skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش اریکسون از رشد چشمگیر 5G و ۱.۶ میلیارد مشترک تا پایان سال ۲۰۲۳

۲۱ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اریکسون در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت نسل پنج ارتباطات در یک سال گذشته می‌گوید حدود ۶۱۰ میلیون کاربر جدید به 5G روی آورده‌اند. این آمار نشانگر رشد ۶۳ درصدی نسبت به سال گذشته و بسیار فراتر از برآورد‌های اولیه مبنی بر رشد ۱۰۰ میلیونی کاربران است.

به گزارش پیوست، اریکسون می‌گوید با وجود چالش‌های اقتصادی و ژئوپلیتیک، نسل پنجم ارتباطات به لطف بیش از ۲۴۰ مدل مختلف از گوشی‌های مجهز به 5G، عملکرد خوبی داشته است.

طبق گزارش اریکسون در ماه نوامبر سال ۲۰۲۳، این شرکت سهم گوشی‌های 5G از تمام مرسوله‌های گوشی هوشمند تا پایان سال گذشته را ۶۲ درصد برآورد کرده که رشد ۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد. در همین گزارش تعداد مشترکان 5G جهان ۱.۶میلیارد نفر تا پایان ۲۰۲۳ برآورد شده است.

افزون بر این طبق پیش‌بینی اریکسون تعداد کاربران 5G تا سال ۲۰۲۹ از پنج میلیارد نفر فراتر رفته و با توجه به مجموع ۹.۲ میلیارد کاربری که برای این سال پیش‌بینی شده بیش از نیمی از کاربران را به خود اختصاص می‌دهد.

سهم ناچیز 5G از بازار خاورمیانه و آفریقای شمالی تا سال ۲۰۲۹ به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد

طبق داده‌های اریکسون که یکی از فعالان مهم بازار آفریقا نیز به حساب می‌آید، صنعت تلکام منطقه منا (خاورمیانه و آفریقای شمالی) با وجود مشکلات اقتصادی یک سری از کشور‌ها با قدرت به توسعه ادامه می‌دهد و مشترکان تلکام این منطقه از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۹ با نرخ ۲.۴ درصدی افزایش می‌یابند.

میزان رشد مشترکان گوشی هوشمند منطقه منا نیز در جایگاه دوم و پس از منطقه آفریقای جنوب صحرا بیشترین رشد را در این دوره تجربه می‌کند و با نرخ سالانه ۵ درصد افزایش می‌یابد.

با اینکه در سال ۲۰۲۹ نیز طبق برآورد اریکسون مشترکان 4G منطقه منا همچنان در اکثریت خواهند بود اما تعداد مشترکان 5G با رشد چشمگیر به ۴۰ از تمام مشترکان می‌رسد و یک رشد مرکب ۴۱ درصدی را در این دوره مشاهده می‌کنیم.

سهم مشترکان خدمات مختلف ارتباطات در سال ۲۰۲۳ و برآورد اریکسون از سهم آنها در سال ۲۰۲۹

 در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC)، سهم 5G به بیش از ۹۰ درصد می‌رسد

اریکسون می‌گوید که کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس در سال‌های منتهی به ۲۰۲۹ یک رشد ۱۹ درصدی در سال را از لحاظ مشترکان 5G تجربه می‌کنند و انتظار می رود که سهم مشترکان 5G از مجموع مشترکان به بیش از ۹۰ درصد افزایش یابد.

با توجه به اقتصاد قوی کشور‌های GCC و سرمایه‌گذاری گسترده دولتی در حوزه ICT و تلکام که نقش مهمی در چشم‌انداز‌های بلند‌مدت کشور‌های عربی دارد، نسل جدید ارتباطات در این منطقه عملکرد بهتری نسبت به کشور‌های همسایه خواهد داشت.

امارت و عربستان هردو سرمایه‌های عظیمی را به توسعه ارتباطات و دیجیتال‌سازی اختصاص داده‌اند و گزارش دیگری از پوشش ۹۷ درصدی 5G در کشور امارات می‌گوید و این کشور در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ به پیشتاز جهانی از لحاظ سرعت شبکه 5G تبدیل شد.

اینترنت اشیا

گذشته از مشترکان 5G، اریکسون رشد چشمیگری را در حوزه اینترنت اشیا سلولی پیش‌بینی می‌کند. طبق برآورد این شرکت تا پایان سال ۲۰۲۳ اتصال‌های سلولی IoT به رقم چشمگیر ۳ میلیارد اتصال می‌رسند که نشانگر نفوذ چشمگیر دستگاه‌های اینترنت اشیا در جای‌جای زندگی کاربران است. توسعه فناوری‌های جدید می‌تواند فرصت‌های تازه‌ای را برای ارتباط میان اینترنت پهن‌باند با اینترنت اشیا نیز فراهم کند.

https://pvst.ir/h7a

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو