skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رشد چشمگیری اکوسیستم فین‌تک امارات درعین رکود بین‌المللی

۲۰ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

داده‌های Innovate Finance، نهاد مستقل ناظر بر صنعت فناوری امور مالی انگلستان، از کاهش چشمگیر سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه فناوری مالی حکایت می‌کند. براساس این گزارش مجموع سرمایه‌گذاری‌ها به نسبت سال ۲۰۲۲ تا ۴۸ درصد کمتر شده و به ۹۹ میلیارد دلار رسیده است. با این حال امارت متحده عربی با قوانین و اکوسیستم حامی فین‌تک برخلاف روند جهانی یک رشد ۹۲ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش پیوست، این داده‌ها نشان می‌دهد که امارات به لطف مقررات حامی فین‌تک و استقبال از بانکداری دیجیتال و دیگر ابزارهای مربوطه، حالا برای اولین بار در لیست ۱۰ مرکز برتر از لحاظ جذب سرمایه‌ فین‌تکی در سال ۲۰۲۳ قرار گرفته است.

جنین هرت، مدیرعامل Innovate Finance، در مصاحبه خود با CNBC گفت: «برخی از بازارها تازه این تکنولوژی را به کار گرفته‌اند، ما بازتاب این مساله را در ارقام سرمایه‌گذاری مشاهده می‌کنیم.» به گفته او آسیا و خاورمیانه حالا بازارهای داغ فین‌تکی هستند.

گزارش این شرکت نشان می‌دهد که حالا کشور‌های آسیایی و خاورمیانه حضور پرتعدادتری به نسبت اروپایی‌ها در لیست ۱۰ مرکز برتر فین‌تکی دارند. به گفته او افزایش سرمایه‌گذاری در این مناطق فرصتی برای انگلستان است تا همکاری و شراکت‌های بیشتری را در این منطقه در پیش بگیرد.

با این حال در نگاه کلی جهان فین‌تک‌ها حال روز خوبی در سال ۲۰۲۳ نداشت و سرمایه‌گذاری روی این شرکت‌ها فاصله زیادی با سال گذشته داشت. هرت معقتد است شرکت‌هایی که در مرحله رشد هستند بیشتر از همه درنتیجه کاهش سرمایه‌گذاری سال ۲۰۲۳ متاثر شده‌اند و شرکت‌های مرحله بذری و اولیه نسبت به فشار‌ها مقاومت بیشتری دارند.

او با اشاره به اینکه فین‌تک‌های نوپا در بازار سال گذشته وضعیت بهتری داشتند و حدود ۴ میلیارد دلار سرمایه را جذب خود کردند گفت: «اگر شرکتی در مراحل آخر هستید، شاید الان زمان خوبی برای جذب سرمایه شما نباشد.»

آمریکا در صدر و انگلستان در رده دوم

گزارش Innovate Finance نشان می‌دهد که از میان تمامی کشور‌ها،‌ آمریکا در صدر و انگلستان نیز با جذب مجموعا ۵.۱ میلیارد دلار سرمایه در حوزه فناوری مالی در رده دوم قرار داشت. با این حال جذب سرمایه انگلستان به نسبت ۱۳.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ یک کاهش ۶۳ درصدی را نشان می‌دهد.

با این حال انگلستان عملکرد خوبی در مقایسه با دیگر کشور‌ها داشته و ۲۸ کشور اروپایی روی هم رفته کمتر از این کشور سرمایه فین‌تکی را جذب خود کرده‌اند و لندن همچنان با سهم ۴.۵ میلیارد دلاری از این سرمایه‌گذاری به عنوان مرکز اصل فین‌تک اروپا شناخته می‌شود.

جای تعجبی ندارد که ایالات متحده امسال هم میزبان بیشترین سرمایه‌گذاری فین‌تکی بود و ۲۴ میلیارد دلار در حوزه فناوری مالی این کشور سمرایه‌گذاری شد اما مقدار جذب سرمایه در ایالات متحده نیز نسبت به سال قبل ۴۴ درصد کمتر شده است.

هند پس از انگلستان با جذب ۲.۵ میلیارد دلار سوم، سنگاپور با ۲.۲ میلیارد دلار چهارم و چین با سهم ۱.۸ میلیارد دلاری در جایگاه پنج قرار دارد.

 

https://pvst.ir/gxh

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو