skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

نسرین ابویی نویسنده میهمان

۱۲ نکته از جف بزوس؛ از مدیریت شکست تا نادیده گرفتن تعادل بین کار و زندگی

نسرین ابویی
نویسنده میهمان

۲۶ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۵ آبان ۱۴۰۲

جف بزوس در سال ۲۰۲۱ از سمت مدیرعاملی آمازون کناره‌گیری کرد. بزوس ۲۸ سال پیش آمازون را تأسیس کرد و از آن زمان تاکنون ۱۲۲ میلیارد دلار ثروت جمع‌آوری کرده است. در این مطلب خلاصه‌‎ی ۱۲ مورد از مهم‌ترین نکته‌های بیان شده توسط بزوس از زمانی که مدیر عامل آمازون بود را مرور می‌کنیم.

۱. شکست اهمیت دارد

بزوس در نامه‌ای به سهامداران در سال ۲۰۱۸ نوشت: زمانی که یک شرکت در حال رشد است، همه چیز حتی اندازه‌ آزمایش‌های شکست خورده نیز به مقیاسی برای سنجش نیاز دارد. او معتقد است: اگر اندازه شکست‌های شما در حال رشد نیست، فعالیت‌های شما به میزانی اهمیت ندارد که حتی قادر به حرکت دادن یک سوزن باشد.

بزوس خاطرنشان کرد که پروژه‌ی تلفن‌های همراه هوشمند سه بعدی Fire برای آمازون یک شکست محسوب می‌شود، اما این شرکت «موفق به کسب تجربه شد و تلاش‌ها برای ایجاد اکو و الکسا سرعت پیدا کرد.

۲. نباید به دنبال ایجاد تعادل در کار و زندگی باشید

بزوس در رویدادی مربوط به یکی از شرکت‌های بالاسری اینسایدر گفت: همیشه از من در مورد تعادل بین کار و زندگی سؤال می‌شود و به نظر من این یک عبارت تضعیف‌کننده است، زیرا نشان می‌دهد که واقعاً یک مبادله سخت میان دو مفهوم کار و زندگی وجود دارد.
در واقع بزوس معتقد است که افراد باید به کار و زندگی به جای دو مفهوم تفکیک شده، به عنوان یک مفهوم یکپارچه نگاه کنند. بزوس معتقد است: این در واقع یک چرخه است و نیاز به حفظ تعادل ندارد.

۳. کسب و کار خود را روی چیز‌هایی متمرکز کنید که در بلندمدت تغییر نمی‌کنند

بزوس معتقد است وقتی‌ایده‌ای دارید که می‌دانید درست است و حتی در بلندمدت هم جواب می‌دهد، در این صورت صرف انرژی زیاد برای آن منطقی خواهد بود. از خود بپرسید چه چیزی در ۱۰ سال آینده تغییر نخواهد کرد؟ در این صورت می‌توانید یک استراتژی تجاری در مورد‌ایده‌هایی داشته باشید که در طول زمان ماندگار هستند.
به گفته بزوس این مفهوم برای آمازون، به معنای سرمایه‌گذاری و صرف انرژی به منظور ارائه خدمات تحویل سریع و قیمت‌های پایین بوده است.

۴. ایده‌های تجاری باید دارای مقداری ریسک باشند

بزوس در یک کنفرانس در سال ۲۰۱۹ گفت: اگر یک‌ایده تجاری فاقد ریسک دارید، احتمالاً قبلاً اجرا شده است.
او ادامه داد: شما باید چیزی داشته باشید که حتی در صورت نتیجه بخش نبودن، به عنوان یک آزمایش در نظر گرفته شود. در واقع به گفته بزوس، آزمایش‌ها ممکن است شکست بخورند، ولی این شکست‌های بزرگ برای موفقیت مهم هستند.

۵. مشتریان خود را خوشحال کنید

او در همین کنفرانس درباره کارآفرینان گفت: مهم‌ترین اصل در کسب و کار مشتری مداری است. مشتریانتان را راضی نکنید، بلکه آن‌ها را کاملاً خوشحال کنید.

۶.به جای رقیب، از مشتریانتان بترسید.

بزوس یک بار در خلال یک جلسه همه جانبه گفت: از مشتریان بترسید، زیرا آن‌ها افرادی هستند که پول دارند. رقبا هرگز پولی در اختیار ما قرار نمی‌دهند.

۷. تصمیمات کلیدی خود را پیش از بعد از ظهر بگیرید

یک ضرب المثل است که می‌گوید پرنده‌ی سحرخیز موفق به گرفتن کرم می‌شود. اما برای بزوس، پرنده سحرخیز موفق به گرفتن “تصمیمات مهم” می‌شود.
بزوس متذکر شده که به طور معمول، من تصمیمات مهمم را حدود ساعت ۱۰:۳۰ صبح می‌گیرم. روز قبل در مورد آن بحث می‌کنم، با فکر آن می‌خوابم و صبح تصمیم نهایی را می‌گیرم.

۸. چهار ویژگی کلیدی یک کسب و کار رویایی

مطابق با محتویات نامه سال ۲۰۱۴ بزوس به سهامداران، یک کسب و کار رویایی حداقل چهار ویژگی دارد: مشتریان آن را دوست دارند، می‌تواند تا اندازه‌های بسیار بزرگ رشد کند، بازده سرمایه قوی دارد، و در طول زمان ماندگار است. اگر‌ ایده‌ای پیدا کردید که پتانسیل ماندگاری برای چندین دهه را دارد، در جهت عملی کردن آن حرکت کنید.
به گفته بزوس، آمازون در این زمینه تک بعدی نبوده است.
بزوس می‌نویسد: پس از دو دهه ریسک‌پذیری و کار تیمی و با وجود خوش شانس بودن در طول مسیر، ما اکنون با خوشحالی در حال فعالیت با سه شریک خود هستیم: مارکت پلیس، پرایم و خدمات وب آمازون.

۹. بیش از آنچه مصرف می‌کنید خلق کنید

بزوس در آخرین نامه خود به سهامداران نوشت: اگر می‌خواهید در تجارت (در واقع در زندگی) موفق باشید، باید بیشتر از آنچه مصرف می‌کنید، خلق کنید.
به گفته بزوس: هدف شما باید ایجاد ارزش برای همه کسانی باشد که با آن‌ها در تعامل هستید. هر کسب و کاری که برای کسانی که با آن‌ها در ارتباط است، ارزش ایجاد نمی‌کند، حتی اگر در ظاهر موفق به نظر برسد، به زودی از دور رقابت خارج خواهد شد.

۱۰. ویژگی‌های شخصی خود را حفظ کنید

همواره به ما توصیه کرده‌اند که خودت باش. آنچه من واقعاً از شما می‌خواهم انجام دهید این است که میزان انرژی لازم برای حفظ متمایز بودن خودتان و شبیه دیگران نبودن را در نظر بگیرید و این انرژی را برای خود فراهم کنید.
دنیا از شما می‌خواهد که معمولی و مانند بقیه باشید و به هزاران روش، شما را به این سمت سوق می‌دهد. اجازه ندهید این اتفاق بیفتد.

۱۱. کاری بیش از بحث در مورد نتایج مالی و خروجی‌های پیش‌بینی شده انجام دهید

با توجه به نامه سال ۲۰۰۹ بزوس به سهامداران، او نوشته: بسیاری از رهبران ارشد که تازه وارد آمازون شده‌اند، از زمان کمی که ما صرف بحث در مورد نتایج مالی واقعی یا بحث در مورد خروجی‌های مالی پیش‌بینی شده می‌کنیم، شگفت‌زده می‌شوند. لازم است این نکته را روشن کنم، ما این خروجی‌های مالی را جدی می‌گیریم. اما معتقدیم که تمرکز انرژی بر روی ورودی‌های کسب و کارمان که بر روی آن‌ها کنترل کامل داریم، مؤثرترین روش برای به حداکثر رساندن خروجی‌های مالی در طول زمان است.

۱۲. به جای تلاش برای کسب رضایت آنی، بلندمدت را در نظر بگیرید

مانند دیگر کارآفرینان موفق، بزوس چندین بار در مورد اهمیت تفکر بلندمدت صحبت کرده است و نامه سال ۲۰۰۸ او به سهامداران نیز در همین مورد بوده است.
او نوشته: تفکر بلندمدت توانایی‌های موجود ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به ما اجازه می‌دهد کار‌های جدیدی انجام دهیم که در غیر این صورت نمی‌توانستیم به آن‌ها فکر کنیم. این تفکر در واقع از چرخه‌ی شکست و تکرار ضروری برای اجرای‌ایده‌ها پشتیبانی می‌کند، و به ما کمک می‌کند تا در فضا‌های ناشناخته پیشگام باشیم. از لذت‌های زودگذر اجتناب کنید تا به احتمال زیاد فرصت‌های ماندگاری را در ادامه‌ی مسیر پیدا کنید.

https://pvst.ir/f4w

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو