skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شاخص میلیاردر‌های بلومبرگ: رهبران تکنولوژی پیروز سالی که گذشت

۱۶ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ آذر ۱۴۰۲

کمتر از یک ماه مانده به پایان سال ۲۰۲۳، لیست میلیاردرهای بلومبرگ نشان می‌دهد که رهبران تکنولوژی در ۳۶۵ روز گذشته دوباره به اوج تاریخی خود نزدیک شده‌اند و ثروتمندان این صنعت روزهای سخت سال گذشته را به دست فراموشی سپرده‌اند. امسال‌ها هم بار دیگر ایلان ماسک با بیش از ۲۲۰ میلیارد دلار ثروتمندترین فرد جهان است و پس از آن جف بزوس با ۱۶۹ میلیارد دلار در جایگاه دوم قرار دارد. مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار و مدیرعامل متا، نیز بار دیگر به لیست ۱۰ فرد ثروتمند جهان بازگشته است.

به گزارش پیوست، داده‌های بلومبرگ نشان می‌دهد که ثروتمندان بخش تکنولوژی با اختلاف پیروز سال هستند و در ۳۶۵ روز گذشته ارزش دارایی‌ میلیارد‌های این صنعت به طور کلی حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. پس از تکنولوژی بخش انرژی بیشترین رشد را داشته که شاید یکی از دلایل آن شرایط آشفته جهانی و درگیری‌های نظامی باشد.

در ۱۰ نفر اول ۸ جایگاه متعلق به رهبران تکنولوژی است

ایلان ماسک که برای مدتی از سال ۲۰۲۲ جایگاه ثروتمندترین فرد جهان را به برندارد آرنو، مالک برند‌هایی مثل الم‌ام‌اچ و لوئی ویتون، واگذار کرده بود در یک سال گذشته بیش از ۸۰ میلیارد دلار ثروت خود را افزایش داده و به جایگاه اول بازگشته است. با این حال گفتنی است که پلتفرم اکس (توییتر سابق)، یکی از شرکت‌های تحت مالکیت ماسک، در یک سال گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشته و به گفته برخی از تحلیلگران بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است.

مارک زاکربرگ، مالک و مدیرعامل متا، نیز که سال گذشته با از دست دادن بخش زیادی از ثروت خود از تاپ تن کنار رفته بود امسال با رشد چشمگیر متا دوباره به جمع ۱۰ فرد ثروتمند جهان بازگشته و بیش از ۷۰ میلیارد دلار به دارایی خود افزوده است.

۱۰ جایگاه برتر فهرست ثروتمندان جهان امسال به جز برنارد آرنو و وارن بافت، بنیان‌گذار و سهام‌دار اصلی شرکت سرمایه‌گذاری برکشیر،‌ تماما متعلق به چهره‌های تکنولوژی است و طبق داده‌های بلومبرگ در یک سال گذشته دارایی ۱۰ نفر اول بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار رشد کرده است. در این بین نام افرادی مثل بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت و لری پیج و سرگی برین، هم‌بنیان‌گذاران گوگل،‌ نیز به چشم می‌خورد. گفتنی است که وارن بافت نیز بخش مهمی از ثروت ۱۲۰ میلیارد دلاری خود را مدیون سرمایه‌گذاری در غول‌های تکنولوژی از جمله اپل است.

نمود رشد هوش مصنوعی در لیست میلیاردرها

موج هوش مصنوعی امسال در صنعت تکنولوژی بدون شک جریان اصلی به حساب می‌آید و نمود آن در لیست ثروتمندان نیز به وضوح به چشم می‌خورد. گوگل و مایکروسافت به عنوان دو شرکت اصلی ارائه دهنده خدمات هوش مصنوعی در حال حاضر چندین نماینده در لیست ۱۰ فرد ثروتمند جهان دارند و هرکدام از آنها بخش مهمی از افزایش ثروت خود به ویژه در سال ۲۰۲۳ را مدیون عملکرد خوب شرکت‌شان در حوزه هوش مصنوعی هستند.

بیل گیتس بنیان‌گذار مایکروسافت با ۱۳۵ میلیارد دلار در جایگاه چهارم است و استیور بالمر، مدیرعامل سابق این شرکت و سهام‌دار بزرگ ردموندی ها نیز با داریای ۱۲۷ میلیارد دلاری در جایگاه ششم است.

لری پیج و سرگی برین، دو بنیان‌گذار مشهور گوگل که همچنان یکی از سهام‌داران اصلی این شرکت به حساب می‌آیند نیز به ترتیب با ۱۱۸ و ۱۱۲ میلیارد دلار دارایی در جایگاه هشتم و دهم قرار دارند. الفابت، شرکت مادر گوگل در حال حاضر یکی از قطب‌های مهم هوش مصنوعی است و گوگل‌ دیپ‌مایند، آزمایشگاه هوش مصنوعی این شرکت، یکی از مراکز مهم توسعه این تکنولوژی به حساب می‌آید.

جایگاه پنجم این لیست نیز به لری اریسون، بنیان‌گذار و بزرگترین سهام دار شرکت اوراکل تعلق دارد. اوراکل در کنار گوگل، مایکروسافت و آمازون یکی از مهمترین ارائه دهندگان خدمات ابری و دیتاسنتر در جهان است.

ارائه دهندگان خدمات ابری و قدرت رایانشی در سال‌های اخیر به لطف توسعه خدمات ابری و پس از آن قدرت رایانشی مورد نیاز برای توسعه مدل‌های بزرگ زبانی از اهمیت بالایی برخوردار شده‌اند. طبق گزارش‌ها، ماسک برای توسعه هوش مصنوعی xAI که به تازگی با نام گروک عرضه شد، بخش قابل توجهی از سرور‌های اوراکل را برای تامین قدرت رایانشی خود خریداری کرده است.

 

https://pvst.ir/gly

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو