوی فرانسوی با ۱۶۱ میلیارد دلار در فهرست بلومبرگ دوم، جف بزوس با ۱۵۰ میلیارد دلار سوم و بیل گیتس با ۱۲۳ میلیارد دلار چهارم شد.

دستمزد سال گذشته ماسک در تسلا صفر بود. درست است؛ هیچ! تسلا در پرونده‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار خود اظهار داشت ماسک که در سازمان تسلا  به‌ عنوان «تکنوکینگ» توصیف می‌شود، حال به هر معنایی‌، باید حقوق پایه‌ای را که براساس قوانین کالیفرنیا منعکس‌کننده حداقل دستمزد است دریافت می‌کرد، اما او این را قبول نکرده است.

تسلا در مه ۲۰۱۹ گفت:« ما به‌طور کلی حقوق و مزایای پایه را حذف کردیم». این شرکت از آن زمان به تگزاس نقل‌ مکان کرده است؛ جایی که ظاهرا هیچ قانونی برای الزام شرکت‌ها به پرداخت حداقل دستمزد به مدیر اجرایی‌شان وجود ندارد.

اینک سراغ وارن بافت می‌رویم. خیلی‌ وقت پیش‌، دستمزد سالیانه بافت ۱۰۰هزار دلار بود. همه دستمزدی که از او در ۲۰۲۲ گزارش شده است، مبلغ ۴۰۱،۵۸۹  دلار بود که بر پایه گزارش برکشایر، شامل ۳۰۱،۵۸۹ دلار برای ارائه خدمات امنیتی شرکت به او پرداخت می‌شد.

حال اگر به‌ راستی درآمد سال گذشته ماسک از تسلا رقم صفر و متوسط درآمد هر کارمند این شرکت عدد ۳۴.۰۸۴ دلار باشد، پس نسبت دستمزد ماسک به متوسط دستمزد کارمندانش یک صفر بزرگ بوده است!

از سوی دیگر، حقوق بافت ۶.۴ برابر درآمد متوسط کارمندان برکشایر یعنی ۶۲.۶۹۱ دلار است. حال اگر فقط حقوق ۱۰۰هزار دلاری بافت را در نظر بگیریم، این نسبت ۱.۶ به ۱ می‌شود! البته، ثروت بافت ناشی از مالکیت سهام برکشایر است، نه آنچه برکشایر برای اداره شرکت به او می‌پردازد.
اکنون، اجازه دهید نشان دهیم چرا فکر می‌کنیم اعداد جبرانی مربوط به تسلا و ماسک می‌توانند هم‌زمان دقیق، اما گمراه‌کننده باشد.
اگر فقط به آنچه تسلا در سال گذشته به ماسک پرداخت‌ کرده نگاه کنید، به‌نظر می‌رسد که او ایثار کرده و برای هیچ کار می‌کند. اما اگر به یک سال پیش از آن و افشاگری‌های تسلا در ۲۰۲۱ بنگرید، متوجه تغییر شدید در اعداد می‌شوید.
در آن سال، ماسک با اعمال مجموعه عظیمی از قرارداد‌های اختیار معامله سهام تسلا که قرار بود در ۲۰۲۲ منقضی شود، به سود بیش از ۲۳ میلیارد دلاری دست یافت. براساس بیانیه وکیل تسلا، رقم دقیق ارزشی که ماسک با فروش سهام به دست آورد، ۲۳،۴۵۲،۹۱۰،۱۷۷ دلار بود.
«کل غرامت کسب‌ شده» ماسک در ۲۰۲۱ معادل ۷۳۴،۷۶۲،۱۰۷ دلار بود. پس، درحالی که نسبت غرامت ماسک به میانگین حقوق کارکنان تسلا در سال گذشته صفر عنوان شد، در سال ۲۰۲۱ این نسبت ۱۸۰۴۳ به ۱ بود!


در مقابل، بافت اختیارات خرید و فروش سهام را از برکشایر نمی‌گیرد. بنابراین ۱۰۰هزار دلار نشان‌دهنده هر چیزی است که بافت از برکشایر دریافت می‌کند.
با این حال، بافت علی‌رغم اینکه مدیر ارشد برکشایر است، درآمد او به بالاترین درآمد کسب‌ شده حتی نزدیک هم نیست. ۲ نفر از عوامل اصلی این مجموعه، گریگوری آبل، نایب‌رئیس عملیات غیربیمه‌ای برکشایر و آجیت جین، نایب‌رئیس عملیات بیمه‌، هر کدام در سال گذشته ۱۹ میلیون دلار حقوق و پاداش دریافت کردند و کل درآمدشان از برکشایر، عدد ۱۹،۰۱۵،۲۵۰ دلار را نشان داد.
اگر درآمد متوسط یک کارمند عادی را با آبل یا جین مقایسه کنیم، نسبت ۳۰۳.۳ به ۱ می‌شود. این نسبت واقعی‌تر از ۶.۴ یا ۱.۶ دستمزد بافت و کارکنان خواهد بود؛ چرا که این قانون مستلزم آن است که یک شرکت از حقوق مدیرعامل برای این نسبت استفاده کند، نه حقوق کارکنان پردرآمد.

از بررسی نسبت دستمزد مدیرعامل با کارمند متوسط موارد و نکات زیادی می‌توان آموخت و البته در بسیاری موارد، با تفاوت‌های بزرگ بین دریافتی بیشتر بالادستی‌ها در مقایسه با حقوق کارگران، دلایل زیادی نیز برای خشمگین‌ شدن پیدا می‌کنیم.

چنانکه از نمونه‌های ماسک و بافت مشخص می‌شود، گاهی باید اعداد را با جزییاتی بیشتر درنظر گرفت، نه‌ اینکه آنها را بدون بررسی پذیرفت. این کار با وجود سختی بیشتر در مقایسه نسبت حقوق و مزایای رئیس با کارمندان، تصویری بسا دقیق‌تر از آنچه در واقعیت جریان دارد، به شما ارائه می‌کند.

منبع: fastcompany

https://pvst.ir/ic7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو