skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ثروت مارک زاکربرگ ۴۴ میلیارد دلار افزایش یافت

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

ثروت مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا که در جوانی با عرضه فیسبوک به عنوان اولین پلتفرم شبکه اجتماعی به شهرت رسید در سال ۲۰۲۳ عملکرد بهتری نسبت به دیگر میلیارد‌های جهان داشته و حدود ۴۴ میلیارد دلار به ثروت خود افزوده است. با یان حساب و براساس لیست ثروتمندهای بلومبرگ، زاکربرگ در رده دوازدهم ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفته و به ۱۰ نفر اول نزدیک می‌شود.

به گزارش پیوست، از سال ۲۰۲۱ تا به امروز امپراتوری زاکربرگ درنتیجه قمار متاورسی او ضربه سنگینی را متحمل شده است. با اینکه بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی و ثروتمندان این حوزه در این سال‌ها بخش زیادی از ثروت خود را از دست داده‌اند اما زاکربرگ عمده ثروت خود و شرکتش را فدای بلند‌پروازی‌های متاورسی کرده است.

ضربه به حدی سنگین بود که زاکربرگ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از اوج ثروت خود فاصله گرفت. این در حالی است که مدیرعامل متا (فیسبوک سابق) زمانی سومین فرد ثروتمند جهان بود.

با این حال گزارشی از بلومبرگ نشان می‌دهد که زاکربرگ امسال دوران خوبی را پشت سر گذاشته است.

ثروت‌ مارک زاکربرگ چقدر است؟

براساس آخرین آمار بلومبرگ ثروت مارک زاکربرگ با رشد ۴۴ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۳ به ۸۹.۹ میلیارد دلار رسیده است. این برآورد او را در رتبه دوازدهم رده بندی بلومبرگ برای ثروتمندترین افراد جهان و درست پشت سر فرانسوا بتنکورت مایرز، ثروتمند فرانسوی قرار می‌دهد.

مسلما افزایش ثروت مدیرعامل متا با افزایش ارزش سهام شرکتش رابطه مستقیم دارد. با وجود کاهش ناچیز ارزش سهام متا در روز جمعه، سهام متا در رده دوم سهام‌های پرسود شاخص S&P 500 قرار دارد و در سال جاری میلادی بیش از ۱۰۰ درصد رشد کرده است.

گفتنی است که زاکربرگ برای قرار گرفتن در جمع ۱۰ فرد ثروتمند جهان تنها به حدود یک میلیارد دلار دیگر نیاز دارد که با توجه به عملکرد خوب متا در سال جاری دور از انتظار نیست.

راب اندرسون و الن گولد، از تحلیلگران شرکت سرمایه‌گذاری لوپ کپیتال، می‌گویند شرکت متا روشن‌ترین چشم‌انداز را دارد.

درآمد مارک زاکربرگ سالانه ۱ دلار است

جالب است که بدانید یکی از ثروتمندترین چهره‌های جهان تکنولوژی حقوقی دریافت نمی‌کند. پس از ۲۰۱۲ که مارک زاکربرگ ۷۷۰ هزار دلار از فیسبوک حقوق و پاداش دریافت کرد، او حقوق سالانه خود را به تنها یک دلار کاهش داد.

با این حال در نبود حقوق هم شرکت متا یا همان فیسبوک سابق همچنان بیشتر هزینه‌های مدیرعامل خود را تقبل می‌کند.

گزارشی از گاردین نشان می‌دهد که تنها هزینه حفظ امنیت و بادگارد‌های او امسال از ۱۰ میلیون دلار به ۱۴ میلیون دلار افزایش یافته است.

بیشتر ثروت مارک زاکربرگ مربوط به سهام متا است

با وجود سرمایه‌گذاری‌های مختلف، خانه‌های بزرگ و ممالک میلیون دلاری او در جزایر هاوایی، ثروت اصلی زاکربرگ مربوط به سهام او در شرکت متا است.

مدیرعامل متا همچنان ۱۳ درصد از امپراتوری شبکه‌های اجتماعی متا را تحت مالکیت خود دارد و نوسان ارزش سهام این شرکت رابطه مستقیمی با ارزش دارایی‌ها او دارد.

گفتنی است که این میلیاردر ۳۹ ساله با وجود سبک زندگی ساده‌ای که با همسرش پریسیلا چان در پیش گرفته است علاقه زیادی به خرید زمین و ملک دارد. او یک بار در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۰۰ میلیون دلار و بار دیگر در سال ۲۰۲۱ هم ۷۰ میلیون دلار برای خرید زمین یکی از جزایر هاوایی هزینه کرده است.

با این حال زاکربرگ ساده‌پوشی که با استایل معمولی خود شناخته می‌شود علاقه‌ای به خودروهای لوکس ندارد، لباس‌های گران‌قیمت نمی‌پوشد و سفرهای تفریحی کمی می‌رود.

مارک زاکربرگ و بخشیدن ثروتش

مدیرعامل فیسبوک در سال ۲۰۱۷ به جمع بیش از ۲۰۰ میلیونری پیوست که متعهد شده‌اند بیشتر ثروت خود را به خیریه و اهداف بشر دوستانه ببخشند.

مارک زاکربرگ همانند بیل گیتس، وارن بافت و بیش از ۲۰۰ میلیونر و میلیاردر قول داده تا ۹۹ درصد از سهام متا را در طول عمر خود به فروش برساند. البته که این موضوع تعهدی قانونی را برای ثروتمندان در پی ندارد.

 

با توجه به افزایش چشمگیر ثروت مدیرعامل متا در سال ۲۰۲۳ انتظار می‌رود که قمار متاورسی او و شرکتش همچنان محل اصلی هزینه‌ها باشد و علاوه بر میلیارد‌ها دلاری که پیش از این صرف جهان دیجیتالی و پیشتازی متا در این حوزه شده است، سرمایه‌گذاری بیشتر و حرکت جدی در این مسیر دور از انتظار نیست.

 

https://pvst.ir/ewq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو