skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

متا نحوه نمایش محتوا برای کاربران اروپایی را دگرگون کرد

۱ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تنها چند روز مانده به ضرب‌العجل اتحادیه اروپا، شرکت متا فید کاربران اروپایی را تغییر می‌دهد. درنتیجه کاربران قاره سبز می‌توانند محتوای شخصی‌سازی شده را کنار گذاشته و از فید غیر الگوریتمی استفاده کنند. غول شبکه اجتماعی جهان همچنین ابزارهای جدیدی را در اختیار محققان قرار می‌دهد. این تغییرات برای پیروی از قانون خدمات دیجیتال (DSA) اعمال شده‌اند.

به گزارش پیوست، قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا محدودیت‌های زیادی را برای پلتفرم‌های بسیار بزرگ در نظر گرفته و برای مثال پلتفرم‌های محبوبی همچون اینستاگرام و فیسبوک نمی‌توانند محتوای شخصی‌سازی شده را به کاربران خود تحمیل کنند.

فوربز می‌گوید کاربران اروپایی از این پس می‌توانند فید شخصی سازی شده را خاموش کرده و از محتوای غیر الگوریتمی استفاده کنند. در صورت کنار گذاشتن الگوریتم، همانند اولین سال‌های پیدایش شبکه اجتماعی تنها محتوای دوستان و کسانی که کاربر دنبالشان می‌کند به ترتیب تاریخ در اختیار او قرار می‌گیرد.

تیک‌تاک، دیگر شبکه اجتماعی محبوب نیز اوایل ماه جاری (آگوست)، برای پیروی از این قوانین نتایج شخصی‌سازی شده را از بخش For You حذف کرده و از این پس کاربران ۱۳ تا ۱۷ ساله این پلتفرم به صورت خودکار از نمایش تبلیغات شخصی‌سازی شده مستثنی می‌شوند.

نیک کلگ، نماینده امورز بین‌الملل فیسبوک،‌ می‌گوید DSA «نه تنها برای شرکت‌های تکنولوژی اروپایی بلکه برای تمام شرکت‌هایی که در اروپا فعالیت دارند مساله بسیار مهمی است و تاثیر چشمگیری بر تجربه اروپایی‌ها هنگام استفاده از گوشی یا لپتاپ دارد.»

کاربران اروپایی از این پس استوری‌های اینستاگرام و ریلز فیسبوک را تنها از حساب‌هایی که دنبال می‌کنند، آنهم براساس تاریخ مشاهده می‌کنند و نتایج جستجوی آنها هم تنها مبتنی بر کلمات ارائه شده است و نتایج شخصی‌سازی شده از بخش جستجو حذف می‌شوند.

متا برای پیروی از قوانین DSA، تغییراتی در شفافیت خود اعمال می‌کند. این شرکت کتابخانه تبلیغاتی خود را تغییر داده و از این پس تمام تبلیغاتی که کاربران اروپایی را هدف می‌گیرد در آن ذخیره شده و قابل نمایش است. تمام این تبلیغات به مدت یک سال همراه با تاریخ ارائه تبلیغ، پارامترهای استفاده شده برای هدف گرفتن-سن، جنسیت، مکان و غیره-و کسانی که تبلیغات را مشاهده کرده‌اند،‌ در کتابخانه ذخیره می‌شوند.

افزون بر این، متا براساس قابلیت Why Am I Seeing This (چرا من این را می‌بینم)، ۲۲ کارت سیستمی را برای فیسبوک و اینستاگرام عرضه می‌کند که اطلاعاتی درمورد نحوه رده‌بندی محتوا توسط هوش مصنوعی را در بخش فید، ریلز و استور‌ی‌ها شامل می‌شود. همچنین در این بخش برخی از روش‌های انتخاب محتوای مربوط ارائه شده و گزینه‌هایی برای شخصی‌سازی آنها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

متا با ارائه دو ابزار جدید- در بخش کتابخانه محتوا و API متا-به محققان نیز آنها اجازه می‌دهد تا محتوای عمومی را از طریق یک رابط کاربری یا API مشاهده، جستجو و دسته‌بندی کنند.

کلگ می‌گوید: «این ابزارها در مقایسه با ابزارهای تحقیقاتی قبلی، کامل‌ترین دسترسی را به محتوای عمومی فیسبوک و اینستاگرام امکان‌پذیر می‌کنند.»

اقدامات جدید شرکت متا، باعث می‌شود تا تجربه کاربران اروپایی تفاوت چشمگیری با بخش‌های دیگر جهان از جمله آمریکا و انگلستان، داشته باشد. با این حال احتمال دارد که چنین اقداماتی نهایتا در سطح جهانی نیز به اجرا گذاشته شوند.

متا برای بقا در اروپا، در تلاش است تا خود را حامی DSA نشان دهد.

کگل می‌گوید: «خوب است که به جای مدیریت بخش‌های محتوایی می‌خواهند پلتفرم‌های بزرگی مثل ما را از طریق گزارش و حسابرسی پاسخگو کنند.»

«مساله بسیار مهم این است که در محیط رگولاتوری جدید، DSA نسبت به قوانین موجود و جدید ملی اولویت داشته باشد تا شفافیتی که برای خدمات ایجاد کرده حفظ شود، ثباتی در نحوه پاسخگویی شرکت‌های تکنولوژی شکل گیرد و تجربه هماهنگی برای کاربران پتلفرم‌ها در این منطقه را شاهد باشیم.»

 

https://pvst.ir/fqx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو