skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

فشار رگولاتوری، مخابرات ایران را وارد پروژه فیبرنوری کرد

میثم قاسمی تحریریه

۱۹ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ تیر ۱۴۰۲

مخابرات ایران

شنیده می‌شود مدیران شرکت مخابرات ایران پذیرفته‌اند به پروژه توسعه فیبرنوری وزارت ارتباطات بپیوندند. این پذیرش پس از آن انجام شد که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) از تمدید پروانه فعالیت شرکت مخابرات ایران، سر باز زد.

براساس شنیده‌های پیوست در دور جدید مذاکرات میان مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات، این شرکت پذیرفته است در پروژه توسعه فیبرنوری وزارت ارتباطات مشارکت کند. پیش از این سهم ۷ میلیون پوشش برای مخابرات و همراه اول در نظر گرفته شده بود.

هفته گذشته (۱۳ تیر) نامه رگولاتوری به شرکت مخابرات ایران منتشر شد که در آن عنوان شده بود با تقاضای مخابرات برای تمدید پروانه فعالیتش مخالفت شده است. در این نامه موارد متعددی برای مخالفت ذکر شده بود. یک روز بعد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت، مخابرات را متهم کرد تعهدات خود را انجام نداده است. او به طور مشخص به مشکلات زیرساختی اشاره کرد.

یک روز پس از این سخنان وزیر، در مجمع عمومی شرکت مخابرات ایران، رئیس هیات مدیره مخابرات اعلام کرد در روزهای ابتدایی هفته جاری، جلسه‌ای با وزیر ارتباطات برای بر طرف کردن اختلاف نظرها خواهند داشت و نماینده دولت در مجمع مخابرات نیز نامه رگولاتوری را تنها برای اعلام هشدار، خواند.

اکنون شنیده می‌شود در مذاکرات میان مخابرات و وزارت ارتباطات، این شرکت سهم خود در توسعه فیبرنوری را پذیرفته است.

سال گذشته رگولاتوری مصوبه ۳۳۶ خود را به منظور تامین نظر اپراتورها اصلاح کرد. این مصوبه، اصول حاکم بر پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی (UNSP) را تعیین کرده است. براساس این پروانه، اپراتورها می‌توانند با یک پروانه کامل در حوزه ثابت و همراه فعالیت داشته باشند. هرچند بخش عمده پروانه UNSP به ایرانسل مربوط می‌شود؛ اما پذیرش آن، به معنی حضور در پروژه توسعه فیبرنوری است. اکنون به نظر می‌رسد شرکت مخابرات ایران نیز چنین پروانه‌ای دریافت خواهد کرد.

براساس مصوبه دولت، اپراتورهایی که وارد پروژه توسعه فیبرنوری شوند، می‌توانند ۸ درصد از درآمدهای خود که به عنوان حق‌السهم به دولت می‌پردازند را صرف توسعه فیبرنوری کنند.

طرحی که وزارت ارتباطات برای توسعه فیبرنوری (FTTH) دارد، ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری تا سال ۱۴۰۴ را ترسیم کرده است که سهم مخابرات از این پوشش، ۷ میلیون اعلام شده است.

https://pvst.ir/fdy
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو