skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یک ابزار جدید می‌خواهد اینترنت را از محتوای تروریستی پاک کند

۲۰ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در سال‌های اخیر، گروه‌های تروریستی از پلتفرم‌های کوچک و کمترشناخته‌شده برای ذخیره، اشتراک‌گذاری و لینک‌دهی به محتوای خشنی مثل گردن زدن استفاده کرده‌اند. این پلتفرم‌ها به دلیل در اختیار نداشتن منابع و تخصص کافی، در مقابله با چنین محتوایی به مشکل می‌خورند اما یک ابزار جدید که با همکاری یک زیرشاخه گوگل و NGO ردیابی ترور طراحی شده برای حل این مشکل تلاش می‌کند.

به گزارش پیوست به نقل از وایرد، این ابزار رایگان که Altitude نام دارد را Jigsaw، از واحد‌های زیرشاخه‌ گوگل با تمرکز بر افراطی‌گری، اطلاعات وارونه و سانسور سرکوب‌گرانه، به همراه گروه Tech Against Terrorism روز جمعه در پاریس راه‌اندازی کرد. این گروه برای مبارزه با فعالیت تروریستی در فضای آنلاین تلاش می‌کند. این ابزار به پلتفرم‌های کوچکتر اجازه می‌دهد تا محتوای تروریستی شبکه‌های خود را سریع و آسان شناسایی و حذف کنند.

این پروژه همچنین با گروهی به نام Global Internet Forum to Counter Terrorism نیز همکاری دارد. این گروه در سال ۲۰۱۷ طی همکاری فعالان صنعت از جمله فیسبوک، مایکروسافت، توییتر و یوتیوب راه‌اندازی شد و پایگاه داده مشترکی از هش (نوعی اثرانگشت دیجیتالی) تصاویر مربوط به محتوای تروریستی را در اختیار دارد.

پس از سال‌ها اشتباه و عدم حذف محتوای تروریستی، امروزه پلتفرم‌های بزرگی مثل فیسبوک، گوگل و اکس (توییتر سابق)، با کمک NGOها و نهاد‌های انتظامی، بخش زیادی از چنین محتوایی را از پلتفرم خود حذف کرده‌اند. تنها مورد استثنا در پلتفرم‌های بزرگ که فعالیت چندانی در این حوزه نداشته تلگرام است. درنتیجه، تروریست‌ها به سراغ پلتفرم‌هایی کوچک و با بار قانونی کمتر رفته‌اند. در چنین فضایی به دلیل منابع محدود تکنولوژی ساده، چنین محتوایی معمولا از چشم شرکت پنهان مانده و توان پاسخ به درخواست‌های حذف محتوا را ندارند.

یاسمین گرین، مدیرعامل Jigsaw، در مصاحبه‌ای با مجله وایرد گفت: «عدم دسترسی به پلتفرم‌های بزرگ شبکه اجتماعی باعث نشد تا داعش و دیگر گروه‌های تروریستی اینترنت را به طور کامل رها کنند. آنها به جای دیگری مهاجرت کردند. آنها برای میزبانی محتوا به سراغ سایت‌های میزبانی فایل یا دیگر وبسایت‌ها و پلتفرم‌های کوچک و متوسط رفتند. این پلتفرم‌ها از محتوای تروریستی استقبال نمی‌کنند اما همچنان میزان این نوع محتوا هستند-و حجم این محتوا نیز زیاد است.»

با اینکه گزینه‌های دیگری به جز Altitude نیز در بازار وجود دارد اما استفاده از آنها برای شرکت‌های کوچک گران تمام می شود متخصصانی مثل گرین بر این باورند که چنین ابزارهایی باید متن‌باز و رایگان باشد.

این ابزار جدید را می‌توان مستقیما به هسته هر پلتفرمی متصل کرد. این ابزار سپس به پلتفرم تحلیل محتوای تروریستی از گروه Tech Against Terrorism متصل شده و مشغول به کار می‌شود. این پلتفرم تحلیلی، محتوایی که رسما به سازمان‌های تروریستی نسبت داده شده را در خود دارد. کاربران Altitude با استفاده از این ابزار می‌توانند محتوا را تحت نظر بگیرند.

افزون بر این، Altitude اطلاعاتی درمورد گروه‌های تروریستی مرتبط با محتوا، نمونه‌هایی از محتوای مشابه، اطلاعات مربوط به پاسخ دیگر پلتفرم‌ها و حتی اطلاعات مربوط به قوانین منطقه یا کشور مذکور را در اختیار پلتفرم‌ها می‌گذارد.

ادام هدلی، مدیر اجرایی Tech Against Terrorism، به مجله وایرد گفت: «ما قرار نیست به پلتفرم‌های دستور بدهیم بلکه تمام اطلاعاتی که برای تصمیم‌گیری نظارتی نیاز دارند را در اختیارشان می‌گذاریم. ما می‌خواهیم کیفیت پاسخگویی را بهتر کنیم. مساله تنها حجم محتوای حذف شده نیست بلکه باید اطمینان حاصل کنیم که بدترین نوع محتوا هم با پیروی از قانون حذف شود.»

گروه Tech Against Terrorism با بیش از ۱۰۰ پلتفرم همکاری دارد که البته نام بیشتر آنها به دلیل اثر منفی ارتباط با محتوای تروریستی فاش نمی‌شود. این گروه با شرکت‌هایی مثل پیست‌بین‌ها (وبسایت‌های انتشار متن و کد)، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدیو، شبکه‌های اجتماعی و فریوم‌ها همکاری دارد.

از نگاه بسیاری از این پلتفرم‌های کوچک، بررسی و اجرای درخواست دولت‌ها، سازمان‌های فعال مدنی، نیروهای انتظامی و کاربران برای حذف محتوا بسیار دشوار است و درنتیجه شرکت به مشکل می‌خورد.

هدلی می‌گوید: «شرکت به سادگی زیر فشار درخواست‌ها کمر خم می‌کند و درنتیجه یا تمامی آنها را نادیده گرفته و یا همه‌چیز را حذف می‌کند. ما به دنبال ساخت محیطی هستیم که پلتفرم‌ها برای ارزیابی درست برای حذف یا عدم حذف، ابزارهایی در اختیار داشته باشند. زیرا حذف محتوای تروریستی ضرورت دارد اما برای حفظ آزادی بیان هم نباید هر محتوایی را حذف کرد.»

 

https://pvst.ir/gd7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو